علم و فناوری گزارش می دهد

حادثه ای دیگر در مدارس زاهدان/ ایمن سازی مدارس و حفظ جان دانش آموزان بالاتر از آموزش

اتصال سیم برق در مدارس زاهدان و نمونه های مشابه باید مسئولان و بازرسان آموزش و پرورش را بار دیگر به نظارت دقیق و اصولی زیرساختهای مدارس در سطح استان متمرکز نماید تا حوادثی مشابه مدرسه اسوه حسنه بار دیگر اتفاق نیافتد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، حوادث ناشی از اتصال سیم برق در سطح مدارس بسیار شایع است و مسئولان مدارس باید ایمنی دانش آموزان و آموزش لازم را برای جلوگیری از حوادث ناگوار را آموزش دهند. حوادث صنعت برق در کشورهای پیشرفته تقریباً نزدیک به صفر است و این دلیل اهمیت دادن به مسئله ایمنی و اجرای دقیق مقررات ایمنی در این کشورها می باشد. بطوریکه با اجرای برنامه های منظم و از پیش تدوین شده فرهنگ ایمنی از طریق بهره گیری از برنامه های آموزشی و تهیه مقررات و استفاده از رسانه های گروهی مانند روزنامه، تلویزیون، رادیو، بروشور و مجلات زنده نگاه داشته می شود .

در پی حادثه امروز ساعت 6 و 30 دقیقه صبح در مخزن کتابخانه مدرسه مقطع متوسطه دوم به نام حیات طیبه زاهدان که دچار حریق شد، مخزن این کتابخانه و کتابهای موجود در آن سوخت. علت آتش سوزی، اتصال سیم برق اعلام شده است.

در دی ماه گذشته هم حادثه ای دیگر در مرکز پیش دبستانی و علوم قرآنی در زاهدان رخ داد، که فقط یک جرقه به دلیل اتصال کابل برق زده شده و موجب ایجاد دود شده است که می توانست خطرساز باشد.

اما به طور کل حوادث این چنینی در سطح مدارس کشور قابل تامل است و باید تمهیدات لازم اندیشیده شود تا جلوی اتفاقات ناگوار جانی و مالی گرفته شود. اکثر سیم های برق فرسوده است و توان کشش مصرف برق و تجهیزات برقی پرمصرف خصوصاً وسایل برودتی در فصل گرما را ندارد این درحالی است که مالکان این ساختمان ها بدون توجه به زیرساخت ها، وسایل جدید برقی را تهیه و وارد مدار می کنند که این امر سبب افزایش توان مصرفی و ایجاد بار اضافی بر روی سیستم های فرسوده سیم کشی برق و نهایتاً اتصالی برق که موجبات بروز آتش سوزی را فراهم می کند.

لذا نکاتی برای ایمنی دانش آموزان در این خصوص توسط مدیران و مسئولان مدارس باید صورت پذیرد تا از حوادث تلخ و خطرساز جلوگیری نماید. که این نکات شامل مواردی نظیر، سیم کشی برق مدرسه به روش تو کار، درسیستم برق کشی، مواردی که منجر به بروز حادثه گردد فرسودگی، اتصالات و لخت بودن سیم های برق و ... وجود نداشته باشد، فیوزهای برق بایستی متناسب با آمپر مصرفی و از نوع اتوماتیک حساس انتخاب شود، اتصال دو سر سیم ها و مفصل بندیها باید با استفاده از ترمینالهای مخصوص انجام شوند، کلیه کلیدها، پریزها و جعبه های تقسیم باید به درپوش ايمني مناسب و مقاوم و اتصالات مربوطه کاملاً عايق بندي شود، برای محافظت جان کودکان و دانش آموزان لازم است سیستم برق به کلید نشت یاب ( محافظ جان) مجهز گردد، در مدارس شبانه نصب چراغهای روشنایی اضطراری متصل به برق شهر در خروجی ها لازم است، مولد برق اضطراری بصورت خودکار حداکثر بین ۵ تا ۷ ثانیه بعد از قطع جریان برق عادی شروع بکار نماید.

همچنین مواردی توسط آموزش و پرورش به صورت قوانین و مقررات ایمنی به مدارس برای جلوگیری از خطر اعلام شده است که شامل،  میزان برق مصرفی مدرسه که باید محاسبه و در جهت نصب کنتورهای مناسب اقدام لازم بعمل آید، * کلیه فیوزها از نوع خودکار انتخاب و بعد از کنتور نصب شود، کلیه سیم کشی های مدرسه بوسیله یک متخصص ، محاسبه و از نوع مناسب انتخاب و در لوله های فولادی بطور زیر کار نصب گردند، کلیه کلیدها و پریزها بطور ماهیانه بازرسی گردند و برای پريزها روپوش مخصوص ایمنی در نظر گرفته شود و یا از نوعی انتخاب گردند که اطفال نتوانند براحتی میخ ، میله فلزی و یا چیز ديگري در آن فرو کنند، * در کودکستان ها و شیرخوارگاه ها کلیه پریزها و کلیدها باید در ارتفاعی نصب شوند که در دسترس بچه ها نباشند، از یک پریز یا یک نقطه انشعاب نباید در آن واحد ببیش از يک انشعاب گرفت .گرفتن بار بيش از اندازه از يک پريز باعث گرم شدن سيم و ايجاد اتش سوزي واتصالي مي شود، بطور کلی شبکه برق رسانی به مدرسه می بایست به سیستم اتصال زمین مجهز باشد . با این کار خطرات احتمالی بطور قابل ملاحظه ای تقلیل می یابد، سیم کشی های موقت در محوطه باز مدرسه ، روی شاخه درختان و دیوارها باید ممنوع گردد، کلیه تاسیسات برقی مدرسه می بایست در جعبه ایمن و محفوظ نصب و درب آن قفل شود تا از دست بچه های کنجکاو در امان باشد و روی جعبه علامت خطر وعبارت "دست نزنید" نوشته شود.

راه های پیشنهادی آموزش به دانش آموزان جهت استفاده ایمن از برق

  با توجه به اینکه هیچ حادثه ای بدون علت رخ نمی دهد، مراحل زیر، راه های مفیدی را پیشنهاد می کند که شما مي توانيد از طريق آنها کليه دانش آموزان مدرسه و يا گروه کوچکي از آنها را به استفاده ايمن از برق آشنا سازيد:

- مرتب نمودن اطلاعات و طبقه بندی آنها ، با توجه به چگونگی استفاده از برق ( بطور مثال برای استفاده در سیستم روشنایی ، خنک کننده، گرمايشي، تميز کردن و يا سرگرم کننده)  این تجربه می تواند از طریق نوشتن یک انشاء در کلاس ارائه گردد.

- دعوت از یک کارشناس برق به منظورارائه توضیح در خصوص چگونگی استفاده صحیح از برق و اقدامات احتیاطی که دراين ارتباط مورد نياز است.قبل از اين ديدار، بهتر است با برگزاري طوفان فکري در بين دانش آموزان، آنان را براي برگزاري اين جلسه آماده نموده و حتي از آنان بخواهيد ليستي از سوالات مورد نظر خود را تهيه نموده تا در هنگام حضور کارشناس برق ، از وي بپرسند.

- آوردن یک نمونه از تجهیزات الکتریکی به کلاس درس و آشنا نمودن دانش آموزان به نحوه اتصال کابل برق به پریز وروشن و خاموش نمودن آن، همچنین مشخص نمودن وسايل الکتريكي ديگري كه در كلاس درس وجود دارند و نحوه استفاده صحيح از آنها.

- برگزاری یک طوفان فکری برای دانش آموزان در خصوص استفاده از تجهیزات برقی بطور مثال براي آماده سازي مواد غذايي در يک فعاليت آشپزي در منزل و اشاره به تجهيزات برقي که در اين فعاليت مورد استفاده قرار مي گيرند.

- دانش آموزان می توانند با تهیه پوستر دیواری و نصب آن در مدرسه ،با درج تصاویر یا نمودار، راه هاي مختلف استفاده از برق را نشان دهند.

در محلهائی كه دارای مواد یا جو آتشزا بوده یا مستعد آتشزائی و انفجار می باشند فقط باید از كلیدها ، اتصالات ، روشنائی و تجهیزات الكتریكی ضد تولید جرقه(Intrinsic safe ) مخصوص چنین محلهائی استفاده گردد .

- آموزش لازم برای کارهای اجرایی در خصوص ایمنی و رعایت مقررات آن

نکات ایمنی و آموزش توسط خانواده 

اما برق گرفتگی و خطرات آن نیز در منازل نیز اتفاق می افتد که خانواده ها باید در این خصوص نکات ایمنی را به فرزندان خود آموزش دهند، که بر حسب سن فرزندان اهمیت موضوع را می توان توضیح داد

 

 1. فقط برقكاران اجازه كار بر روي شبكه يا دستگاه ها را دارند.
 2. تمامي دستگاههاي برقي بايد داراي سيم ارت باشند.
 3. تمامي كابلهاي معيوب بايد تعويض شوند.
 4. تمامي دستگاهها بايد دو شاخه داشته باشند.
 5. براي تعمير يك وسيله برقي حتماً بايد دو شاخه آنرا در آوريد.
 6. در كارهاي برقي هيچگاه شانسي عمل نكنيد.
 7. هيچگاه دو شاخه را با كشيدن كابل از پريز جدا نكنيد.
 8. هرگز يك سيم برق لخت را لمس نكنيد.
 9. توجه داشته باشيد كه كار در زمين هاي مرطوب با وسايل برقي مي تواند منجر به برق گرفتگي شود.
 10. فقط دستگاههايي كه ولتاژ آنها كمتر از 25 ولت باشد، خطر برق گرفتگي در آنها كاهش يافته است.
 11. كابلهاي برق كه در مسير عبور و مرور وسائط نقليه هستند را حتماً بايد از درون يك لوله يا چيزي شبيه آن عبور داد.
 12. براي هر دستگاه فيوز مناسب را استفاده نموده و فيوزهاي سوخته را براي استفاده مجدد سيم پيچي نكنيد.
 13. هيچگاه كابل دستگاهي كه گير كرده است را با فشار نكشيد بلكه به آرامي آنرا رها كنيد.
 14. توجه داشته باشيد كه آتش سوزي ناشي از برق را فقط بايد با گاز يا پودر خاموش نمود، استفاده از آب خطرناك است.

همچنین بچه ها باید اقدامات برای نجات شخص برق گرفته، را بدانند که شامل قطع مدار برق، رها کردن شخص برق گرفته از مدار، تنفس مصنوعي، مسئله مهم در برق گرفتگي تنفس مصنوعي مي باشد كه بايد در كمتر از 3 دقيقه پس از برق گرفتگي با انجام اين كار جريان تنفس را به حالت عادي بازگردانيم و رساندن به پزشک است و بچه ها باید بدانند که مرگ در اثر برق گرفتگي معمولاً نتيجه مستقيم دو چيز است، بهم ريختن كار منظم قلب ومتوقف شدن دستگاه تنفس.

اگر بچه ها بدانند که يك تماس جزئي با سيم يا وسايل برقي انسان را به سرعت نابود مي كند و چنانچه مسير برق گرفتگي از سمت چپ بدن يا از سمت سر باشد خطرناك تر است، مسلماً آگاهانه تر اقدام خواهند کرد.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳:۵۰

شناسه خبر: 76975

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب