بــرخورد اراده ها| اقتصــاد دانش بنیان راهکار اساس خبرگزاری علم و فناوری - بــرخورد اراده ها| اقتصــاد دانش بنیان راهکار اساسی و موثر برای امــروز کشور
با مطرح شدن کلید واژه برخورد اراده ها

بــرخورد اراده ها| اقتصــاد دانش بنیان راهکار اساسی و موثر برای امــروز کشور

باعنابت به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی ،تنها راه ایستادگی در برابر خصم و فشارهای دشمن، مقاومت است. این مقاومت در کنار پیشرفت علمی حاصل می شود.

به گــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛بنا بر توصیــه ها و تاکیدات مکرر رهبــر معظم انقلاب در نشست با اقشار مختلف مردم و مسئولان کشوری،با کلید واژه برخورد اراده ها در فرمایشات اخیرشان مردم و مسئولان را به داشتن عزمی جدی در عملیاتی سازی اهداف و جهت گیری ها در عرصه های مختلف فراخوانده اند. یکی از مهم ترین این اهداف در حال حاضر عرصه علم و فناوری است. ایشان همچنین شتاب بیشتر در مسیر دانش و فناوری و جهش بالاتر علمی در گام دوم انقلاب را از جمله شاخص های مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن خوانده اند.لذا در این گزارش علاوه بر اشاره به گوشه ای از این پیشرفت ها به مصاحبه با رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان پرداخته ایم. با ما همراه باشید....

قدرت علمی،بالاتر از قدرت سیاسی و اقتصادی

رهبر معظم انقلاب در دهه هشتاد از قدرتی بالاتر از قدرت اقتصادی و سیاسی نام برده و فرمودند:این قدرت را (قدرت اقتصادی، سیاسی و نفوذ فرهنگی) چطوری به دست آوریم؟ پایه و مایه‌ی همه‌ی اینها، قدرت علمی است! یک ملت، با اقتدار علمی است که میتواند سخن خود را به گوش همه‌ی افراد دنیا برساند؛ با اقتدار علمی است که میتواند سیاست برتر و دست والا را در دنیای سیاسی حائز شود. اقتصاد هم به دنبال اینها به دست می‌آید؛ پول تابع تواناییهاست. امروز این‌طوری است؛ علم را میشود به پول تبدیل کرد و از لحاظ اقتصادی هم قوی شد. این، جایگاه علم است. ما از علم عقب ماندیم.|بیانات‌ در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق (علیه‌السّلام)‌‌.۱۳۸۴/۱۰/۲۹

پیشرفت در علم و دانش

ایشان همچنین در آستانه ی چهلمین سال انقلاب اسلامی بطور صریح در بیانیه انقلاب از ضرورت پرداختن به علم و دانش سخن گفتند و اظهار داشتند:دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار میورزیم. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم.|بیانیه گام دوم انقلاب.۹۷/۱۱/۲۴

برخورد اراده ها

مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود در جمع کارگزاران نظام اسلامی از کلید واژه ی برخورد اراده ها در رویارویی با دشمن اذعان داشتند و تصریح فرمودند:گزینه‌ی قطعی ملّت ایران مقاومت در مقابل آمریکا است و در این رویارویی، در این مقاومت، او وادار خواهد شد به عقب‌نشینی. نه ما دنبال جنگیم، آنها هم به صرفه‌شان نیست که دنبال جنگ باشند و میدانند که به صرفه‌شان نیست. ما هم که خب اهل ابتدا به کارِ نظامی نیستیم ــ هیچ وقت نبودیم، الان هم نیستیم ــ این برخورد، برخورد اراده‌ها است؛ این رویارویی، رویارویی اراده‌ها است؛ و اراده‌ی ما از آنها قوی‌تر است. ما علاوه‌ی بر اراده‌ی قوی، توکّل به خدا را هم داریم.|بیانات در دیدار مسئولان نظام.۹۸/۰۲/۲۴

نگاهی به برخی از دستاوردهای علمی ایران

ایران اسلامی توانسته است بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه ای دیگری چون فناوری نانو، فناوری سلول های بنیادی، دستیابی به فناوری هسته ای، حوزه هوافضا و حوزه داروهای پزشکی موفقیت های چشمگیری داشته باشد.

برخی از نتایج این پیشرفت‌های علمی و فناوری را می‌توان در حوزه‌های زیر ملاحظه کرد:

نانوفناوری

۱-دستاوردهای ارزشمند در حوزه نانو، لیزر و ... از دیگر آثار پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران بعد از انقلاب است. علم نانو تحولات بزرگی را در جهان ایجاد کرده و در ایران این نوع علم از جایگاه و موقعیت خوبی برخوردار شده است. با توجه به حوزه‌های کاربرد نانو از قبیل تولید و انباشت دارو، تشخیص بیماری‌ها، سم‌زدایی از آب، افزایش بهره‌‌وری در کشاورزی، انباشت و نگهداری محصولات کشاورزی و مواد غذایی، کنترل آفات و سالم‌سازی هوا، در آینده آثار این دستاوردها در زندگی مردم قابل لمس خواهد بود. ایران اکنون رتبه 12 جهانی را در حوزه نانو دارد.

صنعت پزشکی

۲- جمهوری اسلامی ایران، در حال تبدیل شدن به قطب پزشکی در غرب آسیا می‌باشد. در دوران قبل از انقلاب اسلامی، از یک طرف پزشکان خارجی حتی در شهرهای بزرگ فراوان بودند و از طرف دیگر بسیاری از بیماران برای درمان راهی کشورهای غربی و حتی سرزمین‌های اشغالی می‌شدند، لکن امروز از یک طرف دیگر، بیمارستان‌های پیش‌رفته ایران، پذیرای بیماران از دیگر کشورهای منطقه برای درمان و انجام پیش‌رفته ترین عمل‌های جراحی می‌باشند.

دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و ... پیش‌رفت‌های چشمگیری داشته و ایران در ردیف اولین‌ها قرار گرفته است.

صنایع فضایی

۳- ورود به باشگاه فضایی جهان از دیگر آثار و نتایج دستاوردهای علمی و فناوری کشور در دوران پس از انقلاب است. دانش و فناوری فضایی در اختیار تعداد محدودی از کشورهای جهان است. اکنون جمهوری اسلامی در منطقه، تنها کشور دارای این دانش و فناوری، آن هم به صورت بومی است. تاکنون چند ماهواره با ماهواره‌بر تولید داخل در مدار زمین قرار گرفته و در آینده ماهواره‌های پیش‌رفته‌تر از سوی جمهوری اسلامی به فضا پرتاب خواهد شد.

ایران اکنون جز شش کشور طراح، سازنده و پرتاب‌کننده ماهواره در جهان است.

عمران و سازه ها

۴- رشد و توسعه صنعت خودروسازی، رشد و توسعه صنعت فولاد و آلومینیوم، رشد و توسعه صنعت کشتی‌سازی، رشد و توسعه صنعت هواپیما‌سازی، و پیشرفت‌های علمی و فنی کشور در ساخت اسکله‌ها، حفر چاه‌های نفت و گاز، ساخت پالایشگاه، ساخت سد، ساخت سیلو، ساخت بزرگراه‌ها و انواع سازه‌های فلزی و بتنی، از جمله دیگر آثار رشد علمی و فناوری در کشور می‌باشد.

انرژی هسته ای

۵- جمهوری اسلامی اکنون کشوری هسته‌ای شده و عملاً عضو باشگاه هسته‌ای جهان است. به‌‌رغم همه تحریم‌ها و تهدیدها، ایران با تلاش‌ها و مجاهدت‌های جوانان و متخصصین خود، به چرخه کامل سوخت‌ هسته‌ای (غنی‌سازی) دست یافته و از نظر دانش علمی و فناوری در این عرصه در ردیف 7-8 کشور پیش‌رفته جهان قرار گرفته است. انرژی هسته‌ای در عرصه‌های مختلف پزشکی، دامپزشکی، صنعت، کشاورزی، تولید برق و ... کاربرد دارد.

بدون تردید با تثبیت و نهادینه شدن چرخه سوخت در ایران، این دستاورد بسیار ارزشمند، آثارش در تمامی عرصه‌های مذکور آشکار خواهد شد. کشورهای زورگو و سلطه‌گر زمانی اجازه دسترسی کشوری چون ایران به یک کیلوگرم اورانیوم غنی شده را نمی‌دادند، امروزه در داخل کشور با تأسیسات کاملاً بومی، چندین تن کیک زدر به UF6 تبدیل شده، چند تن اورانیوم غنی شده با غنای زیر 5 درصد و چند صد کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در داخل تولید شده است.

 

دکتر فیض رئیس بنیاد نخبگان استان سمنان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری افزود:در بحث تکنولوژی ها و فناوری های نوین در جهان،کشور به دستاوردهای خوبی رسیده است.یکی از این فناوری ها پزشکی هسته ای و همچنین تولید دارو از این فناوری استکه به خوبی در اخبار این موفقیت ها دیده و شنیده می شود.

در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز هم باید گفت که فی الواقع تا سال های گذشته افزودنی های مهم و لازم این حوزه را واردمی کردیم. ولی با دستیابی به تکنولوژی های آن و راه اندازی چرخه تولید امروز این افزودنی ها در داخل و توسط متخصصان ایرانی انجام می گردد.

وی ادامه داد:در عصرکنونی که عصر دانش و اطلاعات است این دستاوردها و نتایج علمی،نشانه های خوبی برای کشورمان به شمار می رود.رهبری معظم از سال های گذشته تا به امروز با کلیدواژگانی همچون نهضت علمی،جنبش علمی و در سال های اخیر تجاری سازی دانش و فناوری هم جامعه ی دانشگاهی و هم صنعتی را به جهت گیری به این سمت و سو هدایت و توصیه نموده اند.چراکه موفقیت با جامعه ای همراه خواهد بود که به پیروی و تبعیت از حدیث العلم السلطان پرداخته وآن را منظور خاطر خود قرار دهد.

تبدیل تحریم به فرصت

وی در پاسخ این سوال که آیا علم و فناوری در یک کشور ابزاری برای قدرت و توان آن کشور به حساب می آید تصریح کــرد: بله قطعا.جامعه ای که در علم پیشرو هست بر سایر جوامع تسلط خواهد داشت.باوجود آنکه ایران در تولید علم در منطقه برتر دارد و در سطح جهانی هم رتبه ی خوبی را داراست ولی در جامعه خروجی و پیامد مطلوبی را شاهد نیستیم و این سوال شاید ذهن خیلی از افراد جامعه را درگیر خود نموده است.

وی وجود تحریم را به عنوان یک فرصت برای کشور دانست و عنوان کرد:در اینجا باید از وجود تحریم ها و فشارهای مختلف از سوی کشورهای سلطه به عنوان یک فرصت یاد کرد زیرا در بسیاری از حوزه ها و بخش های علمی و صنعتی کشور اگر این تحریم ها و محدودیت ها نبود امروز به این میزان از شکوفایی و توانمندی نمی رسیدیم و ایجاد یک خودباوری جمعی در کشور را مدیون همین تحریم ها هستیم.

برای مطالعه مشروح مصاحبه:

رئیس بنیاد نخبگان استان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری؛

بــرخورد اراده ها|تحریم ها برای کشور یک فرصت شد

درپایان...

در طول سالیان اخیر، همواره یکی از اهداف دشمنان، کوچک‌انگاری و یا انکار دستاورد‌های بی‌بدیل نظام جمهوری اسلامی بوده است. در همین رابطه، دشمنان جنگ روانی وسیعی را با اختاپوس رسانه‌ای خود علیه ملت ایران با هدف تضعیف روحیه و از بین بردن اعتماد ما تدارک دیده‌اند.اما در واقعیت موضوع نباید بسیاری از پیشرفت ها و دستاوردهای خوبی را که هم در حوزه ی نظامی و تسلیحاتی و هم در حوزه های مختلف علمی کسب نموده ایم نادیده بگیریم.

در طول سالیان متمادی ایران تحت فشارهای چندجانبه از سوی دشمنان این سرزمین قرار داشته و با وجوداین حصارها توانسته تا به امروز اقتدار خود را در سطح منطقه و جهان حفظ نماید.افزایش این قدرت و توانایی حاصل نخواهد شد مگر با پیشروی در علم و فناوری.

گزارشی که خوانده شد سعی براین داشت تا گوشه ای از این اتفاقات و نتایج علمی را که در سال های اخیر حاصل شده از دیده ی مخاطب گذر نماید.امید است با تلاش و همتی مضاعف راه های پر فراز و نشیب علمی را طی کرده و در جایگاهی بالاتر از جایگاه فعلی پرچم سرافراز جمهوری اسلامی ایران را به اهتزار درآوریم.

انتهای متن|علــی صبوری

 

زمان انتشار: جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77919

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب