علم و فناوری بررسی می کند:

آیا آرایش آمریکا در خلیج فارس جنگی است؟

مسئله‎ای که باید به آن توجه داشت این است که امریکا هیچ آرایش جنگی در خلیج فارس به خود نگرفته است و اعزام نیرو و تسلیحات به منطقه بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده و روتین می‎باشد. بار ها تسلیحات مختلف به منطقه وارد و خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، در روزهای گذشته با انتشار خبر اعزام  ناوهواپیمابر ابراهام لینکلن CVN-72 به سنتکام باعث شده تا بحث های فراوانی در مورد حمله احتمالی امریکا به ایران در محافل شکل گیرد. از این رو تحلیل های متعددی در مورد جنگ احتمالی بین ایران و امریکا شکل گیرد.

اما مسئله‎ای که باید به آن توجه داشت این است که امریکا هیچ آرایش جنگی در خلیج فارس به خود نگرفته است و اعزام نیرو و تسلیحات به منطقه بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده و روتین می‎باشد.
بار اولی نیست که ناوهواپیمابر ابراهام لینکلن به خلیج فارس اعزام می‎شود در دهه 90 میلادی این ناو تقریبا به شکلی ثابت در خلیج فارس حضور داشت.

 

ناوهواپیمابر ابراهام لینکلن

ناوهواپیمابر ابراهام لینکلن در سال 2012 دوباره به خلیج فارس برگشت و حضور داشت. اعزام دوباره این ناو در کنار ناوهواپیمابر جان.سی.استنیس CVN-74 باعث شد تا در محافل خبری صحبت هایی مبنی بر شروع جنگی تازه در خاورمیانه میان ایران و امریکا کنند. اما حضور دو ناوهواپیمابر نیز در خلیج فارس مسئله تازه‎ای نیست در مقاطعی در خلیج فارس بیشتر از 2فروند ناوهواپیمابر در منطقه حضور داشته‎اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی از دهه 80 میلادی حضوری مستمر و دائم در خلیج فارس داشته است و همواره حداقل یک گروه رزمی ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس حضور داشته‎ است.

نیروی هوایی امریکا نیز دست به اعزام 4 فروند بمب افکن استراتژیک B-52H به پایگاه العدید قطر نمود، این بمب افکن ها از سال 2016 برای جنگ با داعش و حمله به افغانستان در این پایگاه مستقر بوده است، همچنین در ماه‎های گذشته 6 فروند بمب افکن استراتژیک B-1B در این پایگاه مستقر بود. 

این تحرکات در منطقه توسط آمریکا همواره وجود داشته است و طیف گسترده‎ای از تسلیحات امریکا در سال‎های متمادی به منطقه وارد و خارج شده‎اند.

 

بمب افکن B-۵۲H درپایگاه العدید

 

اما چرا آرایش امریکا در خلیج فارس برای شروع یک جنگ نیست؟

ایالات متحده امریکا برای اغاز یک جنگ همواره متحدین خود را مجاب کرده است تا در شروع حمله به کشور حمله مشارکت کنند، از طرفی ارتش امریکا برای شروع یک جنگ همواره اتکای زیادی به حجم زیاد پرسنل و تسلیحات داشته. این اتکا باعث می‎شود تا امریکا برای شروع یک جنگ نیازمند یک لجستیک بزرگ باشد که روند طولانی دارد.
حجم زیاد نیروها، تسلیحات،غذا،سوخت،تداراکات، استقرار و اسکان تحرکاتی هستند که زمانی طولانی لازم دارد و تحرک این لجستیک از دید پنهان نمی‎ماند.

تحرک فعلی امریکا و اعزام ناوهواپیمابر و بمب افکن به منطقه جنگی است که شکل فیزیکی ندارد، مشخصا امریکا به دنبال ایجاد یک جنگ روانی گسترده علیه ایران و تاثیرگذاری بر افکار عمومی جامعه ایران است.
پررنگ کردن حضور امریکا در منطقه و تهدیدات لفظی تنها برای افزایش تنش در منطقه است و امریکا تلاش دارد تا با ایجاد جو ترس در منطقه باعث شود.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 77750

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب