مشکل عمده اقتصاد استان بوشهر/پژوهش‌های دانشگاهی به خبرگزاری علم و فناوری - مشکل عمده اقتصاد استان بوشهر/پژوهش‌های دانشگاهی به ندرت عملیاتی می‌شود
معاونت جهاد علم و فناوری؛

مشکل عمده اقتصاد استان بوشهر/پژوهش‌های دانشگاهی به ندرت عملیاتی می‌شود

نشست نیروهای مسلح جهت بررسی مهمترین مسئله‌ی کشور و ارائه راهکارهای لازم در این راستا در دفتر معاونت جهاد علم و فناوری سپاه امام صادق(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکید بر  مهم‌ترین مسئله‌ی کشور در شرایط کنونی، «مسئله‌ی اقتصاد و مشکلات معیشتی و فشار بر مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه‌ی اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار هر کشوری لطمه وارد می‌کند، به دلیل آنکه مردم و طبقات ضعیف تحت فشار قرار می‌گیرند، زمینه‌ساز طمع دشمن نیز می‌شود.

در همین راستا، معاونت جهاد علم و فناوری نشستی با مسئولین نیروهای مسلح در بخش تحقیقات و پژوهش برگزار کرد تا با همکاری و همفکری یکدیگر به این ندای رهبری لبیک گویند.

دکتر حمزه شیخیانی، مسئول معاونت جهاد علم و فناوری با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری در زمینه مسئله اقتصادی گفت: ما به عنوان کسانی که در جامعه اسلامی مسئولیتی برعهده داریم موظف هستیم اقداماتی جدی در راستای شعار سال داشته باشیم تا بتوانیم اهداف بزرگی دست پیدا کنیم.

وی افزود: برای حل مشکلات اقتصادی باید مسئولین این امر را در دستور کار خود قرار دهند و ما به عنوان نیروهای مسلح موظفیم نیازهای جامعه را شناسایی کرده و در پی یافتن راه حلی برای برطرف کردن موانع سر راه اقتصادی باشیم و با تکیه بر نیروی نخبه و جوان کشور هیچ وقت به بن بست نخواهیم خورد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای حل مشکلات اقتصادی باید به شیوه اقتصاد مقاومتی پیش برویم و نمی‌توان با اقتصاد جهانی که معتقد است کشورهای جهان سوم نباید همه چیز تولید کنند، مشکلات را برطرف کرد و این تصور غلط آمریکا که فکر می‌کند با تحریم می‌تواند به ایران ضربه بزند را با همت مردم و مسئولین و به کارگیری نیروی نخبه در سطح کشور را از بین برد.

شیخیانی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی افزود: ما برای برطرف کردن این مشکل اقتصادی نیاز نیست دست به دامان آمریکا شویم بلکه با توجه به ظرفیت وسیع نخبگان و ثروت‌های موجود در کشور می‌توانیم گام‌های بزرگی در این راستا برداریم.

وی ادامه داد: نقدینگی در کشور با توجه به سیاست‌های موجود در کشور مهار شدنی نیست  بلکه باید آن را به سمت تولید سوق دهیم، با توجه به اینکه یکی از علل تورم، نقدینگی مهار نشده است و تورم سالانه بالای 30 درصد را در کشور شاهد بوده‌ایم ما باید درصد افزایش تولید و درصد افزایش نقدینگی را باهم برابر کنیم تا تورم از بین برود، قطعا وقتی نقدینگی به سمت تولید حرکت کند و تولید افزایش یابد، هیچوقت تورمی رخ نخواهد داد.

این دکترای اقتصاد خاطر نشان کرد: اگر ثروت در اختیار واحدهای تولید قرار گیرد و دوباره چرخه تولید به راه افتد، کارگران بسیاری بکار گرفته می‌شوند هم ایجاد اشتغال صورت می‌گیرد و هم با افزایش تولید و افزایش عرضه و تقاضا، میزان قیمت‌ها پایین آمده و مردم از نظر معیشتی این همه در مضیغه نخواهند بود.

شیخیانی با اشاره به مشکلات استان بوشهر تاکید کرد: یکی از عمده مشکلات ما در این استان، مباحث و تحقیقاتی است که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد؛ تحقیقاتی که هیچ وقت جنبه اجرایی پیدا نمی‌کنند و دانشجو صرف گرفتن نمره، تحقیقاتی را انجام می‌دهد و هیچ وقت به فکر برطرف کردن نیازی از استان نیست و ما باید در سطح دانشگاه‌های استان تحقیقات را به سمت اجرایی شدن سوق دهیم تا با کمک توانمندیهای داخلی بر مشکلات پیروز شویم.

وی گفت: استان بوشهر ظرفیت لازم را داراست و می‌توان در زمینه های کشاورزی با توجه به تولیدات خرما که در استان داریم یا در زمینه دریا کارهای بسیاری انجام داد، در سال جاری بیشترین تلاش ما در بخش اقتصاد کرانه و دریاستکه قصد داریم با همفکری و همکاری تمام نیروهای مسلح در این زمینه گام‌های بسیاری برداریم.

