ارسال «کلیه» با پهپاد جان یک بیمار را نجات داد+عکس خبرگزاری علم و فناوری - ارسال «کلیه» با پهپاد جان یک بیمار را نجات داد+عکس

ارسال «کلیه» با پهپاد جان یک بیمار را نجات داد+عکس

ژوزف اسکاله، جراح پیوند جراحی در بیمارستان دانشگاه مریلند، در این زمینه می‌گوید: «ارسال اندام به وسیله پهپهادها امکان دسترسی به اندام‌های پیوندی را بهبود خواهند بخشید، هزینه‌ها را کاهش و کیفیت را بهبود خواهد بخشید.»

جراحان در یک بیمارستان در آمریکا یا استفاده از یک پهپاد توانستند کلیه اهدایی را به مرض برای انجام عمل پیوند برسانند. این نخستین کاربرد اینچنینی پهپادها به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور میزبان یک عمل جراحی پیوند کلیه بود که اندام اهدایی توسط تکنولوژی پهپادها به بیمارستان منتقل شد. فردی که عمل نیازمند کلیه بوده است، ۴۴ساله سن داشته و به مدت ۸ سال به دلیل اختلالات کلیوی دیالیز می‌کرده است.

یک پهپاد جان یک بیمار را نجات داد

این پهپاد ۱۰ دقیقه‌ای قابلیت پرواز به مسافت ۲.۸ مایل را دارد و برای نخستین بار است که برای ارسال یک اندام زنده از چنین سازه‌ای استفاده شده است و قطعا آخرین مورد نخواهد بود. پهپادهای که سازه‌های هوایی بدون سرنشین کوچک هستند، امروزه کاربردهای گوناگونی دارند. چندی پیش از دواندا و چند کشور آفریقایی دیگر از آن برای ارسال تجهیزات درمانی استفاده شد.

ژوزف اسکاله، جراح پیوند جراحی در بیمارستان دانشگاه مریلند، در این زمینه می‌گوید: «ارسال اندام به وسیله پهپهادها امکان دسترسی به اندام‌های پیوندی را بهبود خواهند بخشید، هزینه‌ها را کاهش و کیفیت را بهبود خواهد بخشید.» این پرواز یک شبه پهپهاد حاصل یک همکاری سه ساله میان پزشکان، محققان و مهندسان هوانوردی  در دانشگاه مریلند بوده است.

پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور یا به‌اختصار پهپاد که به آن هواپیمای بدون سرنشین نیز می‌گویند، نوعی هواگردهدایت‌پذیر از راه دور بی خلبان است. یشترین سرمایه‌گذاری در جهان در زمینهٔ ساخت و تجهیز پهپادها وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام داده است.

در سال ۱۹۵۹، نیروی هوایی ایالات متحده، در مورد از دست دادن خلبانان در خاک دشمن نگران شد، بنابراین شروع به برنامه‌ریزی برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کرد. اوت ۱۹۶۴ درگیری در خلیج تونکین بین واحدهای نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دریایی ویتنام شمالی، آغازگر اعزام پهپادهای طبقه‌بندی شدهٔ آمریکایی به جنگ ویتنام شد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۱:۱۶

شناسه خبر: 77830

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب