مرگ دلخراش یک نهنگ عنبر باردار به دست انسان‌ها+عکس

نهنگ عنبر یا وال اسپرم با نام علمی Physeter microcephalus تنها گونه به جامانده از جنس فیستر و بزرگترین گونه وال دندان‌دار منقرض نشده به شمار می‌رود. هرچند به نظر می‌رسد اگر اوضاع به همین ترتیب پیش بروند، باید شاید انقراض این گونه نیز در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.

هنوز از مورد قبلی این چنین قتل‌های حیوانی مدت زیادی نمی‌گذرد، اما اخیرا یک مردار وال دیگر با شکمی پر از پلاستیک‌ در در ساحلی در ایتالیا پیدا شده است. متاسفانه این نهنگ عنبر باردار بوده و در بدن او ۲۲ کیلوگرم پلاستیک بلعیده شده، یافت شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، جنازه این نهنگ عنبر ماده توسط آب به ساحل پورتوسروو، یک مقصد توریستی معروف در ساردینیا ایتالیا آمده است. «لوکا بیتائو»، مدیر بنیاد SEAME Sardinia، یک بنیاد غیردولتی با هدف حفاظت از پستانداران دریایی راسته ستاسئین در دریای مدیترانه در این زمینه به بی‌بی‌سی اعلام کرده که در معده این وال باردار کیسه‌های پلاستیکی یافت شده است.

کشف جسد یک نهنگ باردار با شکمی پر از پلاستیک

علاوه بر کیسه پلاستیکی، وجود تورها و طناب‌های ماهیگیری و تعدادی دیگر از ابزارهای پلاستیکی که انسان‌ها در دریا رها کرده‌اند نیز در بدن این وال تایید شده است. اما این همه آنچیزی نبوده که در بدن این وال ماده وجود داشته، او باردار بوده است.

آقای بیتائو در این زمینه می‌گوید: «این نهنگ عنبر ماده باردار بوده و اندکی قبل از رسیدن به ساحل جنین او سقط شده است. جنین نهنگ در سطح پیشرفته‌ای از تجزیه شدن قرار داشته است.»

نهنگ عنبر یا وال اسپرم با نام علمی Physeter microcephalus تنها گونه به جامانده از جنس فیستر و بزرگترین گونه وال دندان‌دار منقرض نشده به شمار می‌رود. هرچند به نظر می‌رسد اگر اوضاع به همین ترتیب پیش بروند، باید شاید انقراض این گونه نیز در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.

طول جنس ماده این گونه پستانداران دریایی در حالت بالغ به ۱۱ متر می‌رسد و وزن آن حدودا ۱۳ یا ۱۴ تن برآورد می‌شود. نرها اما بزرگتر هستند. آنطور که انجمن ستاسین‌های آمریکا اعلام کرده، آنها به طور متوسط ۱۸ متر طول و ۳۵ تا ۴۵ متر وزن دارند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳:۳۳

شناسه خبر: 76956

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب