این ادویه متداول غذاهای ایرانی حاوی ترکیبات ضدسرطان معده است

نتایج این تحقیق پست دکترا، نشان می‌دهد که ترکیباتی نظیر کوله‌کلسیفرول (شکلی از ویتامین دی)، رسوراتول (یک فنول‌ چندگانه) کوئرستین این توانایی را دارند که از سرطان معده جلوگیری و یا با آن مبارزه کنند. چرا که به طور طبیعی دارای خاصیت فعال کردن پروتئین‌های هیستون هستند.

تحقیقات جدید دانشمندان برزیلی نشان داده است که زردجوبه، یکی از متداول‌ترین ادویه‌ها در غذاهای ایرانی، حاوی ترکیبی است به نام «کورکیومین» (Corcurmin) است که می‌تواند فعالیت‌های ضد توموری در سرطان معده ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، از کورکیومین به عنوان یکی از طعم‌ و رنگ‌دنده‌های متداول غذاها به طور گسترده استفاده می‌شود، با این حال تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد این ادویه معروف که ریشه‌ای هندی دارد و از ریشه گاهی به همین نام به دست می‌آید، خواصی دارد که می‌توان از آن در بهبود سرطان معده استفاده کرد.

زردچوبه خواص ضدسرطان معده دارد

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه فدرال سائوپائولو در برزیل انجام شده است، از تاثیرات احتمالی ترکیبات موجود در این رنگ‌دهنده غذایی در راستای از بین بردن تومورهای سرطانی در معده خبر می‌دهد. در میان زنان و مردان برزیلی سرطان معده به ترتیب چهارمین و سومین سرطان شایع به شمار می‌رود.

«دنیل کیروش کالکانو» استاد دانشگاه فدرال سائوپائولو و نویسنده ارشد این مقاله، میگوید: «ما بر روی مقالات علمی انجام شده بر روی تمام مواد غذایی و ترکیبات فعال زیستی که احتمال پیشگیری و درمان سرطان در آنها وجود دارد، یک بررسی کامل انجام داده‌ایم و نشان دادیم که کورکیومین یکی از این ترکیبات است.»

آنطور که کالکانو می‌گوید، نتایج این تحقیق پست دکترا، نشان می‌دهد که ترکیباتی نظیر کوله‌کلسیفرول (شکلی از ویتامین دی)، رسوراتول (یک فنول‌ چندگانه) کوئرستین این توانایی را دارند که از سرطان معده جلوگیری و یا با آن مبارزه کنند. چرا که به طور طبیعی دارای خاصیت فعال کردن پروتئین‌های هیستون هستند.

هیستون‌ها پروتئین‌های موجود در هست سلول‌های یوکاریوتی هستند. رشته‌های دی‌ان‌ای به دور پروتئین‌های هیستونی پیچ و تاب می خورند و ساختارهایی را به نام نوکئوزوم پدید می‌آورند.

انتهای پیام/

 تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۹:۵۴

شناسه خبر: 77670

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب