توسط محققان دانشگاه هاروارد انجام شد؛

کشف مکانیسم تکثیر برخی از مرگبارترین ویروس‌های جهان

تحقیق صورت‌گرفته در دانشگاه هاروارد چگونگی تکثیر دقیق برخی از مرگبارترین ویروس‌های RNA انسان و بخش‌های ژنوم ویروسی آن‌ها را مشخص کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از ScienceDaily؛ ویروس‌ها مهاجمین حرفه‌ای هستند. آن‌ها سلول‌های میزبان را با تزریق ماده ژنتیکی خود آلوده نموده و سپس به چندین هزار نسخه در تنها یک سلول تکثیر می‌شوند تا بقا و تکثیر آن‌ها تضمین شود.

برخی از ویروس‌های RNA تمامی ماده ژنتیکی خود را به یکباره تزریق می‌کنند، در حالی که برخی دیگر  آن را تقسیم‌بندی نموده و سپس تزریق می‌کنند. به نوع دوم این ویروس‌ها، ویروس‌های تقسیم‌شده می‌گویند.

این ویروس‌های تقسیم‌شده RNA – شامل چندین نوع ویروس که عامل بیماری‎‌های انسانی نظیر آنفلونزا هستند – همواره باعث سردرگمی محققان بوده‌اند؛ چگونه این ویروس‌ها تکثیر و تزریق دقیق هر بخش را انجام می‌دهند؟ چگونه از تکثیر کامل بخش‌های مختلف توسط یک آنزیم و در عین حال تولید مقادیر مختلف RNA توسط هر بخش اطمینان حاصل می‌کنند؟ این تنظیمات دقیق به منظور ایجاد مقادیر صحیح پروتئین‌های ویروسی به منظور تکثیر موفق ضروری است.

اکنون تحقیقی توسط دانشمندان دانشگاه هاروارد باعث دستیابی به پاسخی جالب شده است. تشکیلات و ساختار ویروسی عامل این بقا توسط RNA حاصل از انتهای این بخش که در آن تکثیر آغاز می‌شود، فعال می‌گردد.

این یافته‌ها اهداف بالقوه جدیدی را به منظور تکثیر ویروس‌های تکه تکه مشخص می‌کند. این گروه شامل چندین ویروس کشنده از قبیل ویروس تب لاسا، ویروس‌های بونیایی مانند لاکروس و تب دنگی و همچنین ویروس‌های آنفلوانزای رایج‌تر می‌باشد.

محققان می‌گویند نتایج این تحقیق نه‌تنها درباره ویروس‌شناسی پایه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهد، بلکه آن‌ها قادر به تشخیص هدف جدیدی خواهند بود که چگونگی توسعه طبقه جدیدی از داروهای آنتی ویروس را مشخص می‌کند.

در حال حاضر اغلب داروهای آنتی ویروس بازار مستقیما آنزیم‌های ویروسی موجود در تکثیر مواد ژنتیک و یا در پردازش پروتئین‌های ویروسی را هدف قرار می‌دهند. با اینحال هیچ یک از این داروها با مکانیسم خاص شرح داده شده در این تحقیق ارتباطی ندارند.

یکی از محققان این تحقیق می‌گوید: «تحقیق ما مشخص می‌کند هم RNA و هم محل آن در آنزیم ویروسی اهداف جدید جلوگیری از تکثیر ویروس خواهد بود. گام بعدی نیز شکار مولکول‌هایی است که در این فرایند اختلال ایجاد می‌کنند و همچنین ایجاد بستری برای طراحی دارویی جدید می‌باشد.

زمان انتشار: شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77790

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب