با الگوبرداری از جذاب ترین بازی اکشن دنیا؛

تجهیز ارتش آمریکا به هولولنزهای مایکروسافت

درنهایت با انعقاد قرارداد ۴۷۹ میلیون دلاری ارتش امریکا با مایکروسافت برای استفاده عملیاتی و میدانی از هدست های واقعیت افزوده هولولنز به بار نشست و این فرایند اجرایی شد.

به گــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛ گزارش هاحاکی از آن است که شرکت مایکروسافت به عنوان یکی از بزرگترین غول‌های فناوری در جهان قصد دارد با وزارت دفاع و پنتاگون در ایالات متحده آمریکا به منظور توسعه و تأمین هدست‌های مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده وارد همکاری شود و بدین منظور قراردادی را با آن به امضا رسانده است.

طی این قرارداد شرکت مایکروسافت مبلغ ۴۷۹ میلیون دلار برای ساخت و تحویل ۱۰۰ هزار واحد هدست مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده موسوم به "هولولنز" (HoloLens) از ارتش ایالات متحده آمریکا دریافت کرده بود.

اکنون ارتش ایالات متحده آمریکا طی خبری اعلام نمود که از هولولنز برای ابداع یک سیستم بصری یکپارچه و افزوده استفاده کرده است. به گفته ارتش آمریکا از هدست‌های "هولولنز ۲ "(HoloLens ۲) مایکروسافت نه تنها می‌توان در تمرینات رزمی و آموزش بلکه برای استفاده در میدان نبرد نیز استفاده کرد.

سیستم یادشده کم و بیش مشابه با سیستم های واقعیت افزوده ای است که در بازی هایی مانند Call of Duty وجود دارد. با استفاده از هولولنز مشاهده موقعیت گروه جنگی در نقشه ممکن است، یک قطب نما همیشه در معرض دید سربازان است و حتی اطلاعات مربوط به میزان فشنگ باقی مانده اسلحه سرباز نیز قابل مشاهده است.

سیستم تصویربرداری حرارتی هولولنز به سربازان امکان می دهد تا در تاریکی نیز بدون نیاز به استفاده از دوربین های دید در شب به خوبی محیط اطراف خود را مشاهده کرده و از تحرکات احتمالی مطلع شوند.

هولولنز اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامت هر سرباز را هم در دسترس قرار می دهد که از جمله آنها می توان به سرعت ضربان قلب و حالت چشمان او اشاره کرد.

البته هولولنزهای فعلی برای استفاده عملیاتی بسیار بزرگ هستند و انتظار می رود ابعاد آنها کوچک تر شده و به اندازه یک عینک آفتابی درآیند. ارتش امریکا امیدوار است این امر ظرف شش ماه آینده رخ دهد. با این حال استفاده واقعی از هولولنز در میدان جنگ تا سال 2022 رخ نخواهد داد.

توسط این هدست‌ها سربازان قادر خواهند بود تا علاوه بر آگاه شدن از موقعیت جوخه بر روی نقشه، از میزان فشنگ باقی مانده اسلحه خود نیزاگاه شوند. همچنین گفتنی است توسط این هولولنزها سربازان می‌توانند از وضعیت سلامت خود مانند سرعت ضربان قلب و حالت چشمان خود نیز باخبر شوند.

علاوه بر آن سیستم "تصویربرداری حرارتی"(Thermal imaging) این هدست‌ها به سربازان کمک می‌کند تا بدون نیاز به نور به راحتی در تاریکی شب محیط را مشاهده کنند.

"هولولنزهای ۲ " برای استفاده بسیار بزرگ هستند و بنابراین ارتش آمریکا انتظار دارد تا مایکروسافت طی شش ماه آینده تغییراتی در ساخت آنها انجام دهد و هولولنزهایی با ابعاد کوچک‌تر و در اندازه یک عینک آفتابی توسعه دهند.

"هولولنزهای سری دوم چه هستند؟

زمانی که هدست هولولنز را بر روی چشم‌های خود قرار می‌دهید، تمام تصاویر مقابل شما به شکل سه بعدی شبیه سازی می‌شوند و شما می‌توانید ظاهر و ترتیب همه وسایل دنیای واقعی را که در دور و اطراف شما قرار دارند، تغییر دهید. HoloLens از دستورات صوتی نیز پشتیبانی می‌کند، تا محتوا را کپی کند یا یک کلون از شما بسازد. 

از رونمایی آخرین نسل هولولنز، تقریباً چهار سال می‌گذرد. نسل جدید هولولنز در مقایسه با نسل اول آن، کوچک‌تر است. "هولولنز ۲" (HoloLens ۲) به جای داشتن دسته‌های مدل پیشین، مانند سایر هدست‌های جدید، ساختاری کش‌مانند دارد تا کاربر بتواند آن را به راحتی روی سر نگه دارد.

فیلم هولولنزهای مایکروسافت سری ۲

به نظر می‌رسد به کار بردن نسخه جدید هولولنز، بسیار ساده‌تر از مدل‌های قبلی باشد. تصاویر، نشان می‌دهند که دوربین و حسگر هولولنز جدید، مانند نسخه قدیمی آن است اما در شناسایی حرکات و واکنش‌های دست کاربر، قابلیت‌های بسیار بهتر و پیچیده‌تری دارد.

قیمت هدست‌های مذکور ۳ هزار و ۵۰۰ دلار است. "هولولنز ۲" برای کارگران کارخانه، طراحان صنعتی و افراد نظامی طراحی شده است.

اعتراض کارکنان مایکروسافت به این اقدام

کارکنان شرکت مایکروسافت به قرارداد این شرکت برای فروش هدست‌های "واقعیت افزوده" (augmented-reality) به ارتش آمریکا اعتراض کرده و خواستار لغو آن شدند.

به گزارش پارس تودی، بیش از 90 نفر از کارکنان شرکت مایکروسافت با انتشار طوماری در اعتراض به قرارداد 480 میلیون دلاری این شرکت با ارتش آمریکا در توییتر تاکید کردند: کار آن‌ها تولید سلاح نیست و اینکه می خواهند در نحوه به کارگیری محصولاتشان نقش داشته باشند.

شرکت مایکروسافت نوامبر گذشته قراردادی مبنی بر فروش دست‌ِکم دو هزار و 500 هدست واقعیت افزوده به ارتش آمریکا امضا کرد. این هدست ها که به «هولولنز» موسوم هستند، با کمک تکنولوژی پیشرفتهٔ واقعیت افزوده اطلاعات مرتبط با دنیای واقعی پیرامون کاربر را به صورت تعاملی و دیجیتالی به او ارائه می کنند.

به گفته ارتش آمریکا، از این دستگاه ها در میدان جنگ و برای ارتقای مهارت های سربازان استفاده خواهد شد.

پیش از این نیز اعتراض کارکنان شرکت "آلفابت" (Alphabet Inc) در سال گذشته (2018)، مانع از تمدید قرارداد این شرکت با پنتاگون برای تامین هوش مصنوعی مورد استفاده در تفسیر تصاویر ویدئویی پهپادها شد.

انتهای متن/علی صبوری

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77163

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب