برجام و تعهدات روی میز جاگذاشته شده غرب خبرگزاری علم و فناوری - برجام و تعهدات روی میز جاگذاشته شده غرب

برجام و تعهدات روی میز جاگذاشته شده غرب

باوجود تأکيداتي که دولت و مسئولين مذاکرات هسته‌اي در رابطه با معامله برجام عنوان مي‌کنند با گفته‌ها و داده‌هاي آمريکايي‌ها از برجام، در هيچ ترازويي حتي نوع چيني آن تراز نمي‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ امنیت پدیده‌ای است که به دغدغه اصلی کنشگران سیاسی برای هر واحد سیاسی تبدیل شده است. و این سبب شده تا دولت‌ها برای حفظ امنیت‌شان، به صورت انفرادی یا در چارچوب یک تفاهم امنیتی، اقداماتی را انجام می‌دهند. درواقع کنشگران سیاسی می‌توانند موضوعی را امنیتی یا غیرامنیتی جلوه دهند، و این موضوع به چگونه تلقی کردن خطر از سوی این کنشگران باز می‌گردد. از مهم‌ترین پیامدهای فروپاشی نظام دوقطبی، اهمیت نقش مناطق در مباحث امنیتی است، تحولی که پیش از آن در ساختار متصلب دوران جنگ سرد امکان‌پذیر نبود. پیدایش زمینه‌های مختلف درگیری، مناقشه و جنگ از یک سو و شکل‌گیری روندهای جدید همکاری جویانه در قالب سازمان‌های منطقه‌ای از سویی دیگر، وضعیت جدیدی را در فضای پس از جنگ سرد به نمایش گذاشت.

حیله و خدعه آمریکا در برجام

حال باید گفت شکی نیست که آمریکا در بالاترین افق‌، بدنبال منصرف کردن ایران از همه اهداف و آرزوهای انقلاب اسلامی است و این مسیر را بصورت یکنواخت از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون دنبال کرده است. هرچند به لطف خدا موفق نبوده اما این استمرار را شاهدیم. در موضوع مذاکرات برجام، بیم از بدعهدی و مکر و خدعه آن‌ها از نخستین روز وجود داشت و رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در این باره تذکر دادند.

به عنوان نمونه ایشان در ۹۳/۱۲/۲۱ در موضوع مذاکرات فرمودند: «من نگرانم؛ چون طرف مقابل، طرف حیله‌گری است. از جمله چیزهایی که غالباً پنهان می‌ماند از چشم‌ها، حیله‌گری اشخاص یا جهاتی است که دارای ظاهر بزرگ و فربهی هستند؛ آدم فکر نمی‌کند که این‌ها هم حیله‌گر باشند. خب امروز آمریکا ظاهر فربهی دارد؛ قدرت مالی، قدرت اقتصادی، قدرت سیاسی، قدرت نظامی، قدرت امنیّتی، و غفلت می‌شود از اینکه همین دستگاه صاحب قدرت، اهل موذی‌گری‌های آدم‌های ضعیف هم باشد، ولی هست؛ اهل حیله‌گری است، اهل خدعه است، اهل خنجر از پشت زدن است؛ این‌جوری است. ما نباید این‌جور تصوّر بکنیم که حالا این‌ها چون مثلا بمب اتم دارند یا وسایل نظامی قدرتمندی دارند، بنابراین احتیاجی ندارند به اینکه دست به حیله و خدعه بزنند؛ نه، اتّفاقا احتیاجشان هم زیاد است و عمل هم می‌کنند و واقعا خدعه‌گری می‌کنند؛ این ما را نگران می‌کند. باید مراقب شگردهای دشمن باشیم».

اما حیله و خدعه احتمالی آمریکایی‌ها چه بود که در خصوص آن بارها هشدار داده شد؟ بی شک عمل به تعهدات بصورت یکطرفه و انتظار برای راستی آزمایی آن توسط آمریکایی‌ها و سپس آغاز اجرای این تعهدات، بزرگ‌ترین نگرانی ممکن در این زمینه بود. از طرف دیگر آمریکا در حقیقت از مذاکرات به عنوان عاملی برای متوقف کردن ایران استفاده کرده است؛ چراکه هدف آن ایجاد اختلافات سیاسی و دوقطبی شدن نظام جمهوری اسلامی بود. رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند: «اینکه آمریکایی‌ها تکرار می‌کنند که «ما قرارداد با ایران می‌بندیم، بعد نگاه می‌کنیم ببینیم اگر به قرارداد عمل کردند تحریم‌ها را برمی‌داریم» این حرف حرف غلط و غیرقابل قبولی است؛ این را ما قبول نداریم.

تحریم‌ها همچنان به قوت خود باقیست

رفع تحریم‌ها جزو موضوعات مذاکره است، نه نتیجه‌ مذاکرات؛ آن کسانی که دست‌اندرکار هستند، فرق این دو را بخوبی می‌فهمند. این یک خدعه آمریکایی است که می‌گویند قرارداد می‌بندیم، نگاه می‌کنیم به رفتارها، بعد تحریم‌ها را برمی‌داریم! این‌جوری نیست؛ همین‌طور که مسئولین ما صریحا گفته‌اند و رئیس‌جمهور محترم صریحاً گفت، رفع تحریم‌ها باید بدون هیچ فاصله‌ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد، یعنی رفع تحریم جزء توافق است نه چیزی مترتّب بر توافق.»(۹۴/۱۰/۹).

مهم‌ترين مسئله برجام، تحريم‌هايي است که عليه ايران اعمال شده است. جمهوري اسلامي ايران در خلال مذاکرات تأکيد کرده است که با امضاي توافق هسته‌اي، تعهدات دو طرف همزمان بايد اجرا شود. هنگامي که ايران تعهدات خود را آغاز مي‌کند، بايد تحريم‌ها هم لغو شود. اما برجام اين را نمي‌گويد. لغو با تعليق بسيار تفاوت دارد حال آن که ايران براساس برجام فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را بايد در بسياري موارد تعطيل کند و برچيند، به عنوان مثال کاستن از سانتريفيوژهايي که فعال است و يا تعطيلي آب سنگين اراک که يک کار سخت‌افزاري و زمان‌بر بود. بازگرداندن آن‌ها هم به سادگي نخواهد بود، هم کار دشواري است و هم هزينه‌ زيادي را خواهد داشت.

آقاي صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان در همين زمينه گفته است؛‌ «اقدامات ما سخت‌افزاري است و بايد بر روي زمين اجرا شود، اما اقدامات آن‌ها نرم‌افزاري است و بر روي کاغذ انجام مي‌شود و به همان زماني که ما اقدامات خود را سريع‌تر انجام دهيم تحريم‌ها نيز زودتر لغو خواهد شد.»

در همين زمينه رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي مجلس خبرگان فرمودند: «آمريکايي‌ها مي‌گويند تحريم‌ها تعليق يا متوقف مي‌شود، مسئله ما اين نبود، مشخص است که تحريم‌هاي اقتصادي بايد برداشته شود، گفتيم هم فورا، حالا دوستان ما در اينجا آن «فورا» را به يک شکلي معنا کردند، ما هم حرفي نزديم، اشکال ندارد، لکن بالاخره تحريم‌ها بايد برداشته شود. توقف تحريم نداريم، تعليق تحريم نداريم. اگر آن‌ها تعليق مي‌کنند، خب پس ما هم اينجا تعليق مي‌کنيم. اگر اينجور است، ما اقدام اساسي روي زمين چرا انجام بدهيم.»

تمام تحریم‌های مالی، تمام تحریم‌های بانکی‌، تمام تحریم‌های اقتصادی بطور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق: عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هم گفته بود:«همه تحریم‌های اقتصادی و مالی در همان روز اجرا برداشته می‌شود.» همچنین علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در این باره تصریح کرده بود:«تمامی تحریم‌ها رفع می‌شود و وضعیت تجاری و اقتصادی و داد و ستد مالی و بقیه امور جاری در ابعاد اقتصادی و مسائل تحریم مملکت بصورت عادی برخواهد گشت» این تصریحات و ده‌ها نمونه دیگر مشابه آن‌، به قدری گویا بود که جای هیچ تردید و تفسیر باقی نمی‌گذاشت و این امید را در دل مردم ایجاد می‌کرد در برابر آنچه از دست می‌دهیم، ستانده خوبی خواهیم داشت و به بخشی از حقوق خود یعنی لغو تحریم‌ها خواهیم رسید. اما متن سند منتشر شده موسوم به برجام، به روشنی گویای آن بود که همه هشدار‌ها درباره خدعه آمریکایی نادیده گرفته شده و امتیازات نقد در برابر وعده‌های نسیه مبادله شده است. همچنین هیچ اقتصاددانی نمی‌تواند ثابت کند که با برداشتن تحریم‌ها همه مشکلات رفع می‌شود.

آنچه مشخص است، جمهوری اسلامی ایران باید در هماهنگی با طرف‌های اروپایی، روسیه و چین به سازوکار مناسبی برای پاسخ به تهدیدات در حوزه دیپلماتیک و اقتصادی رسیده و در حوزه پاسخ نظامی نیز نیروهای مسلح آماده واکنش به هر اقدام خصمانه احتمالی باشند. البته بر عهده دولت است که در حوزه اقتصاد داخلی نظارت خود را بیشتر کرده و ضمن کنترل بازار، نسبت به سوءاستفاده دلال‌ها از شرایط موجود واکنش مناسبی نشان دهد. بر اساس همه شواهد تهدید ترامپ وابستگی تمامی به درخواست‌های رژیم‌های صهیونیستی و سعودی دارد و به احتمال زیاد نیز عملیاتی شود، با این حال باعث نمی‌شود در این مورد اقدامات پیشگیرانه صورت نگیرد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 77618

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب