گام‌هایی جدید در زمینه تکنولوژی؛

ساخت چیپ‌های محاسباتی شبه مغزی بر پایه نور

دانشمندان موفق به توسعه سخت‌افزاری شدند که می‌تواند راه را برای خلق رایانه‌هایی مشابه مغز انسان هموار کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از SCIENCEDAILY؛ دانشمندان موفق به تولید چیپی شدند که دارای شبکه‌ای از نورون‌های مصنوعی بوده و با نور کار می‌کند. این چیپ می‌تواند از نورون‌ها و سیناپس‌های آن‌ها تقلید کند. این شبکه توانایی یادگیری اطلاعات و استفاده از این اطلاعات را به عنوان معیار محاسبات دارا است. این روش را می‌توان بعدا در بسیاری از حوزه‌های مختلف به منظور ارزیابی الگوها در مقادیر بزرگ داده به کار گرفت.

محققان دریافتند چنین شبکه نوروسیناپسی بصری توانایی یادگیری اطلاعات و استفاده از آن به عنوان معیار محاسبه و تشخیص الگوها را دقیقا مانند مغز دارا است. از آنجا که سیستم به تنهایی با نور و نه با الکترون‌های سنتی کار می‌کند، می‌تواند داده‌ها را بسیار سریع‌تر پردازش کند.

یکی از محققان در این زمینه می‌گوید: «این سیستم فوتونی یک معیار تجربی است که می‌توان آن را به منظور ارزیابی الگوهای مقادیر بزرگ داده و به عنوان مثال در تشخیص بیماری به کار گرفت.»

وی افزود: «این سیستم ما را قادر می‌سازد گامی مهم در جهت تولید سخت‌افزار رایانه‌ای برداریم که مانند نورون‌ها و سیناپس‌ها در مغز رفتار می‌کند که توانایی کار بر روی وظایف حقیقی را دارا است. می‌توانیم با کار کردن با فوتون‌ها به جای الکترون‌ها پتانسیل مشخص تکنولوژی‌های بصری را نه تنها به منظور انتقال داده – که تاکنون صورت می‌گرفته است – بلکه به منظور پردازش و ذخیره داده‌ها در یک محل به حداکثر برسانیم.»

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 77713

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب