خبرگزاری علم و فناوری

نقش موثر مراکز ویزیت در منزل در ارتقاء شاخص امید به زندگی و کیفیت زندگی سالمندان

مدیر مرکز ویزیت در منزل سپاس شهرستان ایلام گفت : سالمندان نیازمند حمایت های مادی، اجتماعی ، بهداشتی ، درمانی و روانشناسی هستند و گسترش و راه اندازی مراکز خدماتی ویزیت در منزل براي سالمندان بشدت محسوس است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ؛ امروزه مسئله  سلامت سالمندان و مراقبت از آنها در منزل و مراکز نگهداری سالمندان ، یک امر جدی تلقی شده  و توجه به نیازهای این قشر از جامعه مورد توجه نهادهای حمایتی خصوصاً بهزیستی قرار گرفته است.

در دهه اخیر ، توجه به نیازهای خاص سالمندان،  تلاش در جهت افزایش سطح  امید به زندگی در آنها و  ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی سالمندان حائز اهمیت بوده و پرداختن به این موضوع دغدغه بسیاری از روانشناسان و مسئولان امر در این زمینه بوده است.

 در این راستا ، در سالهای اخیر سازمان بهزیستی کشور ، مراکزی تحت عنوان مراکز ویزیت در منزل را با هدف خدمت رسانی و مراقبت از سالمندان در منزل ، در سراسر کشور راه اندازی نموده  و نقشی اساسی، در حمایت از سالمند ان تحت حمایت سازمان بهزیستی ایفا نموده است.

بمناسبت گرامیداشت هفته سلامت در خصوص نقش مراکز ویزیت در منزل در ارتقاء شاخص امید به زندگی و کیفیت زندگی سالمندان گفتگویی با یکی از مدیران این مراکز در شهرستان ایلام داشته ایم.

سالمندان نیازمند حمایت  بهداشتی ، درمانی و روانشناسی هستند

طیبه نیازی کارشناس ارشد روانشناسی و مدیر مرکز ویزیت در منزل سالمندان سپاس شهرستان ایلام در خصوص نقش مراکز ویزیت در منزل در ارتقاء شاخص امید به زندگی عنوان کرد : با توجه به تجربه چند ساله ای در این حیطه داشته است ، باید گفت که سالمندان نیازمند حمایت های مادی، اجتماعی ،  بهداشتی ، درمانی و روانشناسی هستند و گسترش  و راه اندازی مراکز خدماتی ویزیت در منزل براي سالمندان بشدت محسوس است .

وی اظهار کرد :  ارتقاء سطح سلامت جسمی، روحی و اجتماعی سالمندان در گرو ، احترام به سالمندان ، توجه به نیازها و خواسته های آنان و تلاش در جهت مرتفع نمودن مشکلات این قشر از  جامعه است .

مدیر مرکز ویزیت در منزل سالمندان سپاس شهرستان ایلام خاطرنشان کرد : رشد جمعیت سالمندان نه تنها در ایران بلکه در بسیاري از کشورهاي توسعه یافته موجب توجه بیشتر مسئولان  به سلامت این گروه سنی شده و این مهم با توجه به خواسته های متفاوت جامعه هدف ، نیازمند توجه جدی مسئولان امر است .  

ارائه خدمات پزشکی ، فیزیوتراپی، روانشناسی و پرستاری در منازل سالمندان

مدیر مرکز ویزیت در منزل سالمندان سپاس شهرستان ایلام ، در پاسخ به سوال خدمات ارائه شده مراکز توانبخشی سالمندان در چه زمینه هایی است اظهار کرد : در راستای پاسخگویی به نیازهای درمانی و بهداشتی سالمندان تحت پوشش مرکز ، تیم‌هایی متشکل از پزشک ، پرستار ، فیزیوتراپ ، کاردرمان  و روانشناس در مرکز  تشکیل شده و این تیم تخصصی بصورت ماهانه به سالمندان در منازل آنها ارائه خدمت می کنند .

 وی ادامه داد ؛ علاوه بر بازدید های صورت گرفته توسط کادر درمانی مرکز  به بسیاری از سالمندانی که با مشکل مالی مواجهه هستند ، خدمات دارویی رایگان و بسته های بهداشتی و حمایتی ارائه می شود.

نیازی اظهار داشت ؛ در جریان بازدید هایی که صورت می گیرد شاهد حضور سالمندان دیگری در برخی از محلات هستیم و به این افراد نیز خدمات مشاوره  و معرفی آنها  به موسسه های خیریه  نیز ارائه می شود .

مدیر مرکز ویزیت در منزل سپاس شهرستان ایلام عنوان کرد : کادر درمانی علاوه بر حضور ماهانه در منازل سالمندان ، در صورت نیاز و در مواقع ضرورت نیز همراه و همگام با مرکز توانبخشی بوده و خدمات پزشکی ،فیزیوتراپی و  پرستاری متناسب با شرایط سالمندان از جمله تزریقات ، سنجش فشار خون و قندخون ، سرم درمانی و ... را انجام می دهند .

 وی ، در پایان اظهارات خود طرح مراقبت و ویزیت در منزل سالمندان را یکی از مهم‌ترین طرح‌های سازمان بهزیستی برشمرد و اظهار داشت ؛ امیدواریم با همفکری و هم اندیشی مسئولان ذیربط ، مشکلات تمامی سالمندان به حداقل برسد و ضمن افزایش امید به زندگی و کیفیت زندگی این افراد ، یک دوره ی سالمندی بدون دغدغه، برای سالمندان  عزیز رقم بزنیم.

انتهای پیام / ن

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲:۱۷

شناسه خبر: 77344

مطالب مرتبط :
ساخت قریب‌الوقوع نخستین سمعک تولید داخل در گیلان

مدیرکل بهزیستی گیلان گفت:

ساخت قریب‌الوقوع نخستین سمعک تولید داخل در گیلان

مدیرکل بهزیستی گیلان با ابراز امیدواری از رفع مشکل سمعک در استان گیلان گفت: تمامی سمعک‌های موجود در کشور وارداتی می‌باشد ولی یک شرکت دانش‌بنیان در استان گیلان در تلاش است با استفاده از مهندسی معکوس نخستین سمعک تولید داخل را در این استان ساخته و به‌زودی به بهره‌برداری برساند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب