هشدار به مادران باردار: یک عادت متداول که احتمال سقط جنین را ۳ برابر می‌کند

این مطالعه بر روی ۸۵۱ مادری که سقط جنین کردند و ۲۲۵۷ مادری که باردار بودند، به انجام رسیده است. این نخستین مطالعه‌ای بود که گزارش می‌دهد عادت‌های مربوط به خواب در مادران به زامان جنین مرده مرتبط است.

یک تیم از محققان به رهبری دکتر توماسینا استیسی از دانشگاه هادرسفیلد نشان دادند که مادران باردار می‌توانند با رعایت یک نکته ساده و دوری از یک عادت نادرست متداول احتمال سقط جنین را تا حد زیادی کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری هعلم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، این محققان می‌گویند مادران باردار در صورتی که به پشت بخوابند و از خوابیدن به پهلو امتناع کنند، احتمال سقط جنین خود را تا ۳ برابر افزایش می دهند. این یافته جدید فهرست توصیه‌های «سرویس ملی بهداشت و درمان» بریتانیا را تغییر داده است.

به پشت خوابیدن احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد

یکی از اهداف طراحی گایدلاین سرویس ملی بهداشت و درمان بریتانیا کاهش میزان سقط جنین در این کشور است. مطابق آمار روزانه ۹ فرزند در بریتانیا یا به عبارتی از هر ۲۲۵ بارداری یک مورد سقط می‌شود.

 دکتر استیسی، مدیر بخش مامایی دانشگاه هادرسفیلد است. او برای انجام پروژه دکترای خود در نیوزلند سعی در پاسخ به این پرسش داشت که آیا حالت‌های خوابیدن در میزان سقط جنین تاثیر دارند یا خبر.

 او به این نتیجه رسیده است که نسبت کمی از زنان باردار هستند که به پشت می‌خوابند و در معرض خطر بسیار بالای سقط جنین قرار دارند؛ چرا که در این حالت وزنرحم مي تواند جریان خونی را که به جنین می‌رسد را کاهش دهد. یافته‌های این محقق در یک مقاله اکتشافی جدید که در نوع خود بی‌سابقه بوده، در مجله  British Medical Journal به چاپ رسیده است.

این مطالعه بر روی ۸۵۱ مادری که سقط جنین کردند و ۲۲۵۷ مادری که باردار بودند، به انجام رسیده است. این نخستین مطالعه‌ای بود که گزارش می‌دهد عادت‌های مربوط به خواب در مادران به زامان جنین مرده مرتبط است.

یافته مهم این تحقیق این بوده است که در طول ۲۸ هفته بارداری خوابیدن به روی پشت، خطر زایمان جنین مرده را ۲.۶ برابر افزایش می‌دهد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77043

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب