ساخت نخستین هواپیما مسافربری بدون خلبان جهان+عکس

بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان بر روی هواپیماهای بدون سرنشین را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام می دهد. این نهاد در حدفاصل سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ برای طراحی و ساخت و تجهیز این هواپیماها میلیاردها دلار هزینه کرده است. باید دید رقابت میان بخش خصوصی و دولتی در این زمینه چه خواهد شد.

هواپیماهای جنگی بدون سرنشین با هدف از میان بردن هدف و حتی کشتن نظامی‌ها توسعه داده می‌شوند، اما یک کمپانی مسافربری اخیرا اعلام کرده که در نظر دارد تا نخستین هواپیما مسافربری بدون خلیان را توسعه دهد. موضوعی که بابی جدید در خصوص امنیت پروازهای مسافرتی باز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از فوکوس‌وایر، یک کمپانی مسافرتی به نام کیوی (Kiwi) با همکاری با یک شرکت طراحی و ساخت هوانوردی به نام زوری (زد یو) در نظر دارند تا نخستین هواپیمای مسافربری بدون سرنشین جهان را بسازند. این پروژه توسط یک کارآفرین از جمهوری چک به نام «میشال ایلیچ» عملی خواهد شد.

ساخت بزرگترین هواپیما بدون خلبان مسافربری

ایلیچ که مدیر عامل شرکت زوری است، می‌گوید: «به لطف این سرمایه گذاری ما قادر خواهیم بود تا تیم خود را گسترش دهیم و بدین وسیله نمونه‌های اولیه بزرگی از این سازه هوانوردی جدید تولید کنیم. در این فاز از پروژه «کیوی» تنها کمپانی‌ای بود که برای سرمایه‌گذاری مد نظر داشتیم؛ چرا که ما پتانسیل بسیار عظیمی برای همکاری با آنها می‌دیدیم.»

اولیور دلوهی، بنیان گذار و مدیرعامل کمپانی مسافرتی کیوی نیز باور دارد که شرکت تحت امرش نخستین شرکت جهان خواهد بود که پرواز با یک هواپیمای مسافربری بدون سرنشین را در میان خدماتش خواهد گنجاند. او می‌گوید: «پروژه زوری چیزی را ارائه می‌دهد که ما آن را نقطه عطف حمل و نقل آینده قلمداد می‌کنیم. به همین دلیل است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم.»

بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان بر روی هواپیماهای بدون سرنشین را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام می دهد. این نهاد در حدفاصل سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ برای طراحی و ساخت و تجهیز این هواپیماها هزینه کرده است. باید دید رقابت میان بخش خصوصی و دولتی در این زمینه چه خواهد شد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77757

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب