چرخ عنکبوتی،به منظور جابجائی اجسام سنگین از روی پل خبرگزاری علم و فناوری - چرخ عنکبوتی،به منظور جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی و ساخته شد
به همت مخترع بسیجی تبریزی؛

چرخ عنکبوتی،به منظور جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی و ساخته شد

چرخ عنکبوتی در واقع یک گاری دستی است که چرخ هائی شبیه به پای عنکبوت دارد و برای جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، غلامرضا صدیقی، مخترع تبریزی که موفق به ساخت و طراحی چرخ عنکبوتی شده است، در گفتگو با علم و فناوری، درباره این طرح اظهارداشت: چرخ عنکبوتی در واقع یک گاری دستی است که چرخ هائی شبیه به پای عنکبوت دارد و برای جابجائی اجسام سنگین از روی پله ها طراحی شده است.

 

وی به مزیت های این وسیله اشاره کرد و گفت: اولین چرخ بازودار جهان است و مشابه داخلی و خارجی ندارد، محورهای آن بلند بوده و اندازه پله بر عملکرد آن تاثیری ندارد، تنها چرخ دارای سیستم تعلیق است که علاوه بر گرفتن ضربه و فشار صدای حاصل از حرکت را کاهش داده و نیز به سهولت استفاده نیز کمک موثری دارد، طراحی سبکی دارد و سرعت کار را تا چند برابر افزایش می دهد.

 

این مخترع تبریزی، خاطرنشان ساخت: مترو پله نمونه پیشرفته و برقی چرخ عنکبوتی است که جایگزین آسانسور در ساختمان های تا 6 طبقه می شود و می تواند افراد و اجسام را جا به جا کند و نسبت به آسانسورهای متداول، مزیت هائی مانند عدم نیاز به فضای اختصاصی، هزینه کمتر،  عدم نیاز به مجوزهای خاص، قابل نقلل و انتقال بودن، هزینه نگهداری کمتر، وجود تمام متریال ها در داخل و کار با برق تک فاز دارد.

وی سرمایه، تیم تخصصی، کارگاه مونتاژ و حمایت حقوقی را از جمله نیازها برای ادامه فعالیت دانست و با اشاره به سابقه  فعالیت های علمی خود، ابراز داشت: از سال 1386، در بحث های اکتشافی فعالیت داشتم و تا سال 1393، موفق به کشف دو دهنه معدن سنگ گچ در هشترود و خاک کائولن در بستان اباد شدم

 

صدیقی، افزود: از سال 1390 نیز تا به امروز نیز 25 مورد ایده و اختراع داشته ام که 3 مورد آن ثبت شده است و در سال 1392 موفق به کسب مقام اول مسابقات مخترعین کشوری شده ارشدیت تشویقی و مجوز تحصیلی دریافت نمودم.

 

وی با اشاره به مشکلات و سختی های به ثمر رساندن این ایده ها، گفت: تولید کننده ای که می خواهد ایده خود را تجاری سازی کند، قربانی سیاست های غلط می شود و زیر بار مالیات های سنگین است و نوسانات اقتصادی کمر او را خم می کند و با این همه مشکلات محصول خود را تولید می کند و در نهایت افراد دیگری با استفاده از رانت و... همان جنس را بدون گمرک وارد می کنند و دودمان تولید کننده را به باد می دهند.

 

این مخترع تبریزی، ضعف در کارهای گروهی را از عمده مشکلات اساسی دانست و وجود روحیه ایثار، همدلی و همکاری را لازمه رسیدن به اهداف متعالی و موفقیت های بزرگتر برشمرد.

 

 

انتها پیام/حامد سلطانپور

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77114

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب