پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰،

هوش مصنوعی به میزان ۱۵.۷ تریلیون دلار در اقتصاد جهان سهم خواهد داشت

۱۰ تکنولوژی برتر که آینده اقتصاد دنیا را شکل می‌دهند عبارتند از: هوش مصنوعی، رباتیک، اینترنت اشیا، ژنتیک، پهباد، بلاک‌چِین، کلان داده، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، پرینتر ۳بعدی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ 10 تکنولوژی برتر که آینده اقتصاد دنیا را شکل می‌دهند عبارتند از: هوش مصنوعی، رباتیک، اینترنت اشیا، ژنتیک، پهباد، بلاک‌چِین، کلان داده، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، پرینتر ۳بعدی است.

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) که به اختصار به آن AI یا MI نیز گفته می‌شود، به هوشمند شدن ماشین‌ها اشاره دارد. هوش مصنوعی در سال 1۹۵۶ به عنوان یک زمینه دانشگاهی مطرح شد و از آن زمان تاکنون چندین موج بهبود و شکست را به خود دیده است. به شکست‌هایی که در زمینه ارتقا این دانش به وقوع پیوسته، اصطلاحا «زمستان هوش مصنوعی» می‌گویند.

برخی هوش مصنوعی را به عنوان تهدیدی برای جامعه‌ی جهانی تلقی می‌کنند، از نظر عده‌ای پیشرفت هوش مصنوعی می‌تواند باعث خودسر شدن آن و عدم فرمان‌برداری از انسان شود، از آنجایی که هوش مصنوعی می‌تواند بیاموزد و تصمیم‌گیری کند و از طرفی خستگی‌ناپذیر است شاید بتواند در آینده به یک نیروی افسار گسیخته تبدیل شده و دیگر از انسان‌ها نیز فرمان‌برداری نداشته‌باشد.

اما معتقدیم استفاده‌ی صحیح از چنین دانشی می‌تواند آینده‌ی روشنی در برابر دیدگان انسان گشوده و آینده‌ی به مراتب ساده‌تر و حتی هیجان‌انگیزتری را برای انسان‌ها رقم بزند!

تا پنجاه یا صد سال آینده، هوش مصنوعی دانشی بیش از کل جمعیت جهان خواهد داشت. در آن زمان، این هوش می‌تواند هر نشانه‌ی متصلی را در جهان کنترل کند. محققانِ پیش‌گام در حوزه‌ی هوش مصنوعی، آن زمان را دورانی می‌دانند که این هوش به فرمانروای بی‌رقیب جهان تبدیل خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که صنایع در حال بکارگیری و استقبال از هوش مصنوعی در فناوری‌های کلیدی توانمندساز از قبیل پهنای باند، مراکز داده‌ها،فضای ابری، داده‌های بزرگ و اینترنت اشیاء در قبال تبدیل ارتباط به ارتباط هوشمند و بکارگیری نوآوری برای ایجاد موج جدید رشد اقتصادی هستند.                               

به نقل از روزنامه اقتصاد، پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی به میزان 15.7 تریلیون دلار در اقتصاد جهان سهم خواهد داشت. از این مقدار 6.6 تریلیون دلار ناشی از افزایش بهره‌وری و 9.1 تریلیون دلار از محل افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات بهبود یافته ایجاد می‌شود.

همچنین پیش‌بینی شده حدود ۲ درصد از منافع هوش مصنوعی در سال ۲۰۳۰ به کشورهای حوزه خاورمیانه می‌رسد .عربستان سعودی با 135.2 میلیارد دلار (معادل 12.4درصد از تولید ناخالص داخلی) و پس از آن امارات متحده عربی با ۹۶ میلیارد دلار (معادل 13.6 درصد از تولید ناخالص داخلی) بیشترین سهم را به خود اختصاص خواهند داد.

 

تاثیرات هوش مصنوعی بر اقتصاد جهان!

تاثیر 16 هزار میلیارد دلاری بر اقتصاد جهان

تغییرات محسوس در زندگی شخصی و کاری

افزایش تولید ناخالص داخلی کشورها(GDP)

رشد صنایع خرده‌فروشی، مالی و سلامت

رشد قابل توجه  کشورهای آسیایی همچون چین و هند

موارد فوق تنها بخشی از تاثیرات هوش‌مصنوعی طی دهه آینده خواهد بود.

در این ویدیو کوتاه با تاثیرات هوش مصنوعی بر اقتصاد جهان تا سال 2030 آشنا خواهید شد.

 

به راستی میزان بهره‌برداری کشور ما از این تغییر و تحولات چه میزان می‌باشد؟!

به گزارش ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی، مشاور عالی ستاد فناوری و علوم شناختی با اشاره به جایگاه ایران در حوزه علوم شناختی اشاره کرد و گفت: ایران رتبه ۱۵ دنیا در زمینه هوش مصنوعی را به خود اختصاص داده است.کشورمان در منطقه خاورمیانه با ترکیه رقابت می‌کند و در اکثر حوزه‌های علوم شناختی همچون هوش مصنوعی، زبان شناسی شناختی، علوم شناختی و علوم اعصاب شناختی از ترکیه پیشی گرفته است.

در کشور ایران، استفاده از هوش مصنوعی در سال های اخیر افزایش یافته است و امید داریم بهره گرفتن از این تکنولوژی تا چند سال آینده تمامی حوزه های کسب و کار و اقتصادی کشور ما را فرا بگیرد. در هر حال حاضر به محیط پیرامون خود بنگرید. متوجه می شوید بسیاری از لوازم الکترونیکی که وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارند، هوش مصنوعی درون آن به کار گرفته شده و به نظر می رسد هوش مصنوعی از جایگاهی بی نظیر در عصر حاضر برخوردار شده است.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 77804

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب