پیوند ایمن قلب و ریه هپاتیت C به افراد غیر آلوده م خبرگزاری علم و فناوری - پیوند ایمن قلب و ریه هپاتیت C به افراد غیر آلوده محقق شد
در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد؛

پیوند ایمن قلب و ریه هپاتیت C به افراد غیر آلوده محقق شد

یک آزمایش اخیر نشان داده است که قلب و ریه ها از اهداکنندگان آلوده به هپاتیت C و بواسطه ظهور یک رژیم جدید ضد ویروسی می تواند به طور ایمن، بدون اینکه گیرندگان آلوده به این ویروس شوند، پیوند داده شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال نیوز، یک آزمایش اخیر نشان داده است که قلب و ریه ها از اهداکنندگان آلوده به هپاتیت C و بواسطه ظهور یک رژیم جدید ضد ویروسی می تواند به طور ایمن، بدون اینکه گیرندگان آلوده به این ویروس شوند، پیوند داده شود.

یک دوره چهار هفته ای از عوامل دارویی ضد ویروسی مستقیم از ایجاد عفونت در تمام گیرندگان و افرادی که به مدت شش ماه  تحت مراقبت قرار گرفته اند جلوگیری کرده و هنوز عفونت ندارند.

این مطالعه که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده، بزرگترین نوع آن برای ارزیابی ایمنی پیوند ارگان ها از اهدا کنندگان آلوده به ویروس هپاتیت سی (HCV) است.

 

راه حلی دیگر برای کمبود اعضای پیوندی فراهم شد

نویسنده  اصلی ان ویللی (بریگام و بیمارستان زنان ماساچوست، ایالات متحده آمریکا) بر این باور است که توانایی ایمن سازی قلب و ریه ها از اهداکنندگان آلوده به ویروس HCV می تواند به میزان حداقل یک چهارم تامین عضو را افزایش دهد.

در ایالات متحده، بیش از 5000 بیمار در حال انتظار پیوند ریه یا قلب هستند، اما به دلیل کمبود و عدم دسترسی به ارگانهای اهداکننده، هر سال حدود یک هزار بیمار جان خود را از دست داده و میمیرند در حالی که آنها برای ارگانهای جایگزین منتظر هستند.

در جریان بحران فعلی مبارزه با مواد مخدر، اکنون تعداد بیشتری از اعضای اهدا شده از مصرف کنندگان مواد مخدر IV دریافت می شود. با این حال، اهدای ارگان های آلوده به HCV به لحاظ تاریخی با میزان انتقال بالا به گیرندگان مرتبط است و معمولا برای پیوند استفاده نمی شوند،

حتی اگر اهدا کنندگان مشکوک به داشتن عفونت HCV  باشند که شایع ترین نوع عفونت مزمن خون در ایالات متحده است معمولا اعضای بدن دور انداخته می شوند.

داروهای ضد ویروسی ها به میزان بالایی برای درمان هپاتیت C کمک کرده است. با این حال، ظهور یک رژیم جدید ضد ویروسی در سال 2014 که به خوبی  مورد آزمایش قرار گرفت و  باعث میزان بالایی درمان HCV مزمن شد، پایه های یک آزمایش جدید را فراهم  نمود و  در مارس 2017 ثبت نام بیماران آغاز شد. معیارهای معمول برای غربالگری اهداکنندگان بالقوه استفاده شد به استثنای این که آنها برای داشتن عفونت فعلی یا گذشته HCV رد صلاحیت نشدند.

 

چهل و چهار بیمار  قلب و ریه های HCV مثبت دریافت کردند

چهل و چهار بیمار  قلب و ریه های HCV مثبت دریافت کردند، که 35 مورد آنها حداقل به مدت شش ماه مورد بررسی قرار گرفتند. درمان ضد ویروسی در عرض چند ساعت از جراحی آغاز شد و رژیم درمان به مدت چهار هفته ادامه یافت. 

  ویلی گزارش می دهد که بلافاصله پس از پیوند، تمام دریافت کنندگان بار ویروسی هپاتیت C متناسب با اهدا کنندگان داشتند. اکثریت آنها ویروس را در طی چند روز پاک کرده و تمام بیماران بارهای ویروسی غیر قابل تشخیص را در طی دو هفته داشته اند.

 

هپاتیت C در گیرندگان پیوند غیر قابل تشخیص بود

از 35 بیمار که 6 ماه پیگیری را تکمیل کردند، همه آنها دارای عمل جراحی عالی و یک بار ویروسی غیر قابل تشخیص بودند و هیچ گونه عوارض جانبی جدی مرتبط با درمان گزارش نشده است. 

امیلی بلمربر، استاد پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، در یک سرمقاله همراه، میگوید: حداقل در کوتاه مدت، پیوند از اهداکنندگان مثبت HCV، یک راه حل بسیار شگفت انگیز برای پیوند سریع مردم و  افزایش وجود اعضای پیوندی است.

نویسندگان نتیجه می گیرند:

ظهور داروهای ضد ویروسی مستقیم برای درمان عفونت ویروس هپاتیت C (HCV) امکان افزایش قابل توجهی از اعضا، امکان پیوند قلب و ریه ها از اهداکنندگان آلوده به ویروس HCV را به گیرندگان، کسانی که عفونت HCV ندارند، فراهم آورده است. "

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20190405/Hearts-and-lung-transplants-from-hepatitis-C-infected-donors-considered-safe.aspx

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 76926

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب