مصرف استامینوفن انسان را «سنگدل» و بی‌تفاوت می‌کند

«من هنوز هم نسبت به تاثیرات قابل توجه فیزیولوژیکی که چنین مسکن‌هایی نظیر استامینوفن دارند، شگفت زده هستم. اگرچه براساس تحقیقات پیشین ما انتظار داشتیم که استامینوفن نه تنها امپاتی نسبت به درد، بلکه نسبت به لذت را هم کاهش دهد. این نکته مثبتی است که انتظارات‌مان درست از آب درآمد.»

یک مطالعه جدید که در دانشگاه اوهایو به انجام رسیده است، نشان می‌دهد که استامینوفن اگر مورد مصرف قرار گیرد، احساس مثبت همدلی در انسان را محدود می‌کند و در دراز مدت بی‌تفاوتی را در مقابله با شرایط دیگران به ارمغان می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه که به عنوان «یک مسکن اجتماعی؟ استامینوفن (پاراستامول) امپاتی (خود را به جای دیگران قرار دادن) مثبت را کاهش می‌‌دهد» منتشر شده، توسط یکی از استادیارهای دانشگاه اوهایو به نام دومنیک میشکوفسکی به انجام رسیده است.

استامینوفن انسان را بی‌تفاوت می‌کند

در این مطالعه به تعداد ۱۱۴ شرکت‌کننده مقدار ۱۰۰۰ گرم استامینوفن و یا یک دارونمای بی‌اثر برای مصرف داده شد. در این مطالعه نه هماهنگ‌کننده آزمایش و نه شرکت‌کنندگان اطلاع نداشتند که از دارو استفاده می‌کنند و یااز دارونما.

پس از گذشت یک ساعت، شرکت‌کنندگان به چهار سناریو نگاه انداختند که در آنها دو مرد و زن در حال یک تجربه مثبت هستند. در حین مطالعه این سناریوها میزان احساس مثبت شرکت‌کنندگان نسبت به سناریو، میزان لذتی که طبق تصور آنها کارکترها تجربه می‌کردند، میزان لذتی که شرکت‌کنندگان از مطالعه سناریوها تجربه می‌کردند و در نهایت میزان امپاتی که آنها در قبال کارکترها داشتند، مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد که در صورت مصرف استامینوفن، لذت شخصی و احساس امپاتی افراد کاهش می‌یابد و نیز این ماده هیچ تاثیری بر سطح لذت و مثبت بودن آنها نسبت به سناریو ندارد.

یکی از محققین می‌گوید: «من هنوز هم نسبت به تاثیرات قابل توجه فیزیولوژیکی که چنین مسکن‌هایی نظیر استامینوفن دارند، شگفت زده هستم. اگرچه براساس تحقیقات پیشین ما انتظار داشتیم که استامینوفن نه تنها امپاتی نسبت به درد، بلکه نسبت به لذت را هم کاهش دهد. این نکته مثبتی است که انتظارات‌مان درست از آب درآمد.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰:۴۰

شناسه خبر: 77045

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب