خبرگزاری علم و فناوری

تاخیر چند ماه دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان در تعیین سرنوشت مرکز رشد واحدهای فناور

با وجود گذشت بیش از ۹ ماه از آخرین نشست مشترک روسای پارک علم و فناوری استان گیلان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در خصوص تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور در این شهرستان، تاکنون هیچ گونه اقدام قابل توجهی از سوی دانشگاه مذکور در این حوزه صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ به منظور پیگیری راه اندازی و تجهیز ”مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان لاهیجان“ نشستی با حضور دکتر علی باستی رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان، دکتر ذبیح نیکفر نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نخبگان علمی این شهرستان ها در سالن جلسات پارک علم و فناوری استان گیلان برگزار شد.

دکتر نیکفر در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ به سال ”رونق تولید ملی“ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی)، در خصوص جزئیات مطرح شده در این نشست تصریح کرد: حمایت از ایده های کاربردی و نوآورانه نخبگان و هدایت آنها در مسیر تبدیل این ایده ها به محصولات دانش بنیان و مورد نیاز صنایع راهبردی کشور، استقلال و خودکفایی ایران اسلامی را رقم خواهد زد.

وی با تاکید بر لزوم راه اندازي هرچه سریعتر مرکز رشد واحدهای فناور لاهیجان در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت و کمیت تولیدات ملی از طریق ادغام دانش و فناوری های نوین امری اجتناب ناپذیر بوده که بخش عظیمی از آن از طریق توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور حاصل خواهد شد.

نیکفر با بیان این که شکوفایی اقتصاد مقاومتی و افزایش رونق تولید ملی در سایه اتکا به دانش بومی، پرورش متخصصین متعهد و خودباوری علمی امکانپذیر خواهد شد، افزود: شناسایی و پرورش استعدادهای جوان در حوزه کارآفرینی منجر به ایجاد تحولاتی شگرف در چشم انداز اقتصادی کشور می شود.

وی در ادامه لاهیجان را پایتخت گردشگری جهان اسلام  دانست و با اشاره به تعدد مراکز آموزش عالی در این شهرستان افزود: لاهیجان به لحاظ برخورداری از ظرفیت ها و زیرساخت های ویژه علمی و فناوری توانایی تبدیل شدن به قطب دانش بنیان شمال کشور و نیز شهر نمونه علم و فناوری را دارد.

نیکفر از دانشگاه آزاد اسلامي واحد لاهيجان به عنوان بزرگترين واحد دانشگاهي شرق گیلان نام برد و خاطرنشان کرد: این واحد دانشگاهی به دلیل برخورداری از ظرفیت بسیار مناسب به لحاظ فضا و نیز امکانات آزمایشگاهی برای راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور انتخاب شده است.

وی با تاکید بر این که راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور لاهیجان علاوه بر بسترسازی توسعه اشتغال دانش بنیان در شهرستان به مثابه حلقه واسطی پیوند دهنده ظرفیت های دانشگاهی و مراکز علمی با صنایع مختلف استان و کشور خواهد بود، یادآور شد: این امر زمینه ساز فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه برای برطرف سازی نیازهای بخش های مختلف دولتی و نیز خصوصی در این مرکز می شود.

نیکفر با اشاره به استقرار مراکز مختلف پژوهشی کشاورزی نظیر ”پژوهشکده چای کشور“ و ”ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی“ در لاهیجان یادآور شد: تشکیل شرکت های فناور کشاورزی و نیز ایجاد تعاملات سازنده علمی در حوزه محصولات راهبردی چای، بامبو و ابریشم بین مرکز رشد واحدهای فناور و سایر مراکز پژوهشی در سطح شهرستان، نویدبخش توسعه نظام مند و پایدار علمی و پژوهشی در منطقه خواهد بود.

وی با اشاره به هماهنگی های صورت گرفته با پارک علم و فناوری گیلان و موافقت این نهاد در خصوص تاسیس مرکز رشد واحدهای فناور در دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان تصریح کرد: تیرماه سال ۹۷ طی جلسه ای مشترک بین مسئولین پارک و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، با راه اندازی مرکز مذکور در این واحد دانشگاهی از سوی هر دو نهاد موافقت شده و اکنون در انتظار تصمیم قاطع و نهایی این واحد دانشگاهی به سر می برد.

نیکفر با بیان اینکه مرکز رشد واحدهای فناور لاهیجان با محوریت شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی تأسیس خواهد شد ولی در تمامی حوزه ها فعالیت خواهد کرد، افزود: امید است راه اندازی این مرکز بستر ساز شکوفایی ظرفیت های بالقوه شهرستان و نیز استان شود.

گفتنی است پیگیری های نماینده و نخبگان شهرستان لاهیجان با وجود موافقت پارک علم و فناوری گیلان برای راه اندازی ”مرکز رشد واحدهای فناور“ در این شهرستان جهت گسترش حمایت از کسب و کارهای نوپا و نیز ایجاد شرايط مناسب برای رشد و ظهور نوآوری ‌ها و کارآفرينی ‌های مبتنی بر فناوری؛ به علت عدم همکاری و پیگیری های لازم از سوی دکتر سیروس بیدریغ ریاست دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان طی زمان های مقرر، با وجود موافقت اولیه وی در این خصوص، تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است و نخبگان علمی و کارآفرینان این شهرستان همچنان در انتظار راه اندازی آن به سر می برند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76919

مطالب مرتبط :
دیدار مدیران بسیج رسانه شرق گیلان با رنجی رییس مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان رودسر

مرکز رشد واحد های های فناور :

دیدار مدیران بسیج رسانه شرق گیلان با رنجی رییس مرکز رشد واحد‌های فناور شهرستان رودسر

در این دیدار پورمحمدی،گلستان بخش و محمدعلیزاده مسئولین بسیج رسانه سپاه لنگرود،رودسر و املش به مناسبت هفته دفاع مقدس طی بازدید از مرکز رشد

دبیر اجرایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان گیلان در سال ۹۹ منصوب شد.

پارک علم و فناوری گیلان :

دبیر اجرایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان گیلان در سال ۹۹ منصوب شد.

دکتر علی باستی، رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان گیلان، در حکمی دکتر امیر ملک پور معاون فناوری پارک علم و فناوری گیلان را به عنوان «دبیر اجرایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان گیلان » منصوب کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب