گزارش علم و فناوری از چالش جدید دانشجویان!

خوابگاه دانشجویی پاشنه آشیل دانشگاه های کشور

خراسان شمالی هم اکنون ۴۰ هزار نفر دانشجو در بیش از ۴۰ مرکز آموزش عالی شامل دانشگاه های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و موسسه های آموزشی دارد که بیشتر آنان نیز با تاسیس استان شکل گرفتند، اگر چه از نظر کمی از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است اما متاسفانه از نظر کیفی و رعایت استاندارد ها دانشگاه ها از رشد خوبی برخوردار نبوده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، خراسان شمالی هم اکنون 40 هزار نفر دانشجو در بیش از 40 مرکز آموزش عالی شامل دانشگاه های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و موسسه های آموزشی دارد که بیشتر آنان نیز با تاسیس استان شکل گرفتند، اگر چه از نظر کمی از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است اما متاسفانه از نظر کیفی و رعایت استاندارد ها دانشگاه ها از رشد خوبی برخوردار نبوده اند.


یکی از مهم ترین شاخص در دانشگاه ها وجود خوابگاه و امکانات رفاهی است که این امر در چرخه آموزش عالی در استان مغفول مانده است و گویی که به فراموشی سپرده شده است بعضا برخی از روسای دانشگاه ها و حتی مسئولان فرهنگی از این کمبود یادی می کنند اما متاسفانه اقدامی جدی در این راستا در استان خراسان شمالی انجام نمی شود.


استان خراسان شمالی در بیشتر شاخص ها در بین سایر استان ها در ردیف آخر قرار دارد که از نظر وضعیت دانشگاه ها و امور خوابگاهی و رفاهی نیز در رده آخر است.
هم اکنون بیشتر دانشگاه های این استان جدید ساخت هستند و هنوز حتی فضاهای اداری و آموزشی نیز بعضا کمبود دارند، برخی از مراکز آموزش عالی در مدارس و فضاهای استیجاری مستقر شده اند که این خود گویای کمبود فضای دانشگاهی است.


شماری از دانشجویان خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ما مهم ترین دغدغه دانشجویان را کمبود و نبود فضای خوابگاهی دانستند و گفتند: متاسفانه این امر بسیار برای این قشر نگران کننده است.


آنان از مسئولان مربوط و روسای دانشگاه ها خواستار ایجاد فضای خوابگاهی و رفاهی شدند و افزودند: دانشجویان نباید دغدغه تهیه مسکن را داشته باشند.


یکی از دانشجویان دانشگاه دولتی بجنورد ضمن انتقاد از کمبود فضای خوابگاهی این مرکز آموزش عالی گفت: این مرکز چند کیلومتر از شهر دور است و کمبود خوابگاه نیز دارد که این امر به دغدغه ای برای دانشجویان تبدیل شده است.


م ر افزود: دانشجویان باید روزانه چندین بار این مسیر را طی کنند که این امر مستلزم هزینه است.


وی که با چند نفر از دوستانش خانه ای کوچک اجاره کرده است افزود: با وجود اینکه در فضایی کوچک هستیم اما اجاره زیادی از ما طلب شده است چرا که به دانشجوها مسکن اجاره داده نمی شود.


وی اظهار داشت: متاسفانه برای رفت و آمد دچار مشکل خواهیم شد، حتی فضایی برای ورزش و تفریح نداریم در صورتی که اگر در خوابگاه های دانشگاه مستقر باشیم فضای بیشتری در اختیار داریم.


یکی دیگرا ز دانشجویان که در ساختمانی که خودگردان است مستقر است گفت: متاسفانه دانشگاه ما نیز کمبود فضای خوابگاهی دارد.


وی که در دانشگاه پیام نور تحصیل می کند افزود: متاسفانه دانشگاه پیام نور از امکانات خوابگاهی و رفاهی برخوردار نیست، این دانشگاه راه دور است و خوابگاه را جزء وظایف خود نمی داند اما کلاس ها تشکیل می شوند و دانشجویان باید به اجبار در کلاس ها شرکت کنند و این امرنیز مستلزم داشتن فضای خوابگاهی است.


یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه کوثر بجنورد نیز گفت: این مرکز چندین خوابگاه خودگردان دارد اما فضای کافی بریا همه وجود ندارد.
دانشجویان سایر دانشگاه های خراسان شمالی نیز کمبود و نبود خوابگاه را دغدغه ای مهم توصیف کردند و از مسئولان خواستار رسیدگی این امر شدند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 77784

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب