عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه خبر داد:

بومی‌سازی یک تکنولوژی جهانی

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: نظام آموزشی سیکل بسته‌ای از تولید انبوه دانشجو، استاد و مقاله طراحی کرده که مساله صنعت را به انزوا کشانده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه، کشور ایران در سال‌های اخیر رشد چمشگیری در حوزه پهپاد و هواپیماهای بدون سرنشین داشته است و در حال حاضر جزو کشورهای صاحب سبک برشمرده می‌شود قطعا حوزه  پهپاد این رشد و پیشرفت را مدیون زحمات دانشگاهیان است؛ ارتباط علم با صنعت مولفه مهمی است که توانسته جمهوری اسلامی را در این حوزه سرآمد کشورها قرار دهد.

در دل برخی دانشگاه‌های کشور، تیم‌های پژوهشی مختلفی در این حوزه مشغول به فعالیت هستند از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه صنعتی کرمانشاه اشاره کرد؛ تیم پژوهشی جوان دانشگاه صنعتی کرمانشاه با راهنمایی یکی از اعضای هیأت علمی با وجود امکانات محدود توانسته گام‌های خوبی برای ارتباط علم با صنعت بردارد.

به عنوان یک محقق در حوزه پهپاد بفرمائید که ایران چه جایگاهی از طراحی، ساخت و تولید را در حوزه پهپاد کسب کرده است و چه کمبودی در این حوزه مشاهده کردید که به تحقیق بر روی این موضوع پرداخته‌اید؟

دودمان- یکی از صنایعی که کشور ما در آن وارد شده و به طرز موفقیت‌آمیزی پیشرفت کرده است، صنعت طراحی، ساخت و تولید هواپیماهای بدون سرنشین است به خصوص در طراحی و ساخت پهپادهای سایز متوسط و بزرگ، در واقع این پیشرفت به گونه‌ای است که کشور ما مورد تحسین و توجه کشورهای صاحب این سبک قرار گرفته است و همین دلیل واضحی برای رشد چشمگیر جمهوری اسلامی در حوزه پهپاد است.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته از سوی تیم پژوهشی دانشگاه، طراحی، ساخت و تولید میکروپهپادهای الکتریکی موضوعی بود که کمتر در کشور به آن پرداخته شده بود و شاهد هستیم که شرکت‌های خارجی به این موضوع ورود کردند و در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند، بنابراین به این نتیجه رسیدیم که تحقیقات بر روی میکرو پهپادهای الکتریکی کم‌مصرف با زمان بیشتر پرواز را دستور کار قرار دهیم.

* کرمانشاه باید پیشتاز در حوزه پهبادها باشد

باتوجه به موقعیت استراتژیک استان کرمانشاه این استان چه جایگاهی در طراحی و ساخت پهپاد دارد؟

دودمان- استان کرمانشاه با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد چه به لحاظ نظامی و دیگر مسائل پتانسیل خوبی می‌تواند برای پیشرفت در حوزه پهپاد داشته باشد، دانشگاه‌های تهران، شیراز و اصفهان با ورود به این صنعت توانستند نرم رشد آن را افزایش داده و کمک شایانی به این صنعت کنند.

از همین رو انتظار می‌رود که استان کرمانشاه نیز در این صنعت پیشتاز باشد، اما متاسفانه تا به حال حرکت دندان‌گیری صورت نگرفته است.

هدف شما از تشکیل این تیم پژوهشی در دانشگاه صنعتی کرمانشاه چیست؟

دودمان- از جمله اهداف برای تشکیل این گروه پژوهشی ارتباط بیشتر علم با صنعت است در واقع درگیر کردن دانشجویان با صنعت مهم‌ترین هدفی بود که در پیش گرفتیم و خوشبختانه از زمان شکل‌گیری این گروه، دانشجویان زیادی از همین دانشگاه با صنعت ارتباط برقرار کردند و آینده شغلی‌شان تحت تاثیر همین مساله نیز قرار گرفت.

در طول تحقیقات پهپادی که گروه پژوهشی دانشگاه داشته تاکنون چه دستاوردهایی کسب کرده و چه گام‌هایی برداشته شده است؟

دودمان- کار بر روی هواپیماهای فوق سبک با موتورالکتریکی، هم در گنجایش دانشگاه بود و هم هزینه کمتری در برداشت و هم اینکه کمتر در کشور به این نوع پهپادها پرداخته بودند، بنابراین سعی کردیم با دانشجویان به این حوزه ورود کنیم که خوشبختانه توانستیم گام‌های خوبی برداریم.

البته در کلاس میکروپهپادها بحث‌های جدیدی در دنیا مطرح شده و شرکت‌های خارجی به صورت جدی با آبشن‌های جذاب‌تری مشغول به ارائه این نوع پهپادها هستند، به‌ عنوان نمونه می‌توان به میکروپهپادهای شرکت‌های خارجی با وزن 400 گرم اشاره کرد که قابلیت عملیاتی و خوبی دارند؛ ساختن این نوع میکروپهپادها و هواپیماهای فوق سبک تکنولوژی می‌خواهد و بسیار در کارهای نظامی و امداد و نجات کارایی دارند و موثر است، از همین رو مشاهده کردیم که در این زمینه هم نقص داریم و هم اینکه «ما می توانیم» به این سطح از ساخت و طراحی برسیم و کار کنیم.

 

انتهای پیام/میرزائی

زمان انتشار: سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰:۱۶

شناسه خبر: 77289

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب