آیا ماست واقعا می‌تواند از کم خونی جلوگیری کند؟

جذب این ویتامین حیاتی در افرادی که به‌مدت طولانی نوشیدنی‌های الکلی مصرف کرده‌اند یا افرادی که زیاد سیگار می‌کشند، می‌تواند با اختلال همراه شود. علاوه بر الکل و نیکوتین، مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌تواند توانایی معده برای جذب و استفاده از ویتامین ب۱۲را کاهش بدهد.

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های بدن انسان ویتامین ب۱۲ با کوبالامین است. این ویتامین برای تکثیر سلولی (خون‌سازی) و عملکرد سیستم عصبی ضروری می‌باشد. این ویتامین بسیار حساس است و قابلیت تحمل نور، حرارت و مواد اسیدی یا قلیایی را ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مجله بست‌هلث، از دهان و لثه و حلق گرفته تا روده بزرگ باکتری‌های تولیدکننده ب۱۲ در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کنند. کمبقود تولید این ویتامین منجر به بیماری کم‌خونی و نیز تغییر شکل گلبول‌های قرمز خون می‌شود.

مواد دارای ویتامین ب ۱۲ در کاهش کم خونی موثرند

شایع‌ترین علت کمبود ویتامین ب۱۲ در حقیقت اختلال در سنتز فاکتور داخلی معده است. این کمبود را می‌توان با استفاده از موادی که سرشار از ویتامین ب۱۲ هستند جبران کرد. تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین ب۱۲ به طور طبیعی در تقریبا بسیاری از انواع ماهی‌ها مانند سالمون، قزل‌آلا، تن، خال‌خال، شاه ماهی و ساردین وجود دارد. نکته حائز اهمیت این است که در هر ۳۴۰ گرم ماست می‌توانید ۲.۶ میکروگرم ویتامین ب۱۲ پیدا کنید که تقریبا با نیاز روزانه بدن برابری می‌کند.

به همین دلیل است که محققان استفاده از منابع کوبالامین‌دار نظیر مواردی که گفته شد و نیز جگر گاو یا مرغ، گوشت بوقلمون یا بره، فیله گاو و شیر را توصیه می‌کنند.

جذب این ویتامین حیاتی در افرادی که به‌مدت طولانی نوشیدنی‌های الکلی مصرف کرده‌اند یا افرادی که زیاد سیگار می‌کشند، می‌تواند با اختلال همراه شود. علاوه بر الکل و نیکوتین، مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌تواند توانایی معده برای جذب و استفاده از ویتامین ب۱۲را کاهش بدهد. به همین دلیل کسانی که از داروهای کنترل اسید معده استفاده می‌کنند، بهتر است درمورد نیازشان به مصرف مکمل‌های ویتامین ب۱۲ با پزشک مشورت کنند.

استفاده از مواد دارای ب۱۲ و نیز اطمینان داشتن از کارکرد صحیح معده می‌تواند از بروز بیماری‌هایی نظیر کم خونی موثر باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳:۳۶

شناسه خبر: 77762

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب