چرا ایران دائم تحریم می‌شود؟/از تحریم نباید بنالیم خبرگزاری علم و فناوری - چرا ایران دائم تحریم می‌شود؟/از تحریم نباید بنالیم؛ باید طرح های مقابله با تحریم را بررسی و دنبال کنیم
طبق بررسی انجام شده در اقتصاد ایران:

چرا ایران دائم تحریم می‌شود؟/از تحریم نباید بنالیم؛ باید طرح های مقابله با تحریم را بررسی و دنبال کنیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: «تحریم می‌تواند فرصت باشد زیرا تجربه نشان داده که کشورهایی که از منابع طبیعی مانند نفت برخوردار هستند هر وقت درآمدهای آنها از ناحیه این منابع کاهش پیدا کرده است به فکر اجرای اصلاحات اقتصادی افتاده و انگیزه پیدا می‌کنند تا خود را از وابستگی نجات دهند.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در دیدار کارگران، درباره‌ی این حرکت اخیر آمریکا [برای تحریم فروش نفت ایران]؛ گفتند: اولاً تلاش اینها به جایی نمیرسد و ما آن‌قدری که نیاز  داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم. آنها به خیال خودشان راه را مسدود کرده‌اند اما ملت فعال و مسئولین بیدار اگر دامن همت به کمر بزنند بسیاری از بن‌بست‌ها را باز خواهند کرد. 

ثانیاً بدانند این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند و پاسخ این دشمنی را خواهند گرفت و ملت ایران ملتی نیست که در مقابل دشمنی آنها ساکت بنشیند. ثالثاً هرچه ما کمتر وابسته به این شکل از فروش نفت باشیم، قدر می‌دانیم و این برای ما بهتر است.

یکی از سوالات بسیار مهمی که مردم ایران دائم از خود می‌پرسند این است که چرا ایران دائم در حال تحریم است؟ چرا سایر کشورهای جهان با ما روابط گرمی ندارند؟ چرا کشورهای کوچکی همچون جیبوتی هم از ما فرار می کنند؟ چرا کشورهای خارجی سیاست با ثباتی با ما در پیش نمی‌گیرند؟ چرا آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج می‌شود؟ چرا کشورهای اروپایی حتی به ضرب العجل‌های ما هم توجه نمی‌کنند؟ آیا واقعاً در سیاست خارجی خود دچار مشکل هستیم؟ آیا مردان سیاست خارجی ما توانمندی لازم را ندارند؟ چرا گفتگوی تمدن‌ها اجرایی نشد؟ چرا سیاست های سخت ما به سرانجام نرسید؟ چرا سیاست میانه‌روی و مذاکره هم به شکست انجامید؟

صمد سلامی تحلیل گر مسائل سیاسی، اقتصادی، تصریح کرد: بر خلاف تصورّات خیلی از تحلیل‌گران سیاسی، پاسخ به این سوالات اقتصادی است و با بررسی روابط انسانی در میابیم که سه عنصر «نیاز، ترس و احترام»،عواملی هستند که روابط انسانی و جوامع را تنظیم می‌کنند.

وی با بیان سوالاتی در این زمینه افزود: اصولاً کدام کشورهای جهان به ایران نیازمندند؟ کدام کشورهای جهان از ایران می‌ترسند؟ و در صورت عدم وجود دو عامل قبلی،کشورها بر مبنای چه چیزی باید به ایران احترام بگذارند؟ با پیشرفت و گسترش تکنولوژی‌ها و هدفمند شدن اقتصاد، امنیت کشورهای جهان از صرفاً سلاح و مهمات و قدرت نظامی به سمت توسعه اقتصادی و تسخیر بازارهای همدیگر سوق پیدا کرده است، تسخیر تمام بازارهای دنیا خصوصاً کشورهای مهم توسط چین نمونه بارز این نمونه امنیت پایدار اقتصادی و سیاسی است.

این مدرّس حوزه صنعت و اقتصاد دانشگاه بوشهر، تاکید کرد:  دنیای امروز ثابت کرده نیاز به همدیگر می‌تواند امنیت بلند مدت کشورها را تامین کند و بعد از اشغال و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، اروپا قادر نبود در بلند مدت و به طور موثر کشور روسیه را تحریم کند،چون روابط اقتصادی نیم تریلیون دلاری مانع این کار می‌شد و اتحادیه اروپا سخت به نفت و گاز روسیه وابسته است و روسیه نیز بازار اروپا را دوست دارد، اروپا هیچ گاه جلو صادرات نفت و گاز روسیه را نگرفت چون مردم خود باید از سرما بلرزند.

وی در ادامه افزود: هیچ کشوری عربستان را تحریم نخواهد کرد، چون علاوه بر مناسک حج،۱۰ میلیون کارگر خارجی و با درآمد ۱۸ میلیارد دلاری در آن کشور مشغول به کارند و ۴۴ هزار متخصص خارجی در حوزه‌های صنعت، بهداشت و آموزش عربستان درآمد ۵ میلیارد دلاری دارند.

سلامی با اشاره به وضعیت تحریم در کشورهای دیگر خاطر نشان کرد: آمریکا مکزیک را با تمام دردسرهایش یک روز هم تحریم نکرد، چون صنعت و کشاورزی آمریکا به کارگران مکزیکی سخت نیازمند است و اروپایی‌ها به شدت به هم احترام می‌گذارند، چون ۷۰ درصد تجارت خارجی آنها در میان خود اتحادیه انجام می‌شود و نیم میلیون چینی در آفریقا مشغول به کارند، پنج میلیون انگلیسی در اسپانیا ویلا دارند و هزاران مثال دیگر.

وی با اشاره به وضعیت کنونی نفت در ایران افزود: حال کشور ایران با اقتصادی دولتی، وابسته به نفت، غیر صنعتی و غیر صادراتی، چه چیزی به جزء نفت دارد که کشورهای جهان محتاج او باشند؟ نفتی که می‌توان از سایر کشورها نیز تامین نمود، واقع بین باشیم، برای تامین و تضمین انرژی آینده کشور به انرژی هسته ای نیازمندیم، برای تامین امنیت به صنعت دفاعی و موشک نیازمندیم اما مهمتر از صنعت هسته ای و موشک،به تغییر ساختارهای اقتصاد ورشکسته کشور نیازمندیم،تا این بلای خانمان سوز تحریم از ایران رخت بربندد.

کدام شرکت‌ها خریدار نفت ایران هستند؟

چین: بزرگ‌ترین‌ خریدار نفت جهان، بزرگترین خریدار نفت ایران نیز است.

هند، در سه ماه ابتدای سال روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریداری کرده است.

کره‌جنوبی، بزرگ‌ترین‌ خریدار میعانات گازی ایران بطور متوسط روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از ایران نفت و میعانات خریداری کرده است.

ژاپن، همواره یکی از خریداران نفت‌خام و میعانات گازی ایران بوده، اما در سال‌های اخیر وابستگی خود را به نفت ایران کاهش داده است.

ترکیه، در چند ماه اخیر روزانه حدود ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران بوده است.

فرانسه، توتال به عنوان بزرگ‌ترین‌ شرکت فرانسوی دو قرارداد با ایران منعقد کرده است،

ایتالیا: این کشور یکی از خریداران پایدار نفت ایران است و روزانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه از ایران نفت خریداری کرده است. پالایشگاه ساراس با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز و دو پالایشگاه واقع در سیسیل متعلق به لوک‌اویل و دارای مجموعا ظرفیت پالایشی ۳۱۰ هزار بشکه در روز، خریداران ایتالیایی نفت ایران هستند.

یونان روزانه ۱۲۰ هزار بشکه از ایران نفت خریداری می‌کنند.

امارات متحده عربی با وجود اتحاد و دوستی با عربستان سعودی به عنوان رقیب ایران در منطقه، با واردات روزانه ۱۳۰ تا ۱۵۰ بشکه در روز یکی از خریداران اصلی میعانات گازی ایران است.

تحریم ها در سال ۹۸ با اقتصاد ایران چه می کند؟

برای تحقق رونق تولید در سال‌جاری، ابتدا لازم است نگاهی کلی به وضعیت موجود اقتصاد ایران داشته باشیم؛

  1. اولا می‌دانیم نفت خام در اقتصاد ایران بیش از نیمی از صادرات کشور را دربرمی‌گیرد. وقتی سیکل‌های تجاری اقتصاد ایران را بررسی می‌کنیم، دوره‌های رکود و رونق کاملا وابسته به درآمدهای ناشی از فروش نفت است. وقتی درآمد نفتی افزایش می‌یابد، سیکل رونق شروع می‌شود و با کاهش فروش، اقتصاد دچار رکود می‌شود. از این رو، بدون هیچ شکی دوره رکودی که از سال گذشته آغاز شده، امسال نیز ادامه می‌یابد و اگر تحریم‌های نفتی تشدید شود، این سیکل عمیق‌تر می‌شود.
  2. تحریم‌ها روند بلندمدت اقتصاد را تحت‌تاثیر قرار داده است. متغیر اصلی تعیین‌کننده این روند نیز نرخ سرمایه‌گذاری یا همان نسبت تشکیل سرمایه به تولید ناخالص داخلی است که همواره بیش از ۳۰ درصد بوده است؛ اما این رقم در سال‌های اخیر به زیر ۲۰ درصد رسیده و انتظار می‌رود که به‌زودی در شرایطی قرار گیریم که میزان سرمایه‌گذاری حتی نتواند استهلاک موجودی سرمایه را پوشش دهد و در نتیجه خالص موجودی سرمایه در کشور رو به افول گذارد. این امر به آن معناست که از این به بعد دغدغه اقتصاد ایران نه پیشرفت و توسعه که جلوگیری از فقیر شدن بیشتر شهروندانش است.
  3. تبعات ناشی از تحریم‌ها، تصویر کاملا متفاوتی را در سال‌های اخیر برای آن ایجاد کرده است که پیش از این وجود نداشته و چشم‌پوشی از این تصویر و حواله دادن آن به مسائل ساختاری، اصولا سیاست‌گذار را از حل مسائل دور می‌کند. با این وجود انجام اصلاحات ساختاری تا حدی می‌تواند بار تحریم‌ها را سبک کند. انجام دادن آن نیز بیش از آنکه نیازمند دانش باشد، محتاج شجاعت و ریسک‌پذیری است. اصلاحاتی که گستره متنوعی از کاهش بوروکراسی دولتی، افزایش پایه‌های مالیاتی، افت چشمگیر تعرفه و موانع تجاری، اصلاحات بانکی، اصلاحات یارانه انرژی و... را شامل می‌شود.
  4. در این تصویر کلان، اصولا مشکل کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌ها، خود نه علت که معلول است. رفع شدن معلول با استفاده از گزینه‌هایی که سررشته آن به پایه پولی بازمی‌گردد، از آنجا که به علت پاسخ نمی‌دهد، کاملا موقتی و تبعات تورمی آن تنها به بدتر شدن وضعیت منجر می‌شود. از این رو برخلاف تصوری که وجود دارد، فشار بیش از حد به سیستم بانکی و بانک مرکزی، راه رسیدن به هدف تولید نیست.

سال ۱۳۹۸، حتی اگر سیاست‌گذاری معقولی را به خود ببیند، یکی از سخت‌ترین سال‌ها در دهه‌های اخیر خواهد بود. باشد تا با تصمیم‌های مرسوم، آن را پرچالش‌تر نکنیم.

 

از تحریم نباید بنالیم؛ از آمریکا و اروپا هم نباید توقع داشت/ باید طرح های مقابله با تحریم را بررسی و دنبال کنیم

آیت‌الله خامنه‌ای امسال در حرم رضوی؛ «یکی از احمق‌های درجه یک آمریکایی در سال ۹۷ گفته بود که ما اگر از برجام خارج شویم، در خیابان‌های ایران شورش اتفاق می‌افتد و مردم نان هم نمی‌توانند بخرند البته یکی دیگر از همین احمق های درجه یک هم اعلام کرده بود که کریسمس سال ۲۰۱۹ در تهران گرفته می‌شود.

هم تحریم می‌تواند برای ما تجربه باشد و هم مشاهده نقص‌ها و ضعف‌ها؛ البته این امر می‌تواند برای مدیریت سال‌های بعد کشور فرصت باشد.

تحریم می‌تواند فرصت باشد زیرا تجربه نشان داده که کشورهایی که از منابع طبیعی مانند نفت برخوردار هستند هر وقت درآمدهای آنها از ناحیه این منابع کاهش پیدا کرده است به فکر اجرای اصلاحات اقتصادی افتاده و انگیزه پیدا می‌کنند تا خود را از وابستگی نجات دهند.»

ترامپ، یک کار اساسی برای ما می‌کند؛ که به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم

الیاس حضرتی،  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران فرصتی برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت است.

ترامپ از این بابت یک کار اساسی برای ما می‌کند و این یک فرصت تاریخی بوده که به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم و نسبت به کنترل هزینه‌ها و تغییر الگوی مصرف در زندگی فردی و جمعی از رأس تا پایین اقدام کنیم. ما برای داشتن اقتصاد بدون نفت به سمت درآمدهای جایگزین برویم و مالیات، معادن و به خصوص توریسم که ۱۰ برابر نفت و پتروشیمی درآمد دارد را جایگزین کنیم. و مبدایی برای یک تحول اقتصادی در کشور ایجاد کنیم.

کشور ایران در بخش اقتصاد باید به سمت بخش‌های نوظهور در اقتصاد برود

کشور ایران در بخش اقتصاد باید به سمت بخش‌های نوظهور در اقتصاد برود و از وابستگی این کشور به منابع نفتی پایان دهد، کشور جمهوری آذربایجان دست به حرکت از نفت به گردشگری زده است؛ کشوری که بازارهای آن نوسانات بسیاری را تجربه کرده و اقتصاد آن شاهد کاهش ارزش پول ملی و خرج شدن سریع درآمدهای حاصل از فروش نفت بوده، نگران آن بود که با بروز یک بحران مالی جهانی دیگر دچار فروپاشی شود.

 با توجه به «مساحتی نسبتا کم»، «چشم‌اندازهای طبیعی وسیع و متنوع»، «مواریث فرهنگی و باستانی» و «جمعیت جوانی که خواهان احراز هویت در جامعه جهانی بودند»  استراتژی سه‌گانه همسایه شمالی ایران در توسعه توریسم است.

یکی از اهداف کشورهای در حال توسعه دست‌یابی به رشد اقتصادی پایداراست

آزاده خرمی مقدم، دانش آموخته کار‌شناسی ارشد،  یکی از اهداف کشورهای در حال توسعه دست‌یابی به رشد اقتصادی پایدار دانست و گفت:  در ایران نیز اهمیت کاهش وابستگی اقتصادی کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صدور نفت و جایگاه صادرات محصولات غیرنفتی و تنگناهای آن در مسائل اقتصادی کاملا محسوس است و از جمله کالاهایی که در برخی نقاط ایران قابل تولید است و همچنین ارزآوری بالایی دارد و می‌تواند به عنوان یکی از کالاهای عمده غیر نفتی در ترکیب صادرات کشور قرار گیرد، گل‌ها و گیاهان زینتی است.

تولید و پرورش گل و گیاه، به ویژه تولید خارج از فصل آن در شرایط و محیط‌های کنترل شده گل خانه‌ای به بخش مهمی در مجموعه باغبانی و کشاورزی تبدیل شده و بسیاری از کشور‌ها با بهره گیری از دانش تولید و تجهیزات مناسب به تولید این محصولات می‌پردازند و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، مبالغ قابل توجهی ارز از طریق صادرات آن کسب می‌کنند. بسیاری از کشورهای صنعتی با پی بردن به آثار مفید استفاده از گل‌ها و گیاهان زینتی، مانند افزایش بهره وری و ضریب امید به زندگی در محیط‌های کاری، گیاهان زینتی را همچون کالایی مصرفی وارد می‌کنند.

با وجود اینکه صنعت پرورش گل به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع مطرح در دنیا به لحاظ ایجاد اشتغال و کسب درآمد تلقی می‌شود اما تعداد کشورهای مطرح در صادرات جهانی گل از تعداد انگشتان دست فرا‌تر نمی‌رود. موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی کشور‌ها، وضعیت نیروی کار و شرایط فرهنگی و الگوی مصرفی جوامع از مهم‌ترین عواملی هستند که نقشی تعیین‌کننده در گسترش این فعالیت دارند.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷:۳۱

شناسه خبر: 77668

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب