مدیر مرکز آموزش آناتومی بالینی و مدرس ارشد، دانشگاه لنکستر؛

افراد با استخوان فابلا در طی یک دوره صد ساله ۳/۵ برابر شد

اخیرا دانشمندان بریتانیایی گزارش کردند که یک استخوان که بنظر می رسید در طی تکامل از بین رفته در حال بازگشت است.این استخوان کوچکی است که به نام فابلا شناخته ودر پشت زانو یافت می شود. دانشمندان کشف کردند که افراد دارای این استخوان در سال ۲۰۰۰ نسبت به سال ۱۹۰۰تقریبا سه و نیم برابر شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، اخیرا دانشمندان بریتانیایی گزارش کردند که یک استخوان که بنظر می رسید در طی تکامل از بین رفته در حال بازگشت است.این استخوان کوچکی  است که به نام فابلا شناخته ودر پشت زانو یافت می شود. دانشمندان کشف کردند که افراد دارای این استخوان در سال 2000 نسبت به سال 1900تقریبا سه و نیم برابر شده اند.

 

فابلا تنها تنوع در آناتومی انسان نیست، بلکه بواسطه متغیرهایی به عنوان یک نتیجه ژنتیکی، عوامل محیطی، اشتباهات در توسعه جنین شناسی یا به طور ساده با شکست ساختارها به عنوان بخشی از رشد طبیعی رخ می دهد. بیشتر تغییرات خوش خیم هستند و باعث بیماری نمی شوند، برخی از آنها به خوبی توسط آناتومیست ها شناخته شد اند. برخی افراد دارای استخوان های اضافی، دندان ها و حتی نوک پستان هستند.

 

دندان

افراد دارای 20 دندان اولیه ("دندان شیر") هستند که از بین می روند و با 32 دندان دائمی جایگزین می شوند. اما تا 2 درصد افراد دارای دندان های اضافی هستند. اکثر این افراد دارای یک یا دو دندان اضافی (غیر عادی) هستند، اما گزارش های پزشکی حکایت از افراد با تعداد زیاد دندان های اضافی دارد،  مثلا یک زن دارای 19 دندان اضافی است.

 

نوک سینه ها

مردان و زنان دارای نوک سینه هستند، زیرا در اوایل رشد، قبل از اینکه جنس جنین مشخص شود، دو رگه از فرم بافتی، از قسمت جلویی زیر بغل به کشاله ران حرکت می کنند. این رگه ها به عنوان رگه های شیری شناخته می شوند. با گذشت زمان، هر دو ناپدید و یک منطقه واحد که در آن غدد پستان و نوک پستان توسعه می یابد.

  برای افراد ممکن است نوک سینه های غیر عادی، که در این خطوط به نام پلی تلیا شناخته شوند، نه در وسط سینه بلکه  بین نوک سینه های موجود باشد، همانطور که در برخی گزارشات تلویزیونی و فیلم ها نشان داده شده است افراد مبتلا به هفت نوک پستان هم وجود دارد.

 

 انگشت اضافی

اکثر مردم دارای ده انگشت دست و ده انگشت پا هستند، اما بسیاری از مردم با رقم اضافی متولد می شوند. آنها اغلب دارای انگشت اضافی در دست هستند و معمولا با اختلالاتی مانند سندرم داون ارتباط دارند.

برخی از گروه های قومی بیشتر احتمال دارد که رقم انگشت اضافی نسبت به دیگران داشته باشند. آفریقایی-آمریکایی ها حضور بسیار بالایی از بیش از 5 انگشت در دست و یا پاه دارند - یک رقمی در انگشت کوچک دست است.

قفقازی ها دارای یک عدد انگشت اضافی در سمت شصت دست هستند که به صورت polydactyly شعاعی شناخته می شوند. اما این کمتر رایج است. در حالی که اکثر افراد دارای ارقام اضافی یک یا دو انگشت هستند، گزارش هایی از افراد با 31 و حتی 34 رقم وجود دارد.

 

عضله طولانی ساعد

عضلات نیز می توانند از یک فرد به  فرد دیگر متفاوت باشند. یکی از ساده ترین مراجعه ها (یا مشاهده آن عدم وجود) عضله ای به نام عضله طولانی ساعد است. بهترین راه برای دیدن اینکه آیا شما این عضله را دارید این است که انگشت شست و انگشتتان را با هم بچرخانید و سپس دست خود را به سمت خود بچرخانید. اگر این عضله را داشته باشید، باید تاندون را از مچ دست بیرون بیاورید، از ساعد و به دست بزنید.

این عضله می تواند در یک یا هر دو دست باشد. در برخی از افراد، در هر دو مورد وجود ندارد. در حدود 10 درصد از قفقاز ها در هر دو دست و در 16 درصد در یک بازو وجود ندارد.

نقطه نظرات بیانگر از دست دادن این عضله طی تکامل است، داشتن این عضله با پستاندارانی مانند اورگوناتان، که از بازوهای خود برای پیاده روی استفاده می کنند مرتبط است، اما میمون های  قدیمی ترمانند گوریل ها و شامپانزه ها، نشان دهنده عدم وجود آن هستند.

اما آنهایی که این عضله را ندارند، در مقایسه با کسانی که آن را دارند، قدرت ضعیفتری کسب نمیکنند. اما کسانی که آن را داشته باشند برای جراحی و نیاز به تعمیر تاندون مفید است، به عنوان تاندون palmaris به راحتی قابل دسترسی است و می تواند برای پیوند برداشت شود.

یک عضله مشابه در پای پایینی به نام  plantaris وجود دارد اعتقاد بر این است که در 7-20٪ از اندام وجود ندارد. این عضله بدون استفاده از تصویربرداری مانند سونوگرافی،دیده نمی شود، اما این هم می تواند برای پیوند تاندون در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

 

رحم

بعضی از تغییرات فقط با افزایش سن افراد دیده می شود، مانند مردان که با رحم متولد شده اند. این انحراف رشد ممکن است تنها در دوران بلوغ ظاهر شود و خون در ادرار دیده شود. این در واقع چرخه قاعدگی است که از طریق سیستم ادراری خارج می شود.

همه اینها نشان می دهد که آناتومی انسان به گونه ای که در کتاب های درسی آمده است روشن نیست تغییرات ما روشن است و مطمئنا آشکار خواهد شد.

آدام تیلور، مدیر مرکز آموزش آناتومی بالینی و مدرس ارشد، دانشگاه لنکستر

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/other/feature-post/some-people-have-extra-bones-teeth-and-even-nipples-here-are-some-examples/#Teeth

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۷:۱۵

شناسه خبر: 77610

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب