خبرگزاری علم و فناوری

آیا انسان مغناطیس را حس می‌کند؟

کشف حس ششم انسان توسط محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا

یک بیوفیزیکدان از دانشگاه کالیفرنیا در این زمینه می‌گوید: «اگر من سرم را درون یک مایکروویو قرار دهم و آن را روشن کنم، مغز من می تواند به این امواج پاسخ دهد. اما این به آن معنا نیست که من توانسته‌ام این ریزامواج را حس کنم.»

محققان در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (Caltech) باور دارند که یک قطب‌نمای درونی ممکن بوده پیشینیان ما را قادر ساخته باشد تا مسیریابی کنند. توانایی که امروزه برخی از جانوران نیز از آن برخوردارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از گاردین، صدها گونه جانوری وجود دارد که همه ساله در مسیرهای مختلف مشغول مهاجرت هستند. اما تنها یک گونه بوده که همیشه از این «باشگاه جهت‌یابی الکترومغناطیسی» به بیرون رانده می‌شده است: انسان خرمند (Homo Sapiens). محققان تا به امروز مصرانه می‌گفتند که مردان و زنان هیچ شواهدی از برخورداری از یک قطب‌نمای درونی از خود نشان نمی‌دهند.

حس ششم؛ آیا انسان میدان مغناطیسی را «احساس» می‌کند؟

اما مقاله جدید که برخی از محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در مجله eNeuro به چاپ رسانده‌اند، در صدد است تا این ایده را به چالش بکشد. این مقاله از شواهدی در مغز مردان و زنان حکایت می‌کند که می‌توانند به تغییرات میدان‌های مغناطیسی پاسخ دهند؛ پاسخ‌هایی که آنها را قادر می‌سازد تا شمال را از جنوب تمییز دهند و بدون استفاده از قطب‌نما مسیریابی کنند.

پروفسور جوزف کیرشوینک، محقق ارشد این پروژه، در اینباره می‌گوید: «ما اثبات کرده‌ایم که انسان‌ها از یک حس ششم قطعی برخوردار هستند: مغناطیس. این ماهیت حسی واقعی است و می‌تواند توضیح دهند که چرا برخی از افراد جهت‌ها را بهتر از دیگران تشخیص می‌دهند. مطلعات بیشتر حتی شاید بتواند ما را قادر سازد تا توانایی اجدادمان مبنی بر استفاده از میدان های مغناطیسی برای مسیریابی را بازگردانیم.»

این ادعا بسیار بحث‌برانگیز بوده است. برخی از محققان می‌گویند این مقاله علی‌رغم اینکه توانسته اثبات کند که مغز انسان در برابر میدان‌های مغناطیسی واکنش نشان می‌دهد، اما نمی‌تواند ثابت کند که این یک حس درونی برای انسان‌هاست.

یک بیوفیزیکدان از دانشگاه کالیفرنیا در این زمینه می‌گوید: «اگر من سرم را درون یک مایکروویو قرار دهم و آن را روشن کنم، مغز من می تواند به این امواج پاسخ دهد. اما این به آن معنا نیست که من توانسته‌ام این ریزامواج را حس کنم.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 77003

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب