مادران باردار چگونه مي‌توانند به سلامت مغز نوزادشان کمک کنند؟

محققان دریافتند که نوجوانانی که در دوران جنینی در رحم مادرشان در معرض الکل بوده‌اند در مقایسه با سایرین، ارتباطات مغزی تغییرشکل یافته‌ای را بروز می‌دهند که به عملکردهای شناختی ناقص در آنها منجر می‌شود.

بر اساس تحقیقی که یک گروه بین‌المللی از محققان به انجام رسانده‌اند ثابت شده است که کوچکترین میزان استفاده از الکل توسط مادران باردار می‌تواند صدمات جبران ناپذیری برای فرزندان‌شان نه تنها در بدو تولد بلکه در نوجوانی و حتی بزرگسالی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، این تحقیق پیشگامانه نشان داده است که «اختلال طیف الکل جنینی» (فسد) یا به عبارت بهتر در معرض الکل بودن جنین، منجر به بروز تغییرات بیولوژیک در مغز می‌شود. این محققان با استفاده از تئوری آشفتگی (Chaos) سیگنال‌های مغزی را تجزیه و تحلیل کردند و به این نتایج رسیدند.

مصرف الکل توسط مادر سلامت مغز جنین را به خطر می‌اندازد

در راستای دستیابی به این یافته‌ها محققان با استفاده از تکنیکی به نام «مگنتوانسفالوگرافی» پاسخ‌های مغزی را مورد تصویربرداری قرار دادند و سپس با استفاده از تئوری «آشفتگی» آنها را تجزیه و تحلیل کردند. «اختلال طیف الکل جنینی» یکی از عمده دلایل بروز «ناتوانایی ذهنی» در سراسر جهان است.

در جریان این یافته‌ها که نتایج آن در مجله Chaos به چاپ رسیده است، محققان دریافتند که نوجوانانی که در دوران جنینی در رحم مادرشان در معرض الکل بوده‌اند در مقایسه با سایرین، ارتباطات مغزی تغییرشکل یافته‌ای را بروز می‌دهند که به عملکردهای شناختی ناقص در آنها منجر می‌شود.

تئوری‌های غالب در خصوص مصرف الکل توسط مادران اثرات سوء آن برای توانایی‌های شناختی در دوران کودکی را تایید می‌کند. با این وجود تاکنون میزان ماندگاری این اثرات نامشخص بوده است. به علاوه علی‌رغم آنکه ارتباط مستقیم میان این دو عامل ثابت شده است، اما محققان هنوز نمی دانند که دقیقا چه مکانیزم‌هایی منجر می‌شود تا مصرف الکل بر رشد مغز افراد تاثیرگذار باشد.

اختلال مصرف به معنای مصرف مدام به طور روزانه یا حتی ساعتی است. مصرف تا جایی ادامه پیدا می کند که فرد مبتلا زمانی به خودش می آید که دیگر به صورت اختلال درآمده است. در صورت در دسترس نبودن الکل ، فرد دچار حالاتی مانند لرزش بدن ، کلافه بودن ، تعریق سرد و عدم تمرکز می شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77755

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب