مجله فوربس بررسی می‌کند:

آیا فناوری بلاک‌چین هم مانند ارزهای دیجیتال به محیط زیست ‌آسیب میرساند؟

یک شبکه هوشمند بلاک‌چین با برقراری عدالت و تامین انرژی‌های ارزان و البته سبز بدون متمرکز کردن آن در یک شهر یا منطقه می‌تواند بسیار کارساز باشد. از همین رو فعالان محیط زیست بلاک چین را یکی از راهکارهای بالقوه برای کاهش انتشار کربن جوی و برقراری پایداری در محیط زیست می‌دانند.

بلاک چین یا زنجیره بستکی یک پایگاه داده توزیع شده و مبتنی بر اجماع است که به صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هرکدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند را حفظ می‌کند و بدین وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از وبسایت مجله فوربس، در حالی که فناوری به شدت انرژی‌خواه استخراج رمزارز یا کریپتوکارنسی موجب افزایش انتشارات کربن شده است، فناوری بلاک چین یک بوم نقاشی خالی است که می‌تواند در زمینه انرژی های سبز نوآوری‌هایی را موجب شود.

آیا بلاکچین برای محیط زیست خطرآفرین است؟

بسیاری فناوری بلاک چین را پیشرفت عظیم فناورانه بعدی معرفی می‌کنند. این تکنولوژی، از معاملات آنلاین گرفته تا دولت‌های الکترونیک را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما در خصوص تاثیرات آن برای محیط زیست و انرژی‌های تجدیدپذیر پرسش‌هایی وجود دارد.

 بلاک چین در واقع یک بستر آنلاین برای ذخیره سازی ایمن اطلاعات خواهد بود؛ منبعی که امکان هک شدن آن وجود ندارد و برای همگان در دسترس است. به جای آنکه توسط یک قدرت واحد کنترل شود، بلاک چین در کامپیوترهای چندگانه پراکنده شده است و از نوعی وارد کردن داده‌ها استفاده می‌کند تا امکان هرگونه تغییر و اخلال اطلاعاتی توسط شخص ثالث غیرممکن شود.

یک شبکه انرژی (به عنوان مثال برق) که هوشمندانه به مصرف‌کنندگان امکان انتخاب شفافانه را ارائه کند، می‌تواند یکپارچگی بیشتری میان بازار و انرژی‌های سبز بوجود‌ آورد. نکته حائز اهمیت این است که مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند تا از انرژی‌های ارزان‌تر پاک استفاده کنند و شفافیتی که بلاک‌چین برای انتخاب آنها ارائه می‌کند، به بهبود شرایط محیط زیستی کمک خواهد کرد.

یک شبکه هوشمند بلاک‌چین با برقراری عدالت و تامین انرژی‌های ارزان و البته سبز بدون متمرکز کردن آن در یک شهر یا منطقه  می‌تواند بسیار کارساز باشد. از همین رو فعالان محیط زیست بلاک چین را یکی از راهکارهای بالقوه برای کاهش انتشار کربن جوی و برقراری پایداری در محیط زیست می‌دانند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴:۵۱

شناسه خبر: 77759

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب