ساخت دستگاه کنترلر آکواریوم و استخر در خراسان جنوبی خبرگزاری علم و فناوری - ساخت دستگاه کنترلر آکواریوم و استخر در خراسان جنوبی
برای اولین بار صورت گرفت؛

ساخت دستگاه کنترلر آکواریوم و استخر در خراسان جنوبی

از مهم‌ترین مزیت‌های سنسورهای دیجیتال، دسترسی به اطلاعات استخر به صورت آنلاین می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ ایجاد شرایط محیطی مناسب در محیط پرورش ماهی باعث افزایش تولید می­گردد. تجربه نشان داده است که هیچگاه تولید با کیفیت و بهره کافی بدون دارا بودن استخر و آکواریوم مناسب برای پرورش ماهی امکان­پذیر نیست.

برای داشتن آبزی پروی موفق باید با کنترل حداکثری فاکتورهای محیطی، ریسک تولید را کاهش داد. این فاکتورها ابتدا باید شناسایی و یا به‌عبارت‌دیگر به‌صورت کمی اندازه‌گیری شوند تا بتوان واکنش‌های مناسب را اتخاذ نمود. سنجش پیوسته این فاکتورها به علت اینکه تأثیرات زیادی بر سلامت و رشد ماهیان دارند و از طرفی به سبب اینکه در شبانه‌روز دارای تغییرات زیادی می‌باشند، ضروری می‌باشد.

با توجه به مطالب فوق و بیان ضرورت‌های اندازه‌گیری فاکتورهای فیزیکو شیمیایی آب، نیاز است برای کنترل بهتر فاکتورهای محیطی و مدیریت بهتر شرایط، با دقت و سرعت بیشتری از شرایط موجود در استخر آگاه شد. حال با استفاده از هوشمندسازی مزارع و استفاده از سنسورهای سنجش پارامترهای آب، می‌توان با سرعت و دقت زیاد از شرایط موجود آگاه شد و متقابلاً عکس‌العمل‌های مناسب را اعمال نمود.

ماهی­ها چون خونسرد هستند در یک محدوده حرارتی قادر به رشد می­باشند. درجه حرارت­های خارج از این محدوده و یا تغییرات سریع درجه حرارت در داخل این محدوده، شرایط محیطی کشنده یا استرس­زا را برای ماهی­ها ایجاد می­کند.

با افزایش درجه حرارت آب، سمیت هر ماده آلاینده محلول در آب افزایش می­یابد. در نتیجه رشد و تهاجم عوامل بیماریزای ماهی­ها نیز بیشتر می­گردد. افزایش دما، سبب کاهش غلظت اکسیژن محلول آب شده و با افزایش دمای بدن، میزان مصرف اکسیژن نیز افزایش می­یابد که به دنبال آن سوخت­وساز بدن ماهی­ها نیز افزایش می­یابد. سرد کردن آب، باعث کاهش درجه حرارت بدن، کند شدن پاسخ ایمنی و کاهش میزان تغذیه، فعالیت و رشد می­گردد استفاده از سنسورهای دیجیتال نسبت به کیت‌های دستی چندین مزیت دارند. دقت بالای اندازه‌گیری یکی از ویژگی‌های مهم دستگاه‌های دیجیتال می‌باشد.بخصوص برای فاکتورهایی از قبیل آمونیاک، نیتریت و اکسیژن که مقدار آن در آب حد ppm می‌باشند.. یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های سنسورهای دیجیتال، دسترسی به اطلاعات استخر به صورت آنلاین می‌باشد. چراکه معمولاً در اواسط شب تغییرات فاکتورها می‌تواند خطرآفرین باشد و در آن زمان معمولاً امکان سنجش فاکتورها از طریق کیت دستی مشکل می‌باشد این دستگاه یک سیستم کاملا هوشمند صنعتی بوده که قابل استفاده در زمینه پرورش میگو، ماهی¬های آب شور و ... می باشد. این سیستم قابلیت شبیه¬سازی یک محیط واقعی به منظور پرورش انواع  آبزیان از نظر فاکتورهای محیطی مانند نور، دما، تغذیه و PH را داراست. باطری داخلی این دستگاه وظیفه کنترل، شبیه¬سازی و حفاظت از ماهی های آب شور، میگو و...  را در مواقع احتمالی تغییر شرایط محیطی  بر عهده دارد و محیط را در مقابل تغییرات ناگهانی ایمن می¬نماید. استفاده از سه تایمر همزمان فعال بصورت صعودی و نزولی، اتصال به سنسورهای تشخیص شب و روز و سنسورهای تشخیص میزان اکسیژن استخر، از دیگر قابلیت¬های دستگاه است. لازم به ذکر است دستگاه سه رله خروج دارد که با پیامک قابل کنترل بوده و به¬صورت دستی و اتوماتیک برنامه می¬گیرد. نمایشگر کاراکتری و صفحه کلید از مزیت¬های دستگاه است. این دستگاه قادر است کلیه¬ی شرایط محیطی را اعم از نور، شیرهای هوادهی و دستگاه¬های تغذیه را کنترل نماید..

.

 • مجهز به سیستم عامل لینوکس
 • قابلیت اتصال به انواع مانیتور LCD
 •  مجهز به  پورت USB 2
 • مجهز به WIFI
 • قابلیت اتصال به شبکه و اینترنت
 • مجهز به نرم افزار هوشمند سوپر تایمر
 • ان و اف برای هر رله در هر ساعت و دقیقه از شبانه روز مثال: on:1:5:3 and off:2:4:2
 • منوی کاربری آسان و رابط گرافیگی بالا
 • مجهز به باطری بک اپ ،ثبت دیتا و ماندگاری تا ده سال ،حتی با قطع برق
 • مجهز به ماژول دقیق ساعت
 • قابلیت کنترل دما و ...  
 • مجهز به چهار خروجی رله
 • قابلیت کنترل  مانیتورینگ دما و ...
 • اتصال به انواع سنسور مانند دما و ...
 • گزارش گیری به دلخواه کاربر
 • نمایشگر 2*16،وضعیت، دما، زمان، رطوبت و....

زمان انتشار: چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸:۲۹

شناسه خبر: 77306

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب