مدیرکل هواشناسی مازندران:

بارش‌های شدید باران متاثر از جریانات تغییر اقلیم است/بارور سازی ابرها دروغ ۱۳ است

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه امکان بارور سازی ابرها با این حجم از مسافت در کشور وجود ندارد، گفت: بارش‌های شدید باران متاثر از جریانات تغییر اقلیم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، از 27 اسفندماه تاکنون شاهد بارش‌های متناوب باران و برف در کشور هستیم.

روند افزایش بارش‌های باران همچنان ادامه دارد و بر اساس پیش بینی‌های هواشناسی تا اردیبهشت ماه این روند در کشور ادامه دارد.

بررسی وضعیت بارش‌های باران در شهرهای مختلف کشور کشور نشان می‌دهد که میزان بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته روند رو به رشد بسیار جدی داشته است.

اما نکته حائز اهمیت اینکه حجم بارش‌های باران در مدت کوتاه بسیار زیاد بوده و همین موضوع باعث جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور شده است.

پس از بارش باران‌های سیل آسا در سطح کشور مسائلی مانند بارور سازی ابرها در کشور در غالب منابع ناموثق دست به دست می‌شده است که درباره اهمیت موضوع و علت بارش‌های سیل آسا و وضعیت آینده آب و هوایی کشور با مدیرکل هواشناسی استان مازندران گفت و گویی کردیم.

با سید محمد رضا رضوی درباره علت جریان آب و هوایی فعلی وارد گفت و گو شدیم که ابتدا وضعیت جریان آب و هوایی کشور را تشریح کرد و بیان کرد: امروز در کشور شاهد تغییر جریانات آب و هوایی هستیم، بخشی از زیاد از جریان بسیار دور هم بوده ولی اطلاعات هواشناسی در آن نبوده است.

وی با اعلام اینکه یکی از تبعات تغییر اقلیم تغییر زمان و مکان بارش‌ها است، تصریح کرد: امسال جریانات  اقیانوس هند قوی تر بوده و با جریانات اقیانوس اطلس ادغام شده و به سمت کشور ما آمده است، این جریانات بخشی در شبه جزیره عربستان و هند لمس می‌شود و می‌توانیم بگوییم که خاورمیانه امسال تحت بارش‌های شدید باران قرار دارد.

مدیرکل هواشناسی مازندران اضافه کرد: چندین مولفه در ارتباط با جریان‌های آب و هوایی موثر است که شامل جریانات دور آب و هوایی تحت عنوان موسوم هند، جریانات اقیانوس اطلس شمالی که در واقع رطوبت را از آن مکان  تغییر داده این جریانات معمولا روی اروپا فعال است این جریانات تا حدودی به صورت کم وارد کشور ما می‌شده است اما امسال اثرات آن بیشتر در حال حاضر لمس می‌شود.

وی در پاسخ به این سئووال که آیا احتمال دارد این جریانات برای سال های آینده تداوم داشته باشد، گفت: خیر! به هیچ وجه این موضوع قابل پیش بینی نیست، اما تا اردیبهشت ماه این بارندگی‌ها در کشور وجود داشته، البته مقدار بارش‌ها کاهش می‌یابد.

خبرگزاری علم و فناوری آیا این میزان بارش در کشور طی این سال‌ها سابقه داشته و اطلاعاتی در این زمینه وجود دارد، گفت: از زمانی که در کشور اطلاعات هواشناسی ذخیره می‌شده است این میزان بارش سابقه ندارد.

وی در واکنش به این اظهار خبرنگار علم و فناوری که این بارش‌ها برای نخستین بار در کشور ایجاد شده است، تاکید کرد: حتما نوشته شود که از زمان ثبت اطلاعات هواشناسی اینگونه بارش‌ها در کشور نبوده ،ممکن است بارندگی‌های بیشتری در سال‌های دور در کشور وجود داشته اما اطلاعات ثبت شده در این ارتباط وجود ندارد.

رضوی در پاسخ به این سئووال خبرنگار علم و فناوری که این پدیده تغییر آب و هوایی متاثر از تغییر اقلیم است، گفت: بله، یکی از اثرات تغییر اقلیم زمان و مکان بارش‌ها را تغییر می‌دهد.

وی در واکنش به این مبحث مطرح شده خبرنگار ما که در سال جاری زمان بارش‌ها مناسب بوده است، افزود: زمان خوب بوده اما مقدار بارش بسیار زیاد افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به تخریب سیل در برخی از نقاط کشور، افزود: با توجه به اینکه این بارش‌های اخیر کشور حدود 60 سال گذشته وجود نداشته، جریانات شهر سازی هم متاثر از این مسئله از کنار برخی مسائل ایمنی عبور کرده است، اما این موضوع باعث شده است که توجه ویژه‌ای به رودخانه‌ها، برداشت از جنگل شود.

وی با دفاع از وضعیت ساخت سد در کشور، گفت: سد سازی در کشور پیشرفت مناسب داشته است.

رضوی در واکنش به برخی مخالفت‌ها درباره سد سازی،بیان کرد: اگر در کشور جریان مداوم آب وجود داشته باشد نیاز به سد سازی نداریم،اما وقتی بارش سهمگین داشته باشیم و در مدت یک هفته به دریا منتقل شود با احداث  سد می‌توان این آب‌ها را مدیریت کرد.

وی با اعلام اینکه در بارش‌های اخیر کشور سدها زمینه کنترل آب را فراهم کرده است،گفت: سد میجران در رامسر، گلورد در نکا، سد شهید رجایی در ساری، سد البرز در بابل زمینه جلوگیری تخریب و آسیب‌های جدی به شهرهای کشور را فراهم کرده است و این موضوع در سطح کلان کشور هم قابل تعمیم است.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران اضافه کرد: سد سازی برای موقع نامناسب است که جریان مداوم آبی در کشور وجود داشته باشد، در کشور ما وجود آب‌ها فصلی بوده است، با این وضعیت آب ما نیاز به احداث سد داریم.

وی اضافه کرد: با احداث سد امکان مدیریت بر روی آب وجود داشته و به صورت برنامه ریزی شده قابل استفاده است.

رضوی در پاسخ به این سئووال که در حال حاضر بحث آبخیزداری در کشور به صورت جدی تر توسط برخی‌ از مخالفان سد سازی مطرح است، بیان کرد: بزرگترین مشکل ما این است که مراتع ما تحت فشار زیاد دام قرار دارد و از  جنگل استفاده نامناسب شده و با با پدیده عدم رشد مواجه است.

وی ادامه داد:در  آبخیزداری خاک ثبیت شده، آب  به صورت مناسب و علمی نگهداری شده و آب زلال و بدون خاک وارد مناطق پائین دست می‌شود، از رانش زمین جلوگیری شده و باعث کاهش عمق درها می‌شود، در این مباحث سرمایه گذاری نکردیم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه سرمایه گذاری مناسب در بحث آبخیزداری، هوانشاسی، مدیریت آب انجام نشده است، گفت: همه این بودجه‌ها اختصاص نیافته زمینه بروز خسارت‌های جدی به کشور را فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: آب و هوا  به هیچ وجه در دنیا خبر نمی‌کند، در حال حاضر زمان پیش بینی‌های ما حداکثر دو هفته زودتر است و این روند در دنیا هم مرسوم و معمول است.

رضوی در واکنش به برخی از اظهار نظرها درباره وجود تقویم هواشناسی سالیانه در کشورهای پیشرفته، افزود: هیچ هواشناسی در دنیا پیش بینی بیشتر از دو هفته را نمی‌تواند بدهد، هر فردی که این موضوع را مطرح کرده است دروغ می‌گوید.

وی ادامه داد: اگر این موضوع در سازمان هواشناسی دنیا مطرح شود مورد تمسخر قرار می‌گیرد، هواشناسی یک علم و محاسبه ریاضی است.

مدیرکل هواشناسی مازندران در پاسخ به این سئووال که آیا پیشرفت‌های علمی ما به روز است، گفت: هواشناسی ایران جز سازمان‌های خوب دنیا بوده ولی در 6 سال اخیر به لحاظ تجهیزات جلوتر نرفتیم، علم هواشناسی در کشور وجود دارد اما خرید تجهیزات برای ما فراهم نیست.

وی ادامه داد: تجهیزاتی که در سال گذشته 150 میلیون تومان بوده است در حال حاضر برای در اختیار گرفتن آن باید 800 میلیون تومان هزینه پرداخت کنیم، اما اعتبار ما افزایش پیدا نکرده است، 6 ایستگاه در سال 96 خریداری کردیم اما تجهیزات آن کامل در اختیار ما قرار نگرفته است.

رضوی با اعلام اینکه سال گذشته اعتبارات عمرانی بنده یک و نیم میلیارد تومان بوده اما در سال جاری به 900 میلیون تومان کاهش پیدا کرده این کاهش اعتبارات را در برابر افزایش هزینه‌ها مقایسه کنید، با اعتبارات سال گذشته می‌توانستم 10 ایستگاه خریداری کنم اما امسال تنها امکان خرید یک ایستگاه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: با وجود کمبود اعتبارات مردم در ارتباط با عملکرد این سازمان اظهار نظر کنند بسیار بهتر است، بچه‌ها ما با سواد هستند، ایران در ریاضی و فیزیک است.

مدیرکل هواشناسی مازندران، در پاسخ  به طرح بارور کردن ابرها و عدم کنترل آن، گفت: بارور کردن ابر دروغ 13 است.

وی در تشریح این موضوع گفت: برای بارور سازی ابر ما وارد ابر می‌شویم و یک سری هسته تراکم ارسال می‌کنیم، این هسته تراکم ممکن است، خاک رس، یخ خشک خشک، کربن و  سدیم در ابر  با موشک‌های کوچک پاشیده می‌شود که حداکثر یک تا دو کیلومتر را در سمت محل عبور هواپیما را بارو می‌کند، بعد این موضوع افزایش بارش را 15 میلیمتر افزایش می‌دهد، در حال حاضر یک سر بارندگی ما دجله عراق و سر دیگر آن آسیا میانه است، کدوم هواپیما این همه موشک و سدیم داشت که توانست این حجم را بارور کند، طی این ایام هیچ هواپیما برای بارور سازی ابرها بلند نشده است، این موضوع از نظر هواشناسی امکان ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، یکی از نقاط ضعف جدی در حال حاضر ضعف در مدیریت بحران است، با وجود این همه بارش‌ها اگر مدیریت مناسب در جمع آوری آب ها وجود نداشته باشد با فروکش کردن آن بحث کم آبی یا خشک سالی در ایام تابستان هم باید مد نظر متولیان قرارگیرد، در حال حاضر همه تلاش‌های نیروهای سپاه و بسیج و ارتش برای مدیریت بحران سیل است و متولیان اجرایی با وجود ابراز علاقه در این زمینه به صورت عملیاتی نشان دادند که ضعف های جدی در عملکردشان وجود دارد.

پیش بینی برنامه ریزی مناسب برای جلوگیری از خشک سالی از هم اکنون باید مد نظر قرار گیرد، برنامه ریزی برای کاهش خسارت در بارندگی سال‌های آینده و یا خشک سالی های احتمالی در دستور کار متولیان قرار گیرد، اقداماتی که کمتر به آن توجه می‌شود و نیاز دارد که مدیران اجرایی به صورت عملیاتی در این بخش‌ها نیازمندی‌های کشور را تامین کنند.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 77059

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب