هشدار مجله Nature: مصرف خودسرانه «آسپیرین» منجر به حمله قلبی می‌شود

مطالعاتی پزشکی نشان داده است که در صورت مصرف مداوم آسپیرین اثرات جانبی آن آنقدر بالا خواهد بود که سودمندی آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به عنوان مثال گزارش‌ها نشان می دهد در برخی از افراد چنین روند مصرف منجر به خون‌ریزی‌های داخلی شده است.

در طول چندین سال گذشته میلیون‌ها نفر در سراسر جهان همواره به صورت روزانه دوزهای متفاوتی از آسپیرین مصرف می‌کنند و شایعاتی همه‌گیر نیز در خصوص اثرات مثبت آب برای سلامت کلی بدن وجود دارد. اما زمان آن رسیده که در مصرف خودسرانه «آسپیرین» تجدید نظر کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیچرورلدنیوز، در میان افراد میانسال بسیاری این باور وجود دارد که مصرف روزانه مقادیری از آسپیرین می‌تواند از پیری جلوگیری کند. بسیاری باور دارند که این دارو می‌تواند از بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ در اثر آنها جلوگیری کند. اما اینها باورهایی نیستند که علم از آنها پشتیبانی کند.

 مصرف خودسرانه «آسپیرین» منجر به حمله قلبی می‌شود 

شواهد جدید نشان می‌دهد که باید با اینگونه ادعاها در خصوص سودمند بودن مصرف روزانه آسپیرین مواجهه کرد. مهمترین دلیل که افراد به صورت خودسرانه اقدام به مصرف آسپیرین می‌کنند، ادعای آنها مبنی بر مفید بودن برای سلامت قلب است. یک مطالعه جدید اخیرا نشان داده است که افراد مسن تنها در صورتی می‌توانند از آسپیرین استفاده کنند که پزشک به آنها دستور داده باشد.

مطالعاتی پزشکی نشان داده است که در صورت مصرف مداوم آسپیرین اثرات جانبی آن آنقدر بالا خواهد بود که سودمندی آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به عنوان مثال گزارش‌ها نشان می دهد در برخی  از افراد چنین روند مصرف منجر به خون‌ریزی‌های داخلی شده است.

استیل سالیسیلیک اسید که با نام تجاری آسپیرین معروف است، یک ترکیب آروماتیک به شمار می‌رود که به‌طور طبیعی در پوست درخت بید یافت می‌شود. آسپرین به رده درمانی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی تعلق دارد و به شکل قرص در دسترس است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 77859

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب