شناسایی سلول‌های سرطانی با دستگاه پوشیدنی خبرگزاری علم و فناوری - شناسایی سلول‌های سرطانی با دستگاه پوشیدنی
توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان طراحی و ساخته شد؛

شناسایی سلول‌های سرطانی با دستگاه پوشیدنی

محققان آمریکایی موفق به تولید دستگاهی پوشیدنی شدند که قادراست تومورهای سرطانی را تشخیص دهد.

به گــــزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بافت‌برداری یا بیوپسی، که به آن تکه‌برداری و نمونه‌برداری نیز می‌گویند، رایج‌ترین و دردناک‌ترین راه برای تشخیص سرطان است.

مختصری از بافت برداری

این آزمایش پزشکی که معمولاً توسط یک جراح یا متخصص رادیولوژی انجام می‌شود و شامل برداشتن نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت‌ها برای بررسی وجود یک بیماری یا تعیین وسعت آن است. بافت برداشته‌شده معمولاً توسط متخصص آسیب‌شناسی زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود، اما می‌تواند به شکل شیمیایی نیز آنالیز شود. وقتی کل یک توده یا ناحیهٔ مشکوک برداشته می‌شود، این عمل بافت‌برداری برداشتی نامیده می‌شود.

در بافت‌برداری برشی یا بافت‌برداری با سوزن ضخیم قسمتی از بافت ناهنجار را بدون تلاش برای خارج کردن تمام ضایعه یا تومور برمی‌دارند. وقتی نمونهٔ بافت یا مایع به وسیلهٔ سوزن و به شکلی برداشته می‌شود که سلول‌ها بدون حفظ ساختار بافتی آنها خارج می‌شوند، این عمل را بافت‌برداری آسپیراسیون با سوزن ظریف می‌نامند. بافت‌برداری‌ها بیش از همه برای بررسی و تشخیص عارضه‌های محتمل سرطانی یا التهابی انجام می‌شوند.

شناسایی سلول‌های سرطانی با دستگاه پوشیدن

در این راستا محققان دانشگاه "میشیگان" دستگاهی پوشیدنی تولید کرده‌اند که می‌تواند به طور مداوم خون را برای مشاهده سلول‌های تومور مورد بررسی قرار دهد تا متخصصان آسیب شناسی از طریق آن به بازرسی خون بپردازند و میلیون‌ها بیمار سرطانی را از دردهای غیرضروری بافت‌برداری نجات دهد.

«دنیل اف‌هایس» استاد تحقیقات سرطان سینه دانشگاه میشیگان گفت: هیچ کسی نمی‌خواهد که بیوپسی را تجربه کند. اگر ما بتوانیم به اندازه کافی سلول‌های سرطانی را از خون بگیریم قادر خواهیم بود تا درباره حیات تومورها و مراقبت مستقیم از بیمار اطلاعاتی را به دست بیاوریم.

 

طبق گفته این تیم تحقیقاتی، میزان سلول‌های سرطانی موجود در خون مهم و ضروری است زیرا این سلول‌ها به تومورهای مرگبار جدید تبدیل می‌شوند، بنابراین این ابزار می‌تواند به پزشکان برای کشف سلول‌های سرطانی در خون و جلوگیری از بیوپسی کمک کند.

براساس این گزارش، این دستگاه جدید بر روی حیوانات آزمایش شد و نشان داد که می‌تواند سلول‌های سرطانی گردش‌کننده (CTC) را نسبت به آزمایش خون معمول و بیوپسی تا ۳.۵ بار بیشتر بگیرد و دقت و بهره‌وری درمان را افزایش دهد.

این دستگاه با اتصال به رگ‌های خونی بازو، سلول‌های سرطانی را می‌گیرد، به گونه‌ای که با اعمال یک داروی ضد انعقاد خون، از جمع شدن سلول‌ها جلوگیری و در یک محیط استریل عمل می‌کند. «دنیل اف‌هایس» گفت: آزمایش انسانی این دستگاه می‌تواند در سه تا پنج سال آینده آغاز شود.

انتهای متن/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 76973

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب