نقدی بر سخنان سکینه الماسی در نیویورک:

دین اسلام قائل به عدالت جنسیتی است یا برابری جنسیتی؟

رهبر انقلاب در خصوص خدعه «برابری جنسیتی» می‌فرمایند: «یکی از بزرگ‌ترین خطاهای تفکر غربی در مورد مسأله زن، همین عنوان «برابری جنسی» است، عدالت یک حق است؛ برابری گاهی حق است، گاهی باطل است؛... چرا باید کاری که مردانه است به زن داده بشود؟ این چه افتخاری است برای زن، که کاری را انجام بدهد که مردانه است؟»

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان بوشهر؛ كمیسیون مقام زن ملل متحد نهادی وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است كه از سال 1946 میلادی با هدف برابری جنسیتی و كمك به پیشرفت زنان تشكیل شده‌است.

 این كمیسیون هر سال نشستی 10 روزه را در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورك برای بررسی پیشرفت در برابری جنسیتی، تعیین چالش‌ها، وضع استانداردهای جهانی و فرمول‌بندی سیاست‌هایی برای ترویج برابری جنسیتی و پیشرفت زنان در سطح جهان برگزار می‌كنند.

سال گذشته این نشست در تاریخ١٣مارس٢٠١٩ (٢٢اسفند ماه ٩٧) در نیویورک درحالی برگزار شد که از کشور ایران، وحیده نگین مشاور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده، فریده اولاد قباد و سكینه الماسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به عنوان نمایندگان پارلمان كشور جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور یافتند.

کمیسیون مقام زن، یکی از اولین نهادهایی است که توسط شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد درسال1946 تشکیل شده است. این کمیسیون، مهمترین رکن سازمان ملل برای تصمیم گیری و سیاستگذاری در مورد جایگاه زنان است. کمیسیون در رابطه با هر مسئله مرتبط با زنان، پیشنهادات و گزارشات خود را به ملل متحد ارائه کرده و در موارد ضروری می تواند برای جلوگیری یا کاهش نقض حقوق زنان، اقدام بین المللی فوری انجام دهد.

در بخشی از سخنانی كه سکینه الماسی در این نشست ایراد نمود، آمده است: «حضور و تصمیمات قانون‌گذاران قطعا می‌تواند در ایجاد بستر قانونی برای تحقق مولفه‌های مربوط به دسترسی زنان و دختران به شرایط برابر مثمر ثمر واقع شود» و همچنین در خصوص نقش پارلمان‌ها در تضمین ارتقای برابری جنسیتی اشاراتی داشت.

یعقوب دوراهکی، استاد دانشگاه و فعالی اجتماعی در انتقاد به سخنان این نماینده گفت: شما از کدام برابری جنسیتی صحبت می‌کنید؛ برابری جنسیتی كه زاییده تفكر فمنیستی است، آنکه در آن زنان می‌توانند پا به پای مردان شاغل باشند و تناسب شغل با ویژگی‌های زنانه بی معنی است یا برابری جنسیتی كه دیگر، زن را به چشم مادر نمی‌بیند و او می‌تواند پدر هم باشد (جواز همجنسبازی)، یا برابری جنسیتی كه تفاوت‌های طبیعی و بیولوژیك زن با مرد را نمی‌بیند و تلاش دارد كه زن را به مثابه یك مرد ببیند؟

وی در ادامه با اشاره به نظر دین در این باره افزود: دین ما قائل به «عدالت جنسیتی» و «تناسب جنسیتی» است نه «برابری جنسیتی»، برای روشن شدن این مطلب، لازم است شما را ارجاع دهم به بیانات رهبر انقلاب در خصوص خدعه «برابری جنسیتی» که ایشان می‌فرمایند: «یکی از بزرگ‌ترین خطاهای تفکر غربی در مورد مسأله زن، همین عنوان «برابری جنسی» است، عدالت یک حق است؛ برابری گاهی حق است، گاهی باطل است؛... چرا باید کاری که مردانه است به زن داده بشود؟ این چه افتخاری است برای زن، که کاری را انجام بدهد که مردانه است؟»

این فعال اجتماعی تصریح کرد: که نباید گمان کنید که منظور غربی‌ها و غربگرایان از برابری جنسیتی، فرصت‌های برابر اجتماعی، آموزشی، سیاسی و.. زنان با مردان است، یا حق تحصیل و شغل و دستمزد برابر و بهداشت و.. درست برخلاف این تصور ساده‌اندیشانه، در پس این اصطلاح خوش رنگ و لعاب، باطنی سمی و زهرآگین نهفته است؛ برابری جنسیتی اصطلاحی فمینیستی، فردگرا و ضدخانواده است وجالب آنکه گرانیگاهِ سند 2030 نیز همین اصطلاح است.

دوراهکی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این نشست می توانستند از آن تریبون نگاه، دین ما و نظام ما را نسبت به جایگاه و منزلت زن به گوش حاضرین در آن نشست كذایی كه جریاناتی از قبیل فمنیست‌ها و مدافعان به اصطلاح حقوق بشر حضور داشتند، برسانند؛ ولی متاسفانه فقط به آمار و ارقامی در خصوص بودجه مربوط به حوزه بانوان در یك سال اخیر و از این قبیل موضوعات سخن گفتند.

وی در پایان افزود: سکینه الماسی شما به صورت عام به عنوان نماینده‌ى كشور عزیزمان ایران و به صورت خاص به عنوان نماینده مردم شریف دیر،كنگان،جم و عسلویه در این نشست حضور یافتید؛ در نشستی كه كسانی حضور داشتند كه به برابری جنسیتی اعتقاد دارند و برای تحقق آن در تلاش و فعالیت هستند و سوال ما از شما این است، براستی آیا شما هم به این برابری جنسیتی اعتقاد دارید؟

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77138

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب