کارشناس اداره کل منابع طبیعی هرمزگان در گفت وگو با علم وفناوری:

تولید مالچ طبیعی از بازیافت چوب درخت خرما

کارشناس اداره کل منابع طبیعی هرمزگان گفت: بر آن شدیم تا از بازیافت چوب و تنه درخت خرما مالچ طبیعی با هدف جلوگیری از تبخیر آب و افزایش نگهداشت آب درخاک برای حفاظت از گونه های جنگلی و منابع طبیعی استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ کارگاه تولیدی مکران واقع در روستای قلعه قاضی بخش بندرعباس با استفاده از بازیافت نخل های فرسوده به دنبال اهداف کاهش میزان تبخیرو صرفه جویی در مصرف اب و بهره وری تولید در بخش کشاورزی ، گلخانه ها ، فضاهای سبز شهری وروستایی ، منابع طبیعی وحفظ محیط زیست در اسفندماه سال 97 اقدام به تولید مالچ ( خاک پوش) به صورت رنگی و ساده؛ با ظرفیت روزانه 4 تن از درخت خرما نخل زینتی نموده است. 

دکتر نواب کوهپایه در گفت وگو با خبرنگار ما در بندرعباس در خصوص چگونگی تهیه این مالچ طبیعی اظهارداشت: از آنجایی که استان هرمزگان با دارا بودن مساحت زیادی از درختان نخل بیشترین سطح زیرکشت این گونه گیاهی وگرمسیری را دارد و هر ساله شاهدیم که تعدادی ازاین درختان به اصطلاح پیر شده و قطع می شوند با استفاده از چوب این درختان مالچ طبیعی برای جلوگیری از تنش های آبی در مناطق  گرمسیری ، و کمک به کشت گونه های جنگلی و حفظ رطوبت خاک در مناطق گرمایی تهیه نمودیم.
وی افزود: مدت یکسال است که برروی این گونه گیاهی و تهیه مالچ طبیعی کار می شود و بااستفاده ازدستگاه چوب پودر کن چوب های فرسوده وبازیافتی که دراصلاح محلی به آن ( تفتوک) گفته می شود را به این دستگاه وارد کرده وبعداز خورد شدن به قطعاتی حدود یک سانتی متری تبدیل شده که می توان از ان برای جلوگیری از تبخیر آب در کشت انواع گونه های جنگلی به صورت الیاف جاذب عمل کرده به طوری که هر یک کیلو ازاین مالچ حدود 5 کیلو اب را جذب می نماید .


 

فرصتی برای اشتغال زایی 
این کارشناس منابع طبیعی تاکید کرد: مدت یکسال است که بنده در حال کار تحقیقاتی و مطالعاتی بر روی این فرایند می باشم که امیدوارم با ثبت و تجاری سازی آن بتوانیم فرصت های اشتغال را برای جوانان و علاقمندان به کارهای کشاورزی و... فراهم نماییم.
کوهپایه تاکید کرد: در عرصه های بیابانی که نیاز آبی زیادی حس می شود گیاهان و گونه های جنگلی را درون این مالچ طبیعی کشت کرده و بافت این الیاف به گونه ای است که رطوبت خاک را در خود حفظ می نماید .
وی افزود: بافت الیاف به گونه ای است که می تواند بستر مناسبی هم برای کشت سریع و اسان درختان و نهال باشد به گونه ای که بذر گل ابریشم و چریش را در این الیاف کاشته بعداز 48ساعت جوانه زده و سبز شده است. 
وی گفت: قیمت تمام شده این الیاف کیلویی 2هزارتومان می باشد که در مقایسه با سایر موارد بسیار مقرون به صرفه و دوست دار محیط زیست بوده و هیچگونه آلودگی نداشته و ندارد. 


 

این کارشناس منابع طبیعی گفت: این الیاف توانایی جذب رطوبت را داشته و بصورت طبیعی به عمل آمده و می توان گفت استفاده مجدد از چوب درختان خشکیده خرما می باشد که به هیچ عنوان به منابع طبیعی ویا محیط زیست آسیبی وارد نمی کند.
کوهپایه تاکید کرد: این دستگاه با هزینه ای بالغ بر 30میلیون تومان خریداری شده و با هدف کاهش دفعات آبیاری وبازیافت  چوب نخل و استفاده مجدد آن به تولید مالچ طبیعی می پردازد.
وی افزود: محصولات تولید شده عبارتنداز : مالچ ساده که تهیه شده از بازیافت چوب درخت خرماست و اب شویی شده و دارای دانه بندی از ریز تا درشت می باشد. دارای خاصیت اسفنجی و قابلیت جذب آب تا حدود 5 برابر وزن اولیه خشک می باشد. قابلیت استفاده هم به صورت پاچال جهت جذب و نگهداری رطوبت به مدت چند روز در کنار گیاه و کاهش میزان تبخیر و همچنین تعداد دفعات ابیاری در فصول گرم به صورت قابل ملاحظه و هم به صورت خاک پوشش در روی سطح خاک در مناطق کم اب و خشک است. این نوع محصول قابلیت جمع آوری آسان به طوری که در صورتی که نیاز به کوددهی مستقیم بوده به راحتی قابل کنارزدن است؛ محافظت خاک در برابر گرمای بسیار زیاد و کاهش ضریب تغییرات دمای خاک و تعدیل در دمای خاک وبهبود نفوذ آب ابیاری و باران با حفظ بافت مناسب خاک ، تغذیه و حفظ ارگانیسم های خاک ، باعث تشدید کنترل علف های هرز می شود با وجود لایه های مناسب مالچ علف های هرز به سختی می توانند رشد کنند.
کوهپایه گفت: این محصول صد درصد ایرانی است واز خاک در برابر گرمای بسیار زیاد محافظت می کند.مالچ در واقع یک راه حل مناسب برای مساله کمبود اب است که در بسیاری از نقاط جهان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
وی بیان داشت: مالچ رنگی یکی از محصولات تولیدی دیگر است که بطور همزمان دارای ارزش دکوراتیو و زیستی است این نوع مالچ از تراشه های چوب فراوری شده خرما به دست می اید که در حالت استاندارد با مواد ارگانیک رنگ امیزی شده وبا طول عمری قریب به دو سال با توجه به شرایط آب و هوایی خاک،گیاهان و محیط را از ویژگی های اکولوژیک وزیبایی شناسانه خود بهره مند می سازد. هزینه اندک اجرای سریع و آسان ، عدم نیاز ومتمایز و ایفای نقش بی مانند در بهبود شرایط میکروکلیماتیک به اقبال روز افزون مردم دنیا به این محصول منجر شده است.
وی در پایان گفت: این مالچ قابل استفاده در محیط های کشاورزی ومنابع طبیعی فضای سبز شهری ، گلدان های خانگی ؛ هتل تالارها ، گلخانه ها ، مرغداری ها ، دامداری ها ، کشت های هیدروپونیک و محیط های آموزشی می باشد. 

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 76983

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب