نظام رتبه بندی سایمگو اعلام کرد؛

رتبه اول اثر گذارترین کشور خاورمیانه در تولید علم به ایران تعلق گرفت+جدول

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران در زمینه اثرگذاری علمی در بخش خاورمیانه موفق به کسب رتبه نخست و رتبه شانزدهم در سطح جهان گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2017، جمهوری اسلامی ایران ، در زمینه اثرگذاری علمی در بخش خاورمیانه موفق به کسب رتبه نخست و رتبه شانزدهم در سطح جهان گردید .

کسب رتبه نخست ایران در خاورمیانه

بر اساس نتیجه این رده بندی که در مجله « SCImago Journal & Country Rank » منتشر شده است جمهوری اسلامی ایران با ارائه پنجاه و چهار هزار و 388 مدرک علمی در صدر کشور های خاورمیانه در زمینه اثرگذاری علمی قرار گرفته است . پس از کشورمان ، ترکیه با ارائه چهل و دو  هزار و 405 مدرک علمی در جایگاه دوم این رده بندی قرار گرفته است . در تصویر زیر صدرنشینی ایران در این لیست را مشاهده می کنید .

بر اساس گزارش این پایگاه، کشورهای ترکیه ، عربستان سعودی ، رژیم صهیونیستی ،  کشورهای مصر و امارات متحده عربی به ترتیب در رتبه‌ های بعدی قرار گرفته ‌اند .

نکته قابل توجه این رتبه بندی صدر نشینی مقتدارنه جمهموری اسلامی ایران در تعداد مدارک علمی قابل قبول نسبت به سایر کشور های خاورمیانه می باشد چرا که تعداد مدارک علمی قابل قبول کشورمان، پنجاه و یک هزار و 640 عدد می باشد این در حالی است ‌که ترکیه ، عربستان سعودی ، رژیم صهیونیستی که مقام دوم ، سوم و چهارم این رده بندی را به خود اختصاص داده اند به ترتیب چهل و دو  هزار و 405، بیست هزار و 644، بیست هزار و 391 مقاله به خود اختصاص داده اند که در این بین هر یک از این کشورها به ترتیب سی و هشت هزار و 566 ، نوزده هزار و 484 و هجده هزار و 373 مدرک علمی قابل قبول دارند. در این گزارش ، کشور سوریه با 423 مدرک علمی در جایگاه آخر این رتبه بندی در سال 2017 قرار دارد.

در این رابطه بیشتر بخوانید :

کسب رتبه نخست مهندسی انرژی در منطقه و هفتم جهان توسط محققان ایرانی + جدول

تحقیر تحریم های آمریکا توسط محققین ایرانی / جایگاه نخست در تولید علم در خاورمیانه به ایران رسید + فیلم و جدول

کسب رتبه نخست ایران در رشته مهندسی برق منطقه غرب آسیا + جدول

جایگاه نخست تولید علم هپاتولوژی در منطقه غرب آسیا به ایران تعلق گرفت + جدول

 

کسب رتبه شانردهم ایران در بین 155 کشور جهان

در رتبه بندی جهانی نیز در سال 2017 آمریکا با ششصد و بیست و شش هزار و 403 مدرک علمی در رتبه اول جهان قرار دارد که از این تعداد پانصد و چهل و شش هزار  و 606 مدرک علمی این کشور قابل قبول بوده است . کشورمان پس از آمریکا ، چین ، انگلستان ، آلمان ، هند ، ژاپن ، فرانسه ، ایتالیا ، استرالیا ، اسپانیا ، روسیه ، کره جنوبی ، برزیل و نیوزلند در رتبه شانزدهم قرار دارد. البته نباید از این نکته غافل شد که ایران در حالی موفق به کسب رتبه چهاردهم جهانی شده است که طی سال های اخیر ، مراکز علمی ، محققین و دانشمندان کشورمان در شدیدترین تحریم های علمی قرار گرفته اند .

کشورهای سوئیس ، هلند ، ترکیه ، سوئد ، تایوان ،  بلژیک ، مالزی ، دانمارک، اتریش ، پرتغال ، جمهوری چک ، مکزیک ، آفریقای جنوبی ، نروژ ، سنگاپور ، عربستان ، رژیم صهیونیستی ، فنلاند ، اندونزی و هنک گنک نیز به ترتیب بعد از ایران در  رتبه بندی جهانی قرار گرفته ‌اند .

نظام رتبه‌بندی Scimago  توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا تشکیل شده است که وظیفه این نهاد رتبه بندی و ارزیابی علمی  کشورها بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس می باشد .

این ارزیابی و رتبه ‌بندی یکی از جامع‌ ترین و جدید ترین نظام ‌های رتبه‌ بندی پژوهشی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهش‌ محور در دنیا می باشد. به تازگی Scimago دو شاخص جدید عملکردی ( نمایه تخصصی و میزان تعالی ) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی و رتبه بندی دستاورد های پژوهشی مراکز علمی و دانشگاه‌ ها جهان افزوده است .

رتبه‌بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده ‌است را بررسی می‌کند.شاخص  SJR از توسعه الگوریتم رتبه الهام تشکیل شده است  تا در شبکه ‌های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله‌ های قابل استناد مورد استفاده قرار بگیرد. این یک شاخص اندازه ‌گیری است و می‌ تواند برای مقایسه مجله در فرآیند های ارزیابی علم استفاده شود .

 

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 77690

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب