محققان راتگرز گزارش کردند؛

تاخیر مردان در پدر شدن ایجاد ساعت بیولوژیک شبیه زنان است

محققان راتگرز گزارش کردند که مردانی که زمان پدرشدن را به تأخیر می اندازند، ساعت "بیولوژیک" مثل زنان ایجاد کرده و این می تواند سلامت همسران و فرزندان را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال نیوز، محققان راتگرز گزارش کردند که مردانی که زمان پدرشدن را به تأخیر می اندازند، ساعت "بیولوژیک" مثل زنان ایجاد کرده و این می تواند سلامت همسران و فرزندان را تحت تاثیر قرار دهد.

این مطالعه که 40 سال تحقیق در مورد تأثیر سن پدر و مادر در باروری، بارداری و سلامت کودکان را مرور کرد، در مجله Maturitas  منتشر شد.

گلوریا باچمن، مدیر موسسه سلامت زنان در دانشکده پزشکی رابرت وود جانسون در راتگرز که نویسنده اصلی این مقاله است می گوید: "در حالی که همه  پذیرفته اند که تغییرات فیزیولوژیکی در زنان بعد از 35  می تواند بر روی حاملگی، بارداری و سلامت کودک تأثیر بگذارد، اکثر مردان نمی دانند که افزایش سن آنها می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد."

در حالی که حرفه پزشکی تا به حال تعریف دقیقی برای سن پدر ارائه نداده است، این بین 35 تا 45 است، در طول 40 سال گذشته نوزادان متولد شده از پدران بیش از 45 در ایالات متحده بیش از 10 درصد افزایش یافته است، البته این احتمالا به دلیل تکنولوژی تولید مثل بوده است.

این مطالعه نشان داد مردان 45 ساله و بالاتر می توانند باروری را کاهش دهند و شرکای خود را در معرض خطر عوارض حاملگی مانند دیابت بارداری، پره اکلامپسی و زایمان زودرس قرار دهند.

 نوزادانی که از پدران 45 ساله و بالاتر متولد شده بودند در معرض خطر ابتلا به تولد زودرس، مرده زایی یا مرگ جنینی، نمرات Apgar کم، وزن کم هنگام تولد، بروز بیشتر تشنج های نوزادی و نقایص زایمان مانند بیماری های مادرزادی قلبی و شکاف کام بودند. در زمان بلوغ هم این کودکان با احتمال افزایش سرطان کودکان، اختلالات روانپزشکی و شناختی و اوتیسم مواجهه بودند.

باچمن بیشتر این نتایج را به کاهش طبیعی تستوسترون که با پیری و همچنین تخریب اسپرم و کیفیت اسپرم ارتباط  می دهد، در همین حال تاکید می کند که برخی از همبستگی ها نیاز به تحقیق بیشتری دارند.

وی می گوید: علاوه بر این که افزایش سن پدر همراه با افزايش خطر ناباروري مردان است، به نظر می رسد دیگر تغییرات نامطلوب هم با پیری اسپرم رخ دهد. به عنوان مثال، همانطور که قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و استقامت با سن ارتباط دارد، در مردان اسپرم تمایل دارد "سازگاری" در طول عمر مفید را کاهش دهد.

آسیب به اسپرم از استرس های پیر شدن می تواند منجر به کاهش تعداد اسپرم و تغییر در اسپرم و تخم شود که از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و در DNA سلول های بدن فرزند وارد می شود. "علاوه بر کاهش توانایی لقاح، این می تواند بر حاملگی خود تاثیر بگذارد، همانطور که اشاره شد ریسک حاملگی هنگامی هم که حاملگی اتفاق می افتد افزایش می یابد.

این جهش های ژرمپلاسم و یا ارثی و اختلالات در فرزندان، مانند این کودکان که مبتلا به اوتیسم و اسکیزوفرنی هستند نیز ممکن است در ارتباط با افزایش سن پدر باشد.

  وی می گوید: "اگرچه به خوبی مستند شده است که  احتمال تشخیص کودکان پدران مسن تر با اسکیزوفرنی بیشتر است، یک در 141 نوزاد با پدران زیر 25 سال و یک در  47 نوزاد با پدران بالای 50 سال است. دلیل این امر به خوبی شناخته نشده است." "همچنین برخی مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به اوتیسم هنگامی که پدر 30 ساله است، شروع به افزایش می کند، پلاتو پس از 40 سالگی و سپس دوباره در50  سالگی افزایش می یابد. "

این مطالعه همچنین نشان داد که مردان مسن دچار مشکلات باروری هستند، حتی اگر شریک آنها کمتر از 25 سال سن داشته باشد.

وی می گوید: "در حالیکه زنان در مقایسه با مردان تمایل بیشتری برای  آگاهی از سلامت باروری خود  دارند و پیگیری و مطالعه می کنند، اکثر مردان با پزشکان مشورت نمی کنند، مگر اینکه علت پزشکی یا باروری داشته باشند."

مدیر موسسه سلامت زنان دانشکده پزشکی رابرت وود جانسون در راتگرز توصیه می کند که پزشکان مشاوره به مردان مسن تر را به عهده بگیرند؛ چرا که آنها مشاوره به زنان مسن تر را که سنشان بر روی مادری، بارداری و سلامت فرزندشان تاثیر می گذارد بر عهده دارند. اگر مردان در مورد تاخیر در پدرشدن بخواهند برنامه ریزی کنند، باید قبل از 35 سالگی یا حداقل تا 45 سالگی، اسپرم بانکی را در نظر بگیرند تا خطرات افزایش سلامت مادر و کودک را کاهش دهند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20190513/Men-who-delay-fatherhood-put-health-of-partners-unborn-children-at-risk.aspx

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹:۵۹

شناسه خبر: 77774

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب