هواپیمای استراتولانچ برفراز بیابان موهاوی به پروا خبرگزاری علم و فناوری - هواپیمای استراتولانچ برفراز بیابان موهاوی به پرواز درآمد

هواپیمای استراتولانچ برفراز بیابان موهاوی به پرواز درآمد

این هواپیماکه Roc نام دارد بر فراز بیابان موهاوی در ارتفاع ۱۷ هزار پایی و با سرعت ۱۸۹ مایل بر ساعت در بندر هوافضای موهاوی با امنیت کامل به پرواز در آمد و در فرودگاه موجاوه بر زمین نشست .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، در سال 2011 ، پل آلن ، از مدیران اسبق شرکت  مایکروسافت و برت روتان رئیس شرکت سکیلد کامپوزیتس  ، به همراه یک تیم چهل نفره از متخصصان رشته های مختلف ،  پروژه 300 میلیون دلاری ساخت هواپیمای غول‌پیکر استراتولانچ را  در پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در ایالت کالیفرنیا آمریکا اعلام کردند .

این هواپیما که هیولای استراتولانچ (Stratolaunch) نیز نامیده می شود ، در سال 2017 تست‌ آزمایشی آن انجام شد و طبق نظر کارشناسان و متخصصان آن در سال 2019 نخستین پرواز آن صورت خواهد گرفت.

هواپیمای ساخته شده که Roc  نام دارد ، دارای 6 موتور ، یک بدنه دوقلو و طول بالهایی به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی است که بدنه آن فیبر کربن ساخت کمپانی "استراتولانچ سیستمز" است ، که در روزهای اخیر اولین پرواز خود را بر فراز بیابان موهاوی کالیفرنیا ، با موفقیت انجام داد.

 این هواپیمای سفید بر فراز بیابان موهاوی در ارتفاع 17 هزار پایی و با سرعت 189 مایل بر ساعت در بندر هوافضای موهاوی با امنیت کامل به پرواز در آمد و در فرودگاه موجاوه بر زمین نشست .

برای برخاستن این هواپیما به یک باندی به طول حداقل3700 متر نیاز است که با توجه به طول باند پایگاه موهاوی که بیش از3800 متر است ، مشکلی برای شتاب‌گیری  هواپیمای Roc  نداشته است.

به گفته متخصصان ، هواپیمای استراتولانچ آنقدر بزرگ است که به راحتی می‌تواند سه موشک ماهواره‌بر پگاسوس ایکس‌ال (Pegasus XL) را با خود از زمین بلند نماید.

برای این منظور هواپیما به صورت دو قلو طراحی شده است، به طوری که در نگاه اول به نظر دو هواپیما می‌آید ، در حالیکه موشک‌ها در بین این دو قسمت متصل می‌شوند.

خدمه پرواز نیز در قسمت سمت راست سوار شده و هدایت هواپیما را بر عهده خواهند داشت و کابین هدایت پرواز نیز دارای سه خدمه شامل خلبان، کمک خلبان و مهندس پرواز است و در قسمت سمت چپ نیز سیستم‌های اطلاعات پرواز جای داده می‌شوند.

گفتنی است جِین فلوید، مدیرعامل شرکت سازنده این هواپیما اعلام نمود که پرواز آزمایشی این هواپیما فوق العاده و موفقیت‌آمیز بوده است.

انتهای پیام / ن

 

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶:۰۲

شناسه خبر: 77156

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب