ایران در جایگاه پنجم هوش مصنوعی جهان ایستاد خبرگزاری علم و فناوری - ایران در جایگاه پنجم هوش مصنوعی جهان ایستاد
نبوغ دانشمندان ایرانی چشم انتظار حمایت مدیران صنایع؛

ایران در جایگاه پنجم هوش مصنوعی جهان ایستاد

طبق آخرین آماری که توسط کمیسیون تخصصی پژوهش و نوآوری آلمان به چاپ رسیده است ایران هم اکنون در رتبه پنجم دنیا در زمینه تولید و پژوهش در زمینه هوش مصنوعی و بالاتر از آلمان، ایتالیا و اسپانیا قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان هوش مصنوعی یکی از رشته هایی می باشد که تحقیقات در این زمینه باعث ساخت و کشف دستاوردهایی شده است که شگفتی جهانیان را در پی داشته است و بسیاری از دانشمندان معتقدند در آینده نه چندان دور با استفاده از هوش مصنوعی و ساخت انواع ربات ها و سیستم های پردازشی می توان جهان را به وسلیه آن کنترل کرد.

خوشبختانه طبق آخرین آماری که توسط کمیسیون تخصصی پژوهش و نوآوری آلمان به چاپ رسیده است ایران هم اکنون در رتبه پنجم دنیا در زمینه تولید و پژوهش در زمینه هوش مصنوعی قرار دارد. 

هوش مصنوعی و کاربردهای آن

در سال های اخیر استفاده از هوش مصنوعی نقش به سزایی را در زندگی روزمره ما بازی می کند. موجودیتی که سریعتر از آنچه تصور می کنید، زندگی انسان ها را تحت تأثیر قرار داده است. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازیم می توانیم به فراگیر بودن استفاده از آن پی ببریم. از سرویس تشخیص صدا در گوشی های هوشمند گرفته تا تلویزیون‌های، یخچال های و انواع گجت های هوشمند همه متأثر از تکنولوژی های مبتنی بر هوش مصنوعی می باشند. انقلابی که هوش مصنوعی طی سال های اخیر ایجاد نموده است، تبدیل به جزء جدایی ناپذیر و حیاتی در زندگی ما شده است.

امروزه از هوش مصنوعی در بسیاری از صنایع مانند صنایع پزشکی، نظامی، کشاورزی و ... استفاده های متنوعی می شود که از جمله فوائد آن می توان به افزایش قابلیت‌ دسترسی‌ به اطلاعات، دائمی‌ و فناناپذیر بودن،  کاهش هزینه، افزایش‌ قابلیت‌ اطمینان‌، استفاده برای کار در شرایط و محیط‌هایی که برای انسان سخت و خطرناک است، قدرت تبیین، پاسخ ‌دهی سریع و در هر حال، انجام عملیات محاسباتی پیچیده در کمترین زمان ممکن  و … اشاره کرد.

هوش مصنوعی در ایران

ایران نیز طی سال های اخیر مانند کشورهای پیشرفته دنیا به هوش مصنوعی توجه خاصی داشته است. پروفسور کارو لوکس (1389 - 1328) پدر هوش مصنوعی ایران و یکی از چهره‌های ماندگار علمی در کشور با ایجاد مرکز «کنترل و پردازش هوشمند» در دانشگاه تهران این علم را رسماً پایه‌گذاری کرد. او در خلال دهه‌ى هشتاد به‌تدریج تمركز پژوهش‌ هاى خود را به سمت سيستم‌ هاى هوشمند انتقال داد و جزو نخستين پژوهشگران بين‌المللى بود كه ارتباط ميان شبكه‌ هاى عصبى، منطق فازى و الگوريتم ‌هاى ژنتيك را محقق كردند. با وجود این که رشته هوش مصنوعی و رباتیک از سال 1381 در ایران تدریس می شود و فارغ التحصیلانی زیادی داشته است اما هنوز این رشته در بین آحاد مردم گمنام می باشد.

متأسفانه بعضی از مردم و حتی دانش آموزان و دانشجویان فکر می کنند رشته هوش مصنوعی ، برای ساخت آدم آهنی و اسباب بازی ایجاد گردیده است . این طرز فکر اشتباه متأسفانه در بین کارفرمایان و مدیران صنایع نیز نفوذ کرده است و اگر به آگهی های استخدام نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که طی سال های اخیر به صورت محدود آگهی جذب مهندسی رباتیک ، در بین رشته های مورد نیاز صنایع دیده می شود و در بسیاری از صنایع که به مهندسین هوش مصنوعی نیاز دارند کارفرمایان ترجیح می دهند که از مهندسان برق و مکانیک استفاده نمایند،

به همین علت و کم توجهی مسئولین و مدیران صنایع کشور، اساتید رشته های دیگر ، رباتیک را جدی نمی گیرند و در برخی جاها عنوان کرده اند که مهندسی رباتیک رشته ای است که فقط با اسمش می شود به خواستگاری رفت.

رتبه جهانی ایران در هوش مصنوعی

پروفسور لوکس پدر هوش مصنوعی ایران تا قبل از فوتش موفق به چاپ بیش از ۱۵۰ مقاله در مجلات معتبر و ۳۰۰ مقاله در کنفرانس‌های علمی مختلف شد. بعد از مرگ ایشان خوشبختانه چرخ علمی این رشته متوقف نشد و سایر اساتید، دانشجویان و محققان کشورمان در این زمینه تحقیقات فراوانی را انجام دادند و با اینکه طول عمر این رشته در کشور به 20 سال هم نمیرسید و با توجه به انواع تحریم های علمی کشورمان طی سال های اخیر، در سال 2017 ایران رتبه ۱۵ دنیا در زمینه هوش مصنوعی را به خود اختصاص داد.

آمار کمیسیون تخصصی پژوهش و نوآوری آلمان

البته این پایان کار محققان کشورمان نمی باشد چرا که طبق جدیدترین آماری که توسط کمیسیون تخصصی پژوهش و نوآوری آلمان به چاپ رسیده است ایران هم اکنون در رتبه پنجم دنیا در زمینه تولید و پژوهش در زمینه هوش مصنوعی قرار دارد.  طبق این گزارش کشورهای آمریکا، هند، انگلیس و ژاپن رتبه های برتر جهان را به خود اختصاص داده اند. نکته حائز اهمیت در این گزارش در سال 2018 ایران در زمینه هوش مصنوعی از کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا و اسپانیا در جایگاهی بالاتر قرار دارد.

لزوم توجه و حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان در زمینه هوش مصنوعی

متأسفانه در کشورمان هوش مصنوعی و دانش آن باتوجه به جایگاه جهانی که توسط محققین کشورمان بدست آورده ایم نتوانسته است نقش به سزایی در صنعت و زندگی مردم بازی کند چرا که بسیاری از وسایل هوشمند که در منازل و توسط مردم استفاده می شود اکثراً وارداتی می باشد و در حوزه صنعت نیز کشورهایی مانند آلمان، ژاپن، آمریکا و ... درحال تولید و تحقیق در زمینه خودروهای خودران با استفاده از هوش مصنوعی می باشند،

اگر دولت و مسئولین از نتیجه تلاش این محققان حمایت های لازم را به عمل آورند قطعا در سال های آینده شاهد جهش چشمگیری در این زمینه در کشور خواهیم بود.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76916

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
حسین شکری
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵:۰۸

بسیار عالی بودوبروز

اشتراک گذاری مطالب