شیخیانی تاکید کرد: در بخش تحقیقات و پژوهش نیروهای مسلح کارهای بسیاری انجام شده است که باید بیشتر توجه خود را در بخش های جزئی بکار گیریم و از کلی نگری بپرهیزیم و اولویت کار خود را بر اقتصاد دریا قرار دهیم زیرا اگر ما با توجه به وسعت دریایی که در استان داریم بتوانیم بصورت اصولی و علمی در این راستا گام برداریم علاوه بر اینک می‌توانیم در بخش تولید داخلی موفق باشیم در بخش اشتغال بیش از بیش می‌توان کار کرد و با ایجاد صنایع کوچک روستایی برای ماهیگیران، وبا ارائه آموزشهای لازم، استان بوشهر را از هر لحاظ خود کفا کنیم.

در ادامه این نشست، دکتر خواجه مسئول معاونت دانش و پژوهش دریابانی گفت: این معاونت از سال 89 تشکیل شد و بیشتر بروی کمیت در بحث پژوهش تکیه داشت تا اینکه از سال95 به بعد بروی ارتقا کیفیت پژوهش کار کرد و سال به سال بیشتر کیفیت مورد تاکید قرار گرفت تا آنجاییکه این معاونت در جشنواره کشوری دانش پژوهان امام علی(ع) که هر سال در سطح ستاد کل در اسفند ماه انجام می‌شود به عنوان برتر کشوری معرفی شد و سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر در بین سپاه‌های استانی برتر شناخته شد.

وی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه بیشتر به شعار سال ، ما سعی کرده‌ایم یک همکاری با بسیج مهندسین صنعتی داشته باشیم و کلینیک صنعتی راه‌اندازی کنیم؛ در کیلینیک صنعتی به مولفه‌هایی که می توان اشاره کرد به مواردی همچون بحث دستمزد، تورم و رکود و عدم شفافیت اقتصادی و عدم تامین انرژی عنوان نمود و در کلینیک سعی خواهیم کرد که به فراخور واحدهای صنعتی که با آنها کار می‌کنیم مسائل و مشکلات واحدهای درگیر را بررسی کنیم و با عارضه‌یابی، مشکلات موجود را مشخص کنیم.

خواجه خاطر نشان کرد: این کلینیک با بکارگیری متخصصان این رشته بصورت کاملا رایگان و خود جوش در صنایع کوچک بکار گرفته می‌شوند تا با دادن مشاوره به واحدهای تولیدی که در حال ورشکستگی هستند به آنها کمک کنند مشکلات را خودشان برطرف کنند و همچنان در امر تولید، به کار خود ادامه دهند.

مسئول معاونت دانش و پژوهش دریابانی با اشاره به اقدامات نیروهای مسلح در بخش گام دوم انقلاب افزود: کمیسیون نیازسنجی ویژه بررسی بیانیه ام دوم انقلاب تشکیل شده است و در این کمیسیون از افراد پویشگر و شخصیت‌های علمی در بین کارکنان انتخاب و به کار گیری شده است تا به با کمک آنها، کارگروه‌هایی تشکیل دهیم که هر کدام بر اساس موضوع تخصص خود و با توجه به شرایط بومی استان گام بردارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به نیاز سنجی انجام شده، 30 نیاز دانشی استان استخراج شده است که تمام تلاش خود را با توجه به ظرفیت‌های موجود در نیروهای مسلح به بکار خواهیم گرفت تا بتوانیم این نیازهای مطرح استان را برطرف کنیم و در این راستا می‌توانیم تحقیقات انجام شده در این زمینه را در اختیار جهاد علم و فناوری قرار دهیم تا بهتر و بیشتر بتوانیم در این راستا قدمی برداریم.

در ادامه نشست دکتر سید مجتبی حسینی مقدم، مسئول علمی معاونت جهاد علم و فناوری گفت: بر اساس استعداد و تخصصی که در استان وجود دارد باید نیازسنجی کرد و با توجه به اهمیت اقتصاد دریا، اولویت کار را بر این موضوع قرار دهیم و کارهای تحقیقاتی در این زمینه را انجام دهیم و به فکر اقتصادی کردن این تحقیقات باشیم.

وی با اشاره به بیانات مقام مظم رهبری در مواجهه با دشمن گفت: دو راه بیشتر وجود ندارد؛ یا عقب‌نشینی ما و پیشروی متقابل آنها و یا مقاومت و ایستادگی که تجربه‌ی ما در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کردیم، جواب گرفتیم.

حسینی مقدم گفت: با توجه با تحریم‌های دشمن در بخش صنعت هوایی کشوری ما سعی کرده‌ایم با توجه با ظرفیت خوب استان در این زمینه گام‌های بلندی برداریم، با کمک دانشگاه آزاد دشتستان یک دانشکده هوا و فضا و با کمک جهاد دانشگاهی یک پژوهشکده هوا و فضا راه‌اندازی کنیم و با تکیه بر نیروی‌های جوان و نخبه تاکنون توانسته‌ایم هم قطعات هواپیما و هم هواپیما بسازیم و به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یابیم.

وی افزود: ما سه سایت پروازی داریم که در یک سایت آموزش‌های مقدماتی و در یکی دیگر، آموزش‌های متوسطه و در دیگری آموزشهای پیشرفته به تمامی نیروهای مسلح با هزینه زیر 20 درصد ارائه کنیم  و در این سه سایت امکانات خوبی در دست داریم که به نیروهای داخلی تکیه کرده و از توجه به بیرون بی نیاز خواهیم شد.

گفتنی است: در این سال قصد داریم بیشتر پروژ هایی که قرار است انجام دهیم با سرعت بیشتر و با کیفیت بهتر انجام خواهیم داد تا بتوانیم هرچه سریعتر مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع کنیم.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۶:۵۳

شناسه خبر: 77864

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب