علم و فناوری گزارش می دهد

آیاگوگل از اندروید ۱۱ رونمایی می نماید؟

شرکت گوگل تضمین می‌کند که هر سال یک نسخه‌ جدید از اندروید ارائه نماید. اگرچه اندروید Q (یا همان اندروید ۱۰) هنوز در دست توسعه قرار دارد و تنها دو نسخه‌ آزمایشی از آن برای گوشی‌های سری پیکسل منتشر شده است اما ظاهراً گوگل تصمیم گرفته اطلاعاتی از اندروید ۱۱ را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، هنوز اندروید ۱۰ به‌صورت رسمی عرضه نشده اما گفته می‌شود گوگل خودش را آماده‌ معرفی اندروید ۱۱ یا همان اندروید R می‌کند؛ این درحالیست که گفته می‌شود عرضه‌ اندروید Q نیز به تاخیر افتاده است. شرکت گوگل هنوز تاریخ رسمی را برای انتشار اندروید R اعلام نکرده است.

 سیستمعامل اندروید از زمان شکلگیری خود راه درازی طی کرده است. غول دنیای فناوری گوگل سعی داشته هر سال نسخه جدیدی از آن را با قابلیتهای بهتر ارائه دهد. امسال مانند هر سال دیگری انتظار داریم این شرکت اندورید 11 یا اندروید R را عرضه کند؛ حتی با آن که هنوز از زمان انتشار نسخه 10 اندروید یا اندروید Q نگذشته، هم اکنون آماده رونمایی از نسخه 11 اندروید یا اندروید R  است.

به گزارش بادیجی، سیستم عامل اندروید گوگل یکی از انطباق‌پذیرترین سیستم‌های دنیا است و این شرکت آمریکایی تضمین می‌کند که هر سال یک نسخه‌ جدید از آن را عرضه کند. اگرچه اندروید Q (یا همان اندروید 10) هنوز در دست توسعه قرار دارد و تنها دو نسخه‌ آزمایشی از آن برای گوشی‌های سری پیکسل منتشر شده است اما ظاهرا گوگل تصمیم گرفته اطلاعاتی از نسل آینده‌ آن را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

اندروید ۱۱ (اندروید R)

حساب کاربری رسمی Android Developer در توییتر اعلام کرده است که بین ۲۳ تا ۲۴ اکتبر (۱ تا ۲ آبان) این شرکت میزبان رویدادی به نام Android Global Developer Summit است که در مرکز رویدادهای گوگل در کالیفرنیا برگزار می‌شود. اگرچه هیچ نکته‌ای در مورد مباحث قابل گفتگو در این رویداد اعلام نشده اما اطلاعات منابع نزدیک به شرکت گوگل حاکی از آن است که غول فناوری به احتمال زیاد برای نخستین بار در این رویداد در مورد اندروید ۱۱ (اندروید R) صحبت خواهد کرد. در حال حاضر کدگذاری‌های اولیه‌ به‌روزرسانی‌های اندروید به ترتیب طبیعی ۲۶ حرف انگلیسی انجام می‌شود.

اندروید ۱۰(اندروید Q)

گوگل در اندروید ۱۰ نگاه ویژه‌ای به بهبود صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بهبود ژست‌های حرکتی، مدیریت نوتیفیکیشن، کنترل دسترسی و قابلیت‌های امنیتی (نظیر مک آدرس تصادفی) خواهد داشت. حال باید دید اندروید ۱۱ چه ویژگی‌های جدیدتری را در بر می‌گیرد و در آن روی چه مواردی تمرکز شده است.

نسخه‌های سیستم عامل اندروید 

 • Android 1.5 Cupcake (تاریخ انتشار آوریل ۲۰۰۹)
 • Android 1.6 Donut (سپتامبر ۲۰۰۹)
 • Android 2.0 Eclair (اکتبر ۲۰۰۹)
 • Android 2.2 Froyo (مه ۲۰۱۰)
 • Android 2.3 Gingerbread (دسامبر ۲۰۱۰)
 • Android 3.0 Honeycomb (فوریه ۲۰۱۱)
 • Android 4.0 Ice Cream Sandwich (اکتبر ۲۰۱۱)
 • Android 4.1 Jelly Bean (جولای ۲۰۱۲)
 • Android 4.4 KitKat (اکتبر ۲۰۱۳)
 • Android 5.0 Lollipop (نوامبر ۲۰۱۴)
 • Android 6.0 Marshmallow (اکتبر ۲۰۱۵)
 • Android 7.0 Nougat (آگوست ۲۰۱۶)
 • Android 8.0 Oreo (آگوست ۲۰۱۷)
 • Android 9.0 Pie (آگوست ۲۰۱۸)

 

اندروید 1.5

نسخه ۱٫۵ اندروید یا اندروید کیک فنجانی یا  Android Cupcake یا  در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ منتشر شد. این نسخه اندروید مبتنی بر کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۷ بودقابلیت‌های این ویرایش شامل: امکان ضبط فیلم از طریق دوربین فیلمبرداری، فرستادن فیلم به سایت یوتوب Youtube و عکس به سایت پیکاسا Picasa به صورت مستقیم از روی گوشی، صفحه کلید مجازی با قابلیت پیش‌بینی کلمات وارد شده، پشتیبانی از پخش استریوی موسیقی از طریق بلوتوث (A2DP) و کنترل پخش موسیقی یا ویدیو از طریق بلوتوث ،قابلیت اتصال اتوماتیک به دستگاه‌های بلوتوث، امکان شخصی‌سازی صفحه اصلی با استفاده از ویجت‌ها یا پرونده‌های شخصی، جابجایی انیمیشنی تصاویر به هنگام عوض شدن صفحات.

اندروید 2.0

اندروید نان خامه‌ای یا  Android Eclair، اندروید نسخه ۲ و نسخه ۲٫۱ مانند نسخه ۱٫۶ مبتنی بر کرنل لینوکس ۲٫۶٫۲۹ طراحی شده‌اند. اندروید ویرایش ۲ در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۹ معرفی شد. در سوم دسامبر ۲۰۰۹ SDK نسخه ۲٫۰٫۱ معرفی شد و SDK ویرایش ۲٫۱ در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ منتشر گردید.  امکانات اضافه شده در این نسخه، سرعت سخت‌افزاریِ بهبود یافته، ویژگی چند لمسی Multi Touch، پشتیبانی از رزولوشن‌های بیشتر برای صفحه نمایش، رابط کاربری به‌روزرسانی شده، دفترچه تلفن به‌روزرسانی شده، گوگل مپ نسخه ۳٫۱٫۲، پشتیبانی از Microsoft Exchange، افزوده شدن امکان فلاش داخلی برای دوربین، افزوده شدن بزرگنمایی دیجیتال دوربین، به‌روزرسانی صفحه کلید مجازی، پشتیبانی از بلوتوث نسخه ۱/۲، اضافه شدن قابلیت کاغذ دیواری‌های متحرک، اضافه شدن امکان ارسال فایل با استفاده از بلوتوث است.

اندروید 3.0

اندروید کندوی عسل یا ، Android Honeycombاندروید نسخه ۳ و ۳٫۱ و ۳٫۲ برای تبلت‌ها طراحی شد و در فوریه ۲۰۱۱ (نسخه ۳)، مه ۲۰۱۱ (نسخه ۳٫۱)، ژوئیه ۲۰۱۱(نسخه ۳٫۲) معرفی شدویژگی‌های جدید معرفی‌شده در آن، برنامه‌های پست الکترونیکی و تماس‌ها از یک قاب دو بخشی در رباط کاربریشان استفاده می‌کنند، برنامه گالری اکنون به کاربران اجازه می‌دهد تا آلبوم‌ها و مجموعه‌های دیگر را در حالت تمام‌صفحه، با دسترسی به حالت بندانگشتی برای عکس‌های دیگر، در یک مجموعه نمایش ببینند، برنامه مرورگر زبانه‌دار می‌شود، یک مد ناشناس را برای مرور بی‌نام و نشان می‌دهد، و در یک دید یکپارچه، بوک‌مارک‌ها و تاریخچه را نشان می‌دهد، صفحه‌کلید برای وارد شدن به متن ساده‌تر روی دستگاه‌های صفحه بزرگ باز طراحی می‌شود، از برنامه‌های کاربردی جدید برای انجام چند کار است.

اندروید 4.4

اندروید کیت‌کت (Android KitKat) یا اندروید ۴٫۴ یکی از نسخه‌های سیستم عامل اندروید است که توسط شرکت گوگل در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار معرفی شدنستله، صاحب برند شکلات کیت‌کت در مقابل استفادهٔ اندروید از این نام برای نام‌گذاری اندروید ۴٫۴ که نوعی تبلیغ رایگان شکلات‌های آن به‌شمار می‌رود، برای گوگل و محصولات سری نکسوس، بر روی بسته‌بندی‌های خود تبلیغ کرد تا به این‌صورت یک بازی برد-برد برای هر دو شرکت شکل گرفته باشد و در حوزه‌های نفوذ یک‌دیگر تبلیغ کرده باشند. با خرید این شکلات‌ها می‌توان در قرعه‌کشی گوگل شرکت کرد. از جمله جوایز این قرعه‌کشی، تبلت نکسوس ۷ خواهد بود. شرکت نستله نیز شکلات‌هایی با ظاهر اندروید منتشر کرد. تبلیغ این شکلات‌ها از زمان معرفی بر روی تارنمای نستله موجود است.

از ویژگی‌های این نسخه ، امکان جستجوی صوتی با اوکی گوگل (Okay Google)، نمایش فیلم و عکس در کل صفحه در کنار کنترل آن، نمایش تمام‌صفحه بدون دکمه برای بعضی از برنامه‌ها، اولویت‌بندی تماس‌ها برای افرادی که بیشتر به آن‌ها تماس می‌گیریم، نمایش شمارهٔ تماس‌های ناشناس بر پایهٔ اطلاعات موجود در نقشه‌های گوگل، تقویت پیام‌ها و ادغام نرم‌افزارهای پیام‌رسان، افزایش تعداد شکلک‌ها در صفحه‌کلید اندروید کیت کت توسط گوگل، پشتیبانی از چاپ ابری یا Cloud Print، نصب نرم‌افزار کوئیک‌آفیس به‌صورت پیش‌فرض برروی این نسخه از اندروید، امکان شمارش گام‌های کاربر در زمان ورزش است.

اندروید 5.0

اندروید آب‌نبات‌چوبی یا اندروید لالی‌پاپ ، اندروید ۵ یا اندرویدیکی از نسخه‌های سیستم‌عامل اندروید است که توسط گوگل در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ ارائه گردید. اندروید L که مخفف این‌نسخه از اندروید می‌باشد و براساس گفتۀ رئیس بخش اندروید گوگل، سوندار پیچای، بزرگ‌ترین به‌روزرسانی در اندروید است. از توانایی‌های مهم اندروید ۵ ، توانایی Screen Pinning و حالت کاربر مهان برای افزایش امنیت در هنگام قرض‌دادن تلفن همراه به دوستان، تنظیم پروفایل‌های گوناگون که پیش‌از این در گوشی‌های نوکیا به کار می‌رفت و در اندروید وجود نداشت، بهبود کارکرد حافظۀ موقت (رم) با استفاده از معماری آرت به جای دالویک، زبانه‌های چندکارگی ، مخفی‌کردن برنامه‌های دلخواه با تعریف در قسمت Protected Apps، شخصی‌سازی نوار وضعیت و آگاه‌سازی‌ها و حالت No Interruption و محدودکردن نمایش آگاه‌سازی‌ها در حالت قفل صفحه، جایگزینی کامل ران‌تایم آرت با ران‌تایم دالویک، استفاده از طراحی متریال در تمامی بخش‌های سیستم‌عامل، ذخیرۀ انرژی، چندکاربره، حالت مهمان و ایمن‌کردن و قفل‌کردن گوشی با اتصالات بلوتوث است.

اندروید 6.0

اندروید مارشمالو (Android Marshmallow) یا اندروید ۶، نسخه‌ای از سیستم‌عامل اندروید است که در سپتامبر ۲۰۱۵ توسط گوگل معرفی شد. نام این نسخه از اندروید از شیرینی پف‌نبات یا مارشمالو به انگلیسی گرفته‌شده استاز ویژگی‌های بارز این نسخه، هوشمندترکردن محیط اندروید و نرم‌افزار گوگل Now، به‌کمک ویژگی Now on Tap، عمر بیشتر باتری در حالت آماده‌به‌کار (standby) به‌کمک الگوریتم Doze، به‌روزرسانی آسان‌تر برنامه‌ها و استفاده از سنسور تشخیص اثر انگشت درون خود سیستم‌عامل است.

 اندروید 7.0

 Android  Nugat نسخه هفتم و نسخه اصلی سیستم عامل Android است. برای اولین بار در تاریخ 9 مارس سال 2016 به عنوان یک نسخه آزمایشی آلفا منتشر شد، در تاریخ 22 اوت 2016 رسما منتشر شد و دستگاههای Nexus اولین بار برای دریافت این بروزرسانی بودند. LG V20 اولین گوشی هوشمند منتشر شده با Nuga بود.

گز معرفی تغییرات قابل توجه به سیستم عامل و پلت فرم توسعه آن، از جمله توانایی برای نمایش برنامه های متعدد بر روی صفحه نمایش در یک بار در یک نمایش تقسیم صفحه نمایش، پشتیبانی از پاسخ های درون خطی به اطلاعیه ها، و گسترش "چرت" حالت ذخیره انرژی را که هنگامی که صفحه نمایش خاموش است برای یک دوره زمانی، قابلیت دستگاه را محدود می کند. علاوه بر این، این پلتفرم به یک محیط Java مبتنی بر OpenJDK تبدیل شد و پشتیبانی از API رندر گرافیکی Vulkan و به روز رسانی سیستم "بدون درز" را در دستگاه های پشتیبانی شده دریافت کرد. گاو بررسی های مثبت دریافت کرد فرمت اطلاع رسانی جدید برنامه ستایش خاصی را دریافت کرد، در حالی که رابط کاربری چند وظیفه به عنوان یک تغییر مثبت دیده می شد، اما بازرسان برنامه های ناسازگار را تجربه کردند. منتقدان با حالت صرفه جویی در مصرف انرژی Doze مخالف بودند، اما نصب سریعتر برنامه ها و «تغییرات» در رابط کاربری نیز به طور مثبت بررسی شد.

اندروید ۸٫۰

اوریو  Android Oreoهشتمین به‌روزرسانی عمده و نسخه ۱۵ از سیستم‌عامل موبایل اندروید است. اندروید اوریو در تاریخ ۲۱ اوت ۲۰۱۷ منتشر شد. از قابلیتهای این نسخه، فعال شدن کامل چیپ Visual Core، تغییرات رابط کاربری، هوش مصنوعی بهتر با TensorFlow Lite، بهینه‌سازی برای گوشی‌هایی با ۱ گیگابایت رم، ویجت جدید برای تقویم، نیمه‌شفاف شدن پنل تنظیمات سریع، امکان دیدن درصد باتری لوازم جانبی بلوتوثی متصل به گوشی است.

اندروید ۹٫۰

اندروید پای  Android Pie یا  نهمین به‌روزرسانی عمده و نسخه ۱۶ از سیستم‌عامل موبایل اندروید است. اندروید پای به‌طور رسمی در تاریخ ۶ اوت ۲۰۱۸ منتشر شد. از قابلیت‌های اندروید ۹ ، ژست‌های حرکتی: در نسخه‌ی نهایی Android Pie& کلیدهای ناوبری سه‌گانه‌ی معروف این سیستم‌عامل جای خود را به یک آیکون شبیه قرص داده‌اند، هوش مصنوعی برای بهبود مصرف باتری،سیستم جستجوی عمیق: در اندروید Pie، گوگل اطلاعاتی را از داخل اپلیکیشن نیز نمایش خواهد داد و به‌علاوه، امکان ارتباط با برخی قابلیت‌ها را از داخل بخش جستجو فراهم می‌کند، محدودیت دسترسی در حالت پس‌زمینه، کنترل زمان استفاده: نرم‌افزار سلامت دیجیتال یا Digital well-being، غیرفعال کردن ضبط مکالمه تلفنی است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷:۲۳

شناسه خبر: 77064

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب