هشدار ناسا: یک برخورد سیارکی قریب‌الوقوع که می‌تواند انسان را منقرض کند

خوشبختانه سازمان‌های فضایی به طور کلی احتمال چنین برخوردهایی را که زمین را تهدید کنند منکر نمی‌شوند.ناسا اخیرا کاوشگری را طراحی کرده است که بوسیله آن قادر خواهد بود اجرامی را که به سوی زمین در حرکت هستند شناسایی، نابود و یا منحرف کند.

 

برخورد اجرام فرازمینی که حیات بر روی کره خاکی ما را تهدید می‌کنند، اجتناب ناپذیر است. مگر آنکه برای مقابله با آنها خود را مجهز کنیم. یک دانشمند همکار ناسا و رئیس Nation of Asgardia از احتمال بالقوه برخورد یک سیارک با زمین خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از فیوچریزم، ایگور آشوربیلی، رئیس بنیاد Nation of Asgardia در یک کنفرانس خبری بیان داشت‌: «در طول ۱۰۰ سال گذشته، سه مرتبه زمین توسط اجرام فضایی مورد هدف قرار گرفته است. در هر مورد ما در مورد برخوردهایی بسیار قدرتمند صحبت می‌کنیم که چندان برابر بمب هیروشیما قدرت تخریب دارند.»

برخوردهای سیارکی را باید جدی گرفت

این دانشمند همکار ناسا اضافه می‌کند: «رهبران جهان باید تلاش‌ها برای رهیابی و شناسایی این اجرام نزدیک زمین را شدت ببخشند و درصدد رسیدن به راه‌هایی باشند که این اجرام را از برخورد با زمین منحرف کنند.»

بگذارید واقع‌بین باشیم، آشوربیلی تنها کسی نیست که از احتمال برخورد سیارکی با زمین و نابودی این چنینی تمدن بشری خبر می‌دهد. بنابراین این گونه نیست که بگوییم او به دنبال جوسازی رسانه‌ای و نمایش خود و شرکت‌اش است. سال هاست که دانشمندان و متخصصان بسیاری در این زمینه هشدار مي دهند.

راسل اشوایکارت، فضانورد بازنشسته ناسا، اخبرا بیان داشته که ایالات متحده باید برای شناسایی برخوردهای سیارکی بالقوه خطرناک اقدامات بیشری را به انجام برساند. بنابراین باید بگوییم آشوربیلی اولین نفری هم نیست که اقدامات کنونی در این زمینه را کافی نمی داند.

اما خوشبختانه سازمان‌های فضایی به طور کلی احتمال چنین برخوردهایی را که زمین را تهدید کنند منکر نمی‌شوند.ناسا اخیرا کاوشگری را طراحی کرده است که بوسیله آن قادر خواهد بود اجرامی را که به سوی زمین در حرکت هستند شناسایی، نابود و یا منحرف کند.

آخرین برخورد سیارکی که منجر به یک انقراض عظیم در سیاره زمین شد به بیش از ۶۰ میلیون سال باز می‌گردد، اما هر چند سال یکبار شاهد عبور چنین اجرام خطرناکی از حوالی زمین هستیم.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۴۰

شناسه خبر: 77109

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب