موسیقی می‌تواند منجر به تسکین درد شود

آنها دو گروه موش تدارک دیدند و به مدت ۳ هفته یکی را در برابر سر و صداهای محیطی قرار دادند و برای دیگری قطعات سه ساعته موتزارت پخش کردند. آنها برای درمان درد این موش ها از مسکن‌هایی نظیر ایبوبروفن استفاده کردند.

باب مارلی زمانی می‌گفت : «یک نکته مثبتی که در مورد موسیقی وجود دارد، این است که وقتی به سراغ آن می‌روید، هیچ دردی احساس نمی‌کنید.» اخیرا دانشمندان دانشگاه یوتا تحقیقی بر روی موش‌ها انجام داد‌ه‌اند که تفکرات مارلی را با داده های علمی حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، در گذشته دانشمندان این ایده را مورد مطالعه قرار می‌دادند که موسیقی می‌تواند از راه های مختلفی به درمان درد کمک کند.

یک مطالعه پیش از این نشان داده بود که افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند، در صورت پیوستن به گروه کر، می‌توانند عمری طولانی‌تر داشته باشند. سایر مطالعات نیز تاکنون موسیقی را به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری صرع مورد مطالعه قرار داده‌اند.

موسیقی تاثیرات مسکن‌ها را بهبود می‌بخشد

به علاوه، پژوهش‌های دیگری نیز وجود دارد که نتیجه گرفته‌اند موسیقی، اگر در موقعیت مناسب به کار گرفته شود، می‌تواند به کاهش احساس درد منتهی شود. به عنوان مثال یک فراتحلیل (متاآنالیز) از ۱۴ مقاله به این نتیجه رسیده است که «موسیقی ممکن است به عنوان یک دوای کمکی درد مزمن بیماران سودمند باشد، چرا که دردهای «خودگزارش‌شده» و اختلالات مشترک را کاهش می‌دهد.

با در نظر گرفتن روند کامل این بحران افیونی، یافتن راه‌هایی برای افزایش اثربخشی داروهای ضد دردی که کمتر اعتیارآور هستند و اثرات جانبی تولید نمی‌کنند، می‌تواند ورق را به کلی برگرداند. یک مطالعه جدید قدرت موسیقی را در این میان مجددا به چالش کشیده است. محققان دانشگاه یوتا نتایج این مطالعه را در مجله  Frontiers in Neurology به چاپ رسانده اند.

آنها دو گروه موش تدارک دیدند و به مدت ۳ هفته یکی را در برابر سر و صداهای محیطی قرار دادند و برای دیگری قطعات سه ساعته موتزارت پخش کردند. آنها برای درمان درد این موش ها از مسکن‌هایی نظیر ایبوبروفن استفاده کردند. نتایج بسیار شگفت انگیز بود، گروهی که به موسیقی گوش می‌دادند در مقایسه با گروه دیگر، با ۹۳ درصد کاهش درد همراه بودند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹:۲۷

شناسه خبر: 76994

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب