مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور گفت:

مدیریت دانش و توان، مهم‌ترین اصل جهت پیاده‌سازی راهبرد علم و فناوری است

مهدی رحیمی، مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور از ایجاد و گسترش مراکز نوآوری و شتابدهی و مرکز حمایت از فناوری در سطح کشور جهت تجاری سازی پژوهش و تحقیقات خبر داد.

به گرازش خبرگزاری علم و فناوری؛ رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در حاشیه مراسم بزرگداشت دستاوردهای دانشکده فناوری‌های نوین در دانشگاه علم و صنعت، در مورد برنامه سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در جهت کاربردی‌سازی تحقیقات و پژوهش دانشجویان عنوان کرد: ما برای اینکه راهبرد اصلی در حوزه  علم و فناوری را در کشور پیاده‌سازی کنیم، راهبردی جامع و اصلی بنام "مدیریت دانش و توان" را داریم.

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور ادامه داد: برای موثر بودن در زمینه دانش و فناوری در سطح کشور، فعالیت‌هایی ازجمله راه‌اندازی مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات تجربی انجام داده‌ایم تا بدین وسیله بتوانیم بر داشته‌ها و نداشته‌هایمان اشراف داشته باشیم. به عبارت دیگر، ما از این طریق می‌توانیم در حوزه‌های تخصصی، نیازمندی‌ها و توانمندی‌های کشور را بهم پیوند دهیم. به همین منظور مجوز احداث مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات تجربی را در دانشگاه علم و صنعت داده‌ایم که این مهم امروز به انجام خواهد رسید.

وی در رابطه با این موضوع که فعالیت‌های این سازمان محدود به رشته‌های فنی و دانشگاه علم و صنعت نمی‌شود، گفت: بحث ما در رابطه با کاربردی‌سازی تحقیقات و پروژه‌های دانشجویی و حمایت و تجاری‌سازی آن‌ها مربوط به رشته دانشگاهی خاص یا دانشگاه خاص نمی‌شود و همه علوم را دربرمی‌گیرد. در این رابطه اگر به قرآن مجید رجوع کنیم و با توجه به توصیه‌هایی که در رابطه با علم و فناوری می‌کند، درخواهیم یافت شاخصه اصلی در حوزه علم و فناوری، جهاد علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی در سطح کشور است.

رحیمی با اشاره به اینکه شاخصه اصلی در جهاد علمی، کار برای جامعه و فدایی در راه جامعه است، اظهار داشت: از مهم‌ترین اهداف اصلی برای مرجعیت و اقتدار علمی در کشور، دانشجویان هستند که می‌طلبد در چهل و یکمین سالگرد جمهوری اسلامی ایران ما با اقتدار بگوییم باید در راه خدا جهاد کنیم.

وی افزود: در قرآن مجید سه راهبرد در رابطه با موضوع علم و فناوری و حمایت و هدایت آن می‌توان استخراج کرد. یکی از این راهبردها برهان است که در علوم انسانی همان برهان خوانده می‌شود و در علوم مهندسی و علوم طبیعی به عنوان پروژه‌های بنیادین شناخته می‌شود. حال برای توسعه پروژه‌ای بنیادین از طریق علوم انسانی با عنوان موعضه و در علوم مهندسی و طبیعی با عنوان جریان‌سازی علمی نام برده می‌شود. پس از این جریان‌سازی باید فضایی جهت نقد این موضوع تدارک دید تا در این محیط مناظره شکل گرفته شود و بر سر موضوع جدل شود.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری با تاکید بر پیشروی در جهت علمی، عنوان کرد: باید به فکر ایجاد قرارگاه جهاد علمی باشیم. قرارگاه جهادی اهدافی دارد که از جمله می‌توان به اشراف کامل به نیازمندی‌ها و توانمندی‌های کشور اشاره کرد. بنابراین بحثی که تحت عنوان مراکز علم و فناوری و کاربردی‌سازی تحقیقات و حمایت ما از تحقیقات و پروژه‌های دانشجویی در اینجا مطرح می‌شود، شامل تمامی علوم و در سطح کشوری است.‌

وی در رابطه با تفاهم‌نامه‌ای که میان سازمان بسیج علمی کشور و دانشگاه علم و صنعت به امضا رسید و پیش‌بینی مهم‌ترین دستاورد این تفاهم‌نامه، اظهار داشت: در این تفاهم‌نامه ۶ راهبرد اصلی درنظر گرفته شده است که توانمندسازی نیروی انسانی دانشگاهی و مردم جامعه یکی از اهداف مهم این تفاهم‌نامه است. یکی دیگر از اهداف این تفاهم‌نامه تکمیل چرخه علم تا ثروت است؛ زیرا این مهم امروزه به شکل ناقص اجرا می‌شود.

رحیمی افزود: یکی از راه‌های تکمیل چرخه علم تا ثروت و جاری شدن ثروت در میان مردم، شناسایی و جمع‌آوری پتانسیل‌هایی است که در کشور وجود دارد که این موضوع در جهت قرارگاه جهاد علمی کشور می‌باشد. با جمع‌آوری این پتانسیل‌ها و استفاده بهینه و بهره‌برداری از آن‌ها می‌توان این چرخه را که اقتدار آفرین است به شکل کامل انجام داد.

وی در پاسخ به این سوال که پروژه و دستاوردهای مخترعین تا چه میزانی با نیازهای روز جامعه پیوند دارد و برنامه بسیج علمی در جهت حمایت از این دستاوردها و اختراعات چیست؟، گفت: برای هدفمندسازی این پروژه‌ها و تحقیقات ما باید نیازهای کشور را اولویت‌بندی کنیم و مسائلی را که در اولویت هستند، در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی در مقطع تحصیلات تکمیلی، جامعه عمل بپوشانیم و این تحقیقات و پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانیم و تحقیقات و پروژه‌هایی که در حوزه فناوری هستند را در مراکز رشد به بهره‌برداری و تجاری‌سازی برسانیم.

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری از ایجاد ۲۴ مرکز حمایت از فناوری در کشور خبر داد و بیان کرد: ۶ مورد از این مراکز دارای فناوری‌های نو هستند که امید است در این مراکز با کمک اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و بخصوص دانشگاه علم و صنعت، فناوری‌های نوین را عرضه کنیم.

رحیمی در پایان با اشاره به اینکه برای تبدیل فناوری به ثروت ایجاد و گسترش مراکز نوآوری و شتابدهی در دستور کار سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری است، اظهار داشت: انشاا... بتوانیم در حوزه تجاری‌سازی که یکی از مهم‌ترین موانع و مشکلات مخترعین و مبتکرین می‌باشد به خوبی عمل کنیم و این سازمان بتواند با کمک سازمان و ارگان‌های دیگر، این مشکل را برطرف کند.

زمان انتشار: دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹:۳۵

شناسه خبر: 77425

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب