هشدار دانشمندان در خصوص پدیده ای عجیب و ترکش هایی مرگبار؛

آتش سوزی و ترکش های بتنی/آتش سوزی سازه های بتنی، منجر به انفجار آنها می گردد+فیلم

براساس تحقیقات صورت پذیرفته و بیانیه های مرتبط، انفجار مصالح ساختمانی ساخته شده با بتن ‏در حین آتش سوزی ها می تواند عواقب هولناکی به همراه داشته باشد، آثار این عواقب هولناک، ‏برروی پل ها و یا تونل های ساخته شده با بتن، می تواند بسیار وخیم و یا غیرقابل جبران باشد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از لایو ساینس (livescience)، یک مطالعه علمی جدید که توسط محققان آزمایشگاه های فدرال علوم و تکنولوژی مواد سوئیس (Empa) صورت پذیرفته، نشان داده است که درمعرض حرارت قراردادن بتن تا 600 درجه سانتیگراد (1112 درجه فارنهایت) می تواند باعث انفجار این مصالح بسیار مقاوم گردد.

محققین علت اصلی انفجار این مصالح قدرتمند ساختمانی را میزان رطوبت محبوس شده در داخل آن ارزیابی کرده اند. این رطوبت محبوس در داخل بتن، در حین گرم شدن، نیاز به جابجایی درهنگام تبخیر شدن داشته و این عامل باعث انفجار شدید بتن می گردد.

براساس تحقیقات صورت پذیرفته و بیانیه های مرتبط، انفجار مصالح ساختمانی ساخته شده با بتن در حین آتش سوزی ها می تواند عواقب هولناکی به همراه داشته باشد، آثار این عواقب هولناک، برروی پل ها و یا تونل های ساخته شده با بتن، می تواند بسیار وخیم و یا غیرقابل جبران باشد.

ازجمله مهمترین حوادثی که می توان در این رابطه به آنها اشاره کرد، حوادثی بودند که در سال های 2003 و 2017 میلادی و در اثر آتش سوزی در سازه های ساخته شده با بتن مسلح بوجود آمدند. اولین حادثه مربوط به آتش سوزی یک ساختمان ساخته شده با بتن مسلح در ایالت هنگیانگ (Hengyang) چین بود که درحدود 20 کشته دربرداشت و حادثه دیگر مربوط به تخریب یک پل ساخته شده با بتن مسلح، در اثر آتش سوزی در انبار زیرین پل در بزرگراه ایالتی شماره 85 آتلانتا (Atlanta) بوده است.

و اما در نگاهی ساده می توان بتن را ترکیبی از سیمان، ماسه، شن و آب دانست، اما در پروژه های بزرگ ساختمانی مانند پل های بزرگ، تونل های بزرگ و آسمانخراش های بلند قضیه کمی متفاوت تر است و از بتنی خاص با کارایی بالا و بسیار پرمقاومت (HPC) استفاده می گردد که علاوه بر اجزای اصلی تشکیل دهنده بتن، حاوی دارای مواد افزودنی خاص بوده و از روش های خاصی بمنظور بهبود دوام و افزایش مقاومت در آنها استفاده می گردد.

اما این بتن های خاص نیز در درجه حرارت های بالاتر از 200 درجه ساتیگراد (392 درجه فارنهایت) آسیب پذیر می باشند و انفجار آنها می تواند ترکش های وحشتناکی را به همراه داشته باشد.

این عملیات تحقیقاتی برروی بتن، توسط همکاری مشترک دانشمندان آزمایشگاه های فدرال علوم و تکنولوژی مواد سوئیس (Empa) و دانشگاه گرنوبل (University of Grenoble) فرانسه صورت پذیرفت. در این کار تحقیقاتی از توموگرافی نوترونی (neutron tomography) بمنظور جذب نوترون ها و ایجاد تصویری سه بعدی استفاده شده است.

با بررسی دقیق این تصاویر نشان داد که بتن های پرمقاومت (HPC) یا بهتر بگوییم بتن های با عملکرد بالا دارای شرایط بهتری هستند ولی باز هم دارای منافذ کوچکی باشند که آب را در خود محبوس نموده اند و گرمای شدید باعث تبخیر آب موجود، افزایش فشار داخلی در سازه بتنی و نهایتاً انفجار بتن منجر می گردد.

زمان انتشار: شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77615

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب