یک شرکت کانادایی مدعی شد؛

تولید سوخت خودرو از طریق هوا

یک شرکت دانش بنیان کانادایی مدعی شد با استفاده از روش جدید قادر به تولید سوخت مورد نیاز خودرو ها از طریق دی اکسید کربن موجود در هوا گردیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – طی سال های اخیر به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی در کارخانه ها و همچنین خودروها در سرتاسر جهان، باعث افزایش گازهای گلخانه ای و در پی آن افزایش دمای کره زمین گردیده است. بر اساس تحقیقاتی که محققان در سال 2008 انجام داده اند، میزان گازهای گلخانه از سال 2010 تا 2030 باید به میزان 45 درصد کاهش یابد و میزان تولید این گازها تا سال 2050 میلادی باید به صفر برسد در غیر این صورت شرایط آب و هوایی زمین و زندگی انسان بر روی این کره خاکی به خطر خواهد افتاد. در این رابطه در سراسر جهان طرح هایی به منظور کاهش آلودگی هوا همچون استفاده از خودروهای برقی، استفاده از خطوط مترو و ... در حال انجام شدن می باشد.

اما به تازگی یک شرکت دانش بنیان کانادایی فعال در حیطه انرژی ‌های پاک به نام « carbon engineering» مدعی شده است که می ‌تواند کربن دی ‌اکسید دریافت شده از اتمسفر زمین را به سوخت مورد نیاز برای خودروهای احتراقی تبدیل نماید.

روش تولید سوخت از دی اکسید کربن

اساس کار این شرکت برای تولید سوخت استفاده از تکنولوژی Fischer-Tropsch می باشد؛ در این روش کربن مونوکسید که از کربن دی اکسید هوا به وسیله ژنراتور گاز- سینتتیکتولید تولید می شود با هیدروژن تحت فشار با استفاده از یک کاتالیست فلزی نظیر کبالت یا آهن، ترکیب می شود و یک هیدروکربن مایع تولید می ‌نماید . این شرکت برای اولین بار در سال 2018 در آزمایشگاه تحقیقاتی خود که در کلمبیا ایجاد نموده بود موفق به تولید مقدار کمی سوخت مایع از کربن دی اکسید موجود در هوا شد .

در این آزمایشگاه از طریق فن‌ های بزرگ، هوا به داخل دستگاه ‌هایی که به جهت استخراج کربن دی اکسید طراحی شده‌اند مکیده می شود و از این طریق دی اکسید کربن مورد نظر موجود در اتمسفر از آن جدا می شود ؛ در پایان نیز هیدروژن مورد نیاز برای تولید سوخت در واکنش « Fischer-Tropsch » از طریق الکترولیز آب که در آن اتم هیدروژن از مولکول آب  به وسیله جریان الکتریکی جدا می ‌شود . این شرکت مدعی شده است که سوخت تولیدی ‌شان در حدود 70 تا 90 درصد کربن خالص کمتری را نسبت به سوخت های فسیلی معمول وارد اتمسفر می‌ کنند .

گرانی سوخت تولیدی یکی از معایب بزرگ جهت عملیاتی سازی این طرح

مدیران این شرکت امیدوارند که در آینده نزدیک بتوانند سوخت تولیدی خود را مستقیما به پالایشگاه بفروشند. اما یکی از مشکلاتی که در رابطه با تولید انبوه این سوخت فکر مسئولین شرکت را به خود مشغول نموده است هزینه بالای این سوخت برای استفاده عموم می باشد چرا که سوخت تولیدی ‌اش در حدود 4 دلار در هر گالن (واحد حجم ایالات متحده) قیمت خواهد داشت این در حالی است که قیمت متوسط سوخت برای هر گالن بنزین در این کشور معادله 2.23 دلار بوده است. البته این شرکت امیدوار است سوخت تولیدی خود را در سال 2020 در مناطقی نظیر کالیفرنیا که دارای استانداردهای محیط زیستی تولید کربن پایین هستند و احتیاج به مصرف سوخت ‌های با کربن ‌زایی کمتری دارند  به فروش برساند.

اگر شرکت « carbon engineering» بتواند سوخت تولیدی خود را با آنچه که مدعی شده است با موفقیت تولید نمایند و همچنین قیمت عرضه آن نیز را بتوانند کاهش دهد قطعا با پیشرفت شگرفی در حوزه کاهش آلاینده ها رو به رو خواهیم بود چراکه تکنولوژی تبدیل هوا به سوخت مایع می‌تواند از نظر تئوری قابل حمل باشد و از طریق زیر ساختار های موجود نیز فروخته شود و قطعا با جهانی شدن استفاده از آن احتمالا پیش بینی سازمان جهانی برای تحقق به صفر رساندن آلودگی هوا تا سال 2050میلادی محقق خواهد شد.

انتهای پیام /

 خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 77667

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب