استارت آپ ها بزرگترین سنگر مقابله با تحریم خبرگزاری علم و فناوری - استارت آپ ها بزرگترین سنگر مقابله با تحریم

استارت آپ ها بزرگترین سنگر مقابله با تحریم

استارت آپ ها اگر با مدل بومی ایرانی فعالیت کنند می توانند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، این نظر صاحب نظران و اساتیدی است که در زمینه شرکت های نوپا یا همان استارت آپ ها فعالیت می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه،  شرکت نوپا یا نوآفرین یا استارت آپ به یک شرکت یا کسب‌ و کار گفته می‌شود که معمولاً به تازگی و در نتیجهٔ کارآفرینی ایجاد شده ‌است، رشد سریعی دارد و در جهت تولید راه ‌حلی نوآورانه و دوام‌ پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته ‌است.
دانشنامه آزاد ویکی پدیا در باره این شرکت ها نوشته «این شرکت‌ها معمولاً مبتنی بر ایده‌هایی ریسک‌پذیر هستند که مدل کسب ‌و کارشان مشخص نیست و بازار هدفشان نیز در حد فرض است. شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر حوزه‌ای ایجاد شوند، ولی اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینهٔ فنّاوری (تکنولوژی) فعالیت می‌کنند. شرکت‌های نوپا در دورهٔ حباب دات کام محبوب شدند.»
استارتاپ ها در کشورهای در حال گذر و توسعه نیافته می توانند به کمک بخش های مختلف از جمله اقتصاد و اشتغال بیایند و باتوجه به ماهیت آنها در کمترین زمان به ایجاد شغل و رونق اقتصادی این کشورها کمک کنند. 
برگزاری نخستین رویداد پرورشی و شکوفایی ایده های علمی دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای کرمانشاه در هفته گذشته در دانشکده فنی و حرفه ای دختران کرمانشاه فرصتی را برای بحث و بررسی نقش استارت آپ ها در بهبود وضعیت کشور و استان از دیدگاه اساتید این دانشگاه فراهم کرد. 

 

**استارت آپ ها بستری برای استعدادیابی
یکی از اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای کرمانشاه نیز در ارتباط با فعالیت استارت آپ می گوید: استارت آپ باعث می شود که دانشجو فضایی برای معرفی خودش پیدا می کند و با افراد مرتبط و شرکت ها ارتباط بگیرد و اشکالاتی که در کارش هست را در استارت آپ خودش ببیند.
ساسان زنگنه اظهار داشت: ما در دانشگاه فنی و حرفه ای به دنبال این بودیم که در دانشکده ها فضایی را به وجود بیاوریم که دانشجویان بتوانند برنامه ها را در قالب دستاوردها به مسئولان دانشکده و صنعت معرفی کنند.
وی با بیان اینکه 12 انجمن علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای استان کرمانشاه فعال است، گفت: در این دانشگاه نیاز به فضایی برای کنار هم بودن و ایجاد یک فن بازار یا استارت آپ ها داشتیم که خوشبختانه با حمایت های مسئولان دانشگاه ایجاد شد. 
این فعال حوزه استارت آپی در ادامه گفت: ایجاد استارت آپ ها باعث می شود که دانشگاه نسبت به این موضوع سیاست گذاری کند و این فضا را به وجود بیاورد که دانشجوها بتوانند راحت با همدیگر و با صنعت کار کنند و استعدادهایشان را بین هم به اشتراک بگذارند و شکوفا سازند.
وی با بیان اینکه فعالیت استارت آپ ها در دانشگاه فنی و حرفه ای کرمانشاه در مرحله اول است، گفت: با حمایت مسئولان دانشگاه و تلاش اساتید و دانشجویان در نظر داریم در آینده در سطح کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم و اختراعات خود را در سطح کشور ارائه کنیم.

**استارت آپ ها به رونق تولید کمک می کنند
این استاد دانشگاه فنی و حرفه ای کرمانشاه در ادامه سخنان خود به نامگذاری امسال به نام رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: برای رونق تولید باید به رونق در دانشگاه ها نیز نیاز داریم و مراکز آموزشی را باید برای تحقق این هدف آماده کنیم.
زنگنه تاکید کرد که رونق تولید را باید از خانه ها، دانشگاه ها و بخصوص دانشگاه های فنی و توسط دانشجویان شروع کنیم.

**استارت آپ ها تحریم را خنثی می کنند
این استاد دانشگاه فنی و حرفه ای استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود به نقش استارت آپ ها در خنثی کردن تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گفت: استارت آپ ها می توانند با استفاده از استعداد اعضای خود محصولاتی را که تحریم هستیم را تولید کنند که باتوجه به ظرفیت ها و پتانسیل های داخل کشور و استعدادهای نابی که در میان دانشجویان وجود دارد، این محصولات قابل تولید است.
زنگنه بر حمایت مسئولان از دانشجویان و استارت آپ ها تاکید کرد و افزود: استارت آپ ها توان کمک به رونق تولید را در همه بخش ها دارند اما در مرحله اول نیازمند حمایت و دستگیری مسئولان هستند. 
وی با اشاره به اینکه استارت آپ ها می توانند کمک زیادی به تولید کنند، گفت: در صنعت دفاعی کشور که تحریم بودیم و هستیم ما شاهد بودیم که دانشجویان توانستند به موفقیت های بسیاری دست یابند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹:۳۷

شناسه خبر: 77735

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب