ساخت لباس خواب هوشمند که از مرگ در خواب جلوگیری می خبرگزاری علم و فناوری - ساخت لباس خواب هوشمند که از مرگ در خواب جلوگیری می‌کند+عکس

ساخت لباس خواب هوشمند که از مرگ در خواب جلوگیری می‌کند+عکس

«ما با دانشمندان علوم کامپیوتر و مهندسی برق برای پردازش سیگنال‌های بیشماری که از سنسور‌ها می‌آید همکاری کردیم تا اطلاعاتی واضح و قابل فهم داشته باشیم.علی‌رغم شایر گجت‌های پوشیدنی الکتریکی، لباس تولیدی ما که به فرآیند رسوب بخار واکنش مجهز است، قابلیت شستشو دارد.»

یک تیم از محققان به رهبری دکتر تریشا اندرو از دانشگاه ماساچوست یک لباس خواب هوشمند توسعه داده‌اند که درون خود سنسورهایی خودتغذیه‌کننده دارد که قادرند به طور متداوم پارامترهایی نظیر ضربان قلب، تنفس و وضعیت خواب را مورد سنجش قرار دهد و در صورت تغییرات اساسی در خواب، هشدار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سای‌نیوز، این لباس خواب که ظاهر ساده‌ای دارد با بهر‌ه‌گیری از پنج سنسور در موقعیت‌های استراتژزیک به یک لباس هوشمند تبدیل شده که قادر است ضربان قلب، دم و بازدم و حالت خواب افراد را اندازه‌گیری و گزارش کند.

ساخت لباس خواب هوشمند و قابل‌ شستشو که تنفس و ضربان قلب را اندازه می‌گیرد

هرچه کیفیت خواب انسان افزایش پیدا کند، بیشتر می‌تواند خود را در برابر استرس، عفونت‌ها و بیماری‌هایی نظیر اختلالات قلبی و کلیوی، فشار خون بالا و دیابت محافظت کند. کیفیت خواب بالا همچنین فهم روحی و توانایی تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد. با این حال هنوز هستند افرادی که به اندازه کافی نمی‌خوابند و یا شکل صحیح آن را نمی‌دانند.

دکتر اندرو می‌گوید: «لباس خواب‌های هوشمند ما بر چالش‌های فنی بسیاری غلبه کرده است.  برای تولید این لباس ما مجبور بودیم تا عناصر حسی و منابع قدرت قابل حمل را در هر واحد پوششی یکی کنیم. در عین حال باید حواسمان به وزن، حس، راحتی و کارایی لباس‌ هم باشد. به علاوه جنس لباس هم از اهمیت بالایی برخوردار بود.»

استاد دانشگاه ماساچوست در ادامه می‌افزاید:‌ «ما با دانشمندان علوم کامپیوتر و مهندسی برق برای پردازش سیگنال‌های بیشماری که از سنسور‌ها می‌آید همکاری کردیم تا اطلاعاتی واضح و قابل فهم داشته باشیم.علی‌رغم شایر گجت‌های پوشیدنی الکتریکی، لباس تولیدی ما که به فرآیند رسوب بخار واکنش مجهز است، قابلیت شستشو دارد.»

این لباس‌خواب هوشمند از ۵ تکه تشکیل شده که هر کدام سنسورهای خاص خود را دارد و برای اندازه‌گیری پارامتر مشخصی توسعه داده شده است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 77104

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب