تحولی عظیم در علوم زیستی؛

سلول های کپسوله شده/مهندسین‎ ‎موفق به تولید بافت های تزریقی کپسوله گردیدند+فیلم‏

دستگاه جدیدی که سلول ها را از طریق وارد کردن به داخل میکروژل هایی (‏microgels‏) خاص ‏محافظت می نماید. تزریقی ساده که می تواند به بازسازی بافت های آسیب دیده کمک نماید و تحقق ‏بخش رویای دیرینه پزشکان و بیماران تلقی گردد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی (sciencedaily)، مطالعه جدید دانشمندان نشان داده است که می توان با روش هایی بسیار سریع، ارزان و موثر، سلول ها در محفظه هایی خاص قرارداد و رویاهایی دور از تصور را به واقعیت تبدیل نمود.

 

محمد جمال (Mohamed Gamal) دانشجوی مقطع دکتری، موفق گردید که از یک دستگاه پیشرفته و جدید، سلول های خاص و بسیار ریز را محافظت و کپسوله نماید.

کیکیانگ کیم (Keekyoung Kim) استادیار فناوری مهندسی از دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC Okanagan) اذعان کرد که ایده تزریق گونه های مختلف از بافت های سلولی، مورد جدیدی محسوب نمی گردد و درواقع این مورد، مفهومی فریبنده تلقی می گردد. وقتی سلول های در محیط بافت های آسیب دیده قرار می گیرند، فرآیندهای بدن در شرایطی قرار میگیرند که می توانند بازسازی و ترمیم را آغاز نمایند.

تنها مشکلی که باقی می ماند این است که این سلول ها بسیار ظریف و حساس می باشند و به تنهایی، توان زنده ماندن در هنگام تزریق به داخل بدن و بافت آسیب دیده را دارا نمی باشند.

محمد جمال (Mohamed Gamal) دانشجوی دکتری رشته مهندسی پزشکی و نویسنده اصلی این مقاله علمی اذعان داشت که، مطابق با تحقیقات علمی انجام شده میبایست بمنظور حصول اطمینان از زنده ماندن سلول ها در هنگام تزریق، آنها را در یک پوشش محافظ قرار داد تا از وارد آمدن آسیب های فیزیکی به سیستم ایمنی آنها جلوگیری بعمل آید. لازم بذکر است که تاکنون، انجام این عملیات بسته بندی و انجام محافظت سلولی بسیار پرهزینه و وقت گیر بوده است.

کیکیانگ کیم (Keekyoung Kim) و محمد جمال (Mohamed Gamal) با ساخت یک دستگاه کپسوله کننده خودکار، سلول های مورد نظر را با استفاده از سیستم لیزری خاص در داخل یک میکروژل قرار دادند و مشکلات قبلی را برطرف نمودند و توانستند با این رویکرد و ظرف مدت چند دقیقه، نمونه ای قابل استفاده را تولید نمایند. با این روش می توان درحدود 85 درصد از سلول ها را زنده نگه داشت.

کیکیانگ کیم (Keekyoung Kim) افزود، تحقیقات در این زمینه به دلیل هزینه بالا و عدم دسترسی به میکروژل محصور کننده سلول ها با مشکلات عدیده ای دست به گریبان بوده است. اکنون این مشکل برطرف گردیده و این سیستم می تواند هزاران و شاید ده ها هزار میکروژل بسته بندی شده را تولید نماید و تحولی عظیم در مهندسی زیست بحساب آید.

محمد جمال (Mohamed Gamal) افزود، این ساختار زیستی دارای توسعه ای سریع و کارآمد بوده و متشکل از اجزایی کاملاً در دسترس و ارزان می باشد و می تواند از صرف هزینه های چند صد هزار دلاری و هنگفت در این زمینه جلوگیری بعمل آورد. اکنون این تیم و گروه تحقیقاتی، در حال انجام فعالیت های گسترده ای در رابطه با کپسوله نمودن سلول های بنیادی خاص می باشند.

این مقاله علمی در مجله Lab on a Chip و با بودجه شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (Natural Sciences and ‎Engineering Research Council of Canada) و بنیاد نوآوری کانادا (Canadian Foundation for Innovation) منتشر گردید.

مترجم: اشکان رفیعی

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77560

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب