توسط محققان دانشگاه واشنگتن ؛

کشف موجودات عجیبی که با تنفس سم زنده‌ می‌مانند

«گابریل روکب»، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «از مدت‌ها قبل می‌دانستیم که در اقیانوس‌ها مقادیر بسیار اندکی آرسنیک وجود دارد. اما این ایده که ارگانیزم‌ها می‌توانند از آرسنیک برای زنده ماندن استفاده کنند بسیار عجیب است. این یک متابولیسم کاملا جدید برای دنیای زیر آب به شمار می‌رود.»

در بخش‌های کم اکسیژن اقیانوس‌، محققان دانشگاه واشنگتن، میکروب‌هایی را یافته‌اند که با دریافت انرژی از ملکول‌های سم مشهور «آرسنیک» زنده می‌مانند. این بازماندگان تاریخی از سیاره زمین در عهد باستان تاکنون برای هیچکس در عمق اقیانوس‌ها رخ نشان نداده بودند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، برای بسیاری از موجودات روی زمین آرسنیک یک سم کشنده به شمار می‌آید. اما تحقیق جدید دانشمندان دانشگاه واشنگتن از میکروارگانیزم‌های عجیبی در اقیانوس آرام روایت می‌کند که می‌توانند با تنفس کردن این سم به بقای خود ادامه دهند.

کشف میکروارگانیزم‌هایی که با تنفس آزسنیک زنده می‌مانند

 این تیم تحقیقاتی دریافته است که این استراتژی بقا باستانی هنوز هم در بخش‌های کم اکسیژن اقیانوس‌ها مورد استفاده این جانوران قرار می‌گیرد. «ژاکلین ساندرز» نویسنده ارشد این مقاله که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ شده، هم‌اکنون در دانشگاه ام‌آیتی« دوره پست‌داک خود را می‌گذراند. او در این باره می‌گوید: «این اولین بار است که آرسنیک نه تنها آدم بد قصه نیست، بلکه بسیار سودمند است. این استراتژی بقا زاویه دید ما را به عناصر تغییر خواهد داد.»

«گابریل روکب»، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می‌افزاید: «از مدت‌ها قبل می‌دانستیم که در اقیانوس‌ها مقادیر بسیار اندکی آرسنیک وجود دارد. اما این ایده که ارگانیزم‌ها می‌توانند از آرسنیک برای زنده ماندن استفاده کنند بسیار عجیب است. این یک متابولیسم کاملا جدید برای دنیای زیر آب به شمار می‌رود.»

محققان نمونه‌های به دست آمده از ناحیه زیر سطح اقیانوس را که اکسیژن ندارد مورد مطالعه قرار داده‌اند. این فقدان اکسیژن استراتژی‌های دیگری برای زندگی را سبب شده است. این نواحی بدون اکسیژن به دلیل تغییرات اقلیمی در حال افزایش است. پیش از این تنها تصور می‌شد که در غیاب اکسیژن برخی موجودات می‌توانند از نیتروژن و گوگرد نیز برای زنده ماندن استفاده کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴:۱۰

شناسه خبر: 77760

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب