دست برتر محققان ایرانی در تولید داری والزارتان

ماده موثره داروی والزارتان در ساری تولید شد

با تلاش دو ساله محققان ایرانی در مازندران ماده موثره تولید داروی والزارتان در ساری تولید شده است.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران جریان دارو تقلبی والزارتان که تیر ماه سال گذشته رسانه‌ای شده بود را همه مصرف کنندگان این دارو به یاد دارند.

جریان از این قرار بود که ماده موثره این دارو توسط یک شرکت چینی تولید شده بود که استفاده کنندگان از این داور را مبتلا به سرطان می‌کرد.

وزارت بهداشت با شناسایی شرکت‌های تولیدی داخل که از مجموعه تولیدی چین ماده موثره دریافت می‌کردند اقدام به جلوگیری از عرضه این دارو در سطح بازار کرده است.

حدود 17 شرکت در کشور نسبت به تولید داروی والزارتان اقدام می‌کنند که ماده موثره این دارو از خارج کشور وارد می‌شود.

اخیر یک شرکت ایرانی در مازندران موفق به تولید ماده موثره داروی والزارتان در کشور شده است.

سید احمد موسوی مدیرعامل این مجموعه تولیدی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری از استان مازندران، اظهار کرد: نیاز سالیانه کشور به ماده موثره والزارتان حدود 20 تا 25 تن است که با تولید آن در کشور زمینه جلوگیری از خروج پنج میلیارد دلار ارز فراهم می‌شود.

وی با اعلام اینکه در سال جاری حدود 4 تن از ماده موثره والزارتان را تولید می‌کنیم، افزود: اولین محصول تولیدی ما هفته گذشته در اختیار شرکت‌های تولید نهایی والزارتان قرا گرفته است.

مدیرعامل شرکت آنتی بیوتیک سازی ساری خاطر نشان کرد: پروسه تحقیقاتی ما از سال 96 در این مجموعه آغاز شده و اواخر سال 97 موفق به تولید محصول شدیم ولی با توجه به حساسیت‌های وزارت بهداشت تایید نهایی این محصول تا حدودی زمان برده است.

وی با اعلام اینکه در نهایت محصول تولید شده ما مجوزهای لازم برای عرضه در بازار تولید داروی والزارتان را دریافت کرده است، گفت: هفته گذشته محصول تولیدی ما در اختیار شرکت‌های تولید کننده قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه طرح تولید صنعتی ما آغاز شده است، گفت: برنامه ریزی برای تامین کل نیاز کشور در دستور کار قرار گرفته و سال آینده همه 25 تن نیاز کشور را تامین می‌کنیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 77721

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب