کسب رتبه نخست ایران در تعداد دانشگاه های برتر در م خبرگزاری علم و فناوری - کسب رتبه نخست ایران در تعداد دانشگاه های برتر در میان کشورهای اسلامی / با ۱۰ دانشگاه برتر علمی جهان در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید+جدول
نظام رتبه بندی تایمز اعلام کرد؛

کسب رتبه نخست ایران در تعداد دانشگاه های برتر در میان کشورهای اسلامی / با ۱۰ دانشگاه برتر علمی جهان در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید+جدول

طبق آمار پایگاه رتبه بندی تایمز، در سال ۲۰۱۹، از نظر تعداد دانشگاه‌ها، جمهوری اسلامی ایران با ۲۹ دانشگاه، با سبقت از ترکیه نسبت به ۲۰۱۸ در رتبه نخست در بین کشورهای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - پایگاه رتبه بندی تایمز ، معتبرترین نظام‌ رتبه بندی بین المللی است که  هر ساله طی گزارشی به معرفی برترین دانشگاه ‌های جهان می پردازد . طبق آخرین گزارش این نهاد در سال 2019 ، از نظر تعداد دانشگاه‌ ها ، جمهوری اسلامی ایران با ۲۹ دانشگاه ، با سبقت از ترکیه نسبت به 2018 در رتبه نخست در بین کشورهای اسلامی قرار گرفت.

جایگاه دانشگاه های ایرانی در آسیا

نظام رتبه بندی تایمز ، تعداد ۴۱۷ دانشگاه از 27 کشور آسیایی را در سال 2019 در بخش آسیایی خود مورد ارزیابی قرار داده است که در این بین دانشگاه « Tsinghua University » از کشور چین رتبه اول را در بین دانشگاه ‌های آسیایی به خود اختصاص داده است ؛ بعد از دانشگاه چین دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند. البته این برای اولین بار است که یک دانشگاه از چین موفق به کسب رتبه اول در بین دانشگاه های آسیایی می شود. اما همچنان مانند سال های گذشته کشور ژاپن با ۱۰۳ دانشگاه ، بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی به خود اختصاص داده است و بهترین دانشگاه آن، دانشگاه توکیو با رتبه ۸ می‌باشد. در بین دانشگاه های ایرانی نیز، دانشگاه صنعتی نوشیروانی  بابل با کسب رتبه ۴۳ در بین دانشگاه‌ های ایران رتبه اول را دارد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب با رتبه‌ های ۸۰ و ۸۶ رتبه‌ های دوم و سوم ایران را به خود اختصاص داده اند. جدول زیر دانشگاه‌ های ایرانی حاضر در این رتبه بندی را نشان می‌ دهد.

رتبه دانشگاه‌های ایران در نظام رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۹

کسب رتبه نخست ایران در بین کشورهای اسلامی

بر اساس آمار تایمز در بخش آسیایی در سال 2019 ، ایران با 29 دانشگاه ، در بین کشورهای اسلامی بیشترین تعداد حضور را داشته است و موفق به کسب رتبه نخست گردیده است؛ این در حالی است که تعداد دانشگاه های ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است و در این سال ها کشورمان بعد از ترکیه در جایگاه دوم قرار گرفته بود. ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال ۲۰۱۹ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز معرفی شده است توانسته جایگاه ۴۳ آسیا را اخذ کند.

تعداد دانشگاه های برتر ایران در لیست رتبه بندی تایمز طی 8 سال گذشته

در سال 2019 بعد از جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، مصر، مالزی، پاکستان به ترتیب با 23، 19، 11، و 9 دانشگاه به ترتیب در رتبه دوم ، سوم، چهارم و پنجم این رده بندی قرار دارند. عربستان ، الجزیره ، اندونزی ، مراکش ، اردن ، امارات متحده عربی ، قزاقستان عراق ، عمان ، نپال ، تانزانیا ، جامائیکا و قطر  به ترتیب بعد از ایران در جایگاه های بعدی قرار گرفته ‌اند.

10 دانشگاه برتر جهانی در سال 2019

در بخش جهانی نظام رده بندی تایمز 2019 نیز سه دانشگاه آکسفورد و کمبریج (از انگلیس) و استنفورد (از آمریکا) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم این لیست قرار گرفته اند؛ بعد از این دانشگاه نیز دانشگاه‌های MIT ، صنعتی کالیفرنیا ، هاروارد ، پرینستون ، ییل و کالج لندن به ترتیب دررتبه های ۴ الی ۱۰ دنیا قرار گرفته اند. در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان سه دانشگاه از کشور انگلستان و ۷ دانشگاه از ایالات متحده بوده اند.

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است که در ۲۰۱۳ میلادی برای نخستین بار رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را در کنار رتبه‌بندی‌های بین‌المللی خود انجام داد. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

انتهای پیام/

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵:۵۱

شناسه خبر: 77520

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب