رئیس بنیاد نخبگان استان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری؛

بــرخورد اراده ها|تحریم ها برای کشور یک فرصت شد

در شرایطی به رشد و شکوفایی دست یافتیم که کشور تحت فشار زیادی از سوی دشمن و در حصار محدودیت قرار داشت.لذا می توان تحریم ها را یک فرصت دانست.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان؛آنچه که امروزه بر عموم مردم مبرهن و واضح است این است که ایران اسلامی بیش از پیش نیازمند تقویت و رشد در عرصه های مختلف علمی است.زیرابا وجود توانمندی علمی و ارتقای جایگاه علم و فناوری است که می توان مقابل تمامی فشارها و زورگویی های دشمن ایستادگی کرد.این گفت و گو با مقام ارشد بنیاد نخبگان استان سمنان ترتیب داده شد است که درادامه نظر شما را به آن جلب می نماییم.

دکتر داود فیض متولد ۱۳۵۳ از شهرستان سرخه دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه تربیت مدرس ایران می باشد.وی در حال حاضر عضویت در هیات علمی دانشگاه سمنان و نیز ریاست بنیاد نخبگان استان سمنان را در کارنامه کاری خود داراست.

باوجود ضرورت بر ارتقای جایگاه علمی کشور و نیز تاکیدات رهبر معظم انقلاب این جایگاه را امروز چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر به لحاظ دستیابی به فناوری ها و پیشروی روز افزون در علوم مختلف به جایگاه خوبی دست یافته ایم.از جمله حوزه های علمی نظیر نانو،بایوفناوری،هوافضا وهمچنین استفاده ازفناوری لیزر و اپتیک وضعیت خوبی را به نسبت سایر کشورهای منطقه و حتی جهان داریم.

در بحث تکنولوژی ها و فناوری های نوین در جهان،کشور به دستاوردهای خوبی رسیده است.یکی از این فناوری ها پزشکی هسته ای و همچنین تولید دارو از این فناوری است که به خوبی در اخبار این موفقیت ها دیده و شنیده می شود.

در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز هم باید گفت که فی الواقع تا سال های گذشته افزودنی های مهم و لازم این حوزه را واردمی کردیم. ولی با دستیابی به تکنولوژی های آن و راه اندازی چرخه تولید امروز این افزودنی ها در داخل و توسط متخصصان ایرانی انجام می گردد.

در عصرکنونی که عصر دانش و اطلاعات است این دستاوردها و نتایج علمی،نشانه های خوبی برای کشورمان به شمار می رود.

رهبری معظم از سال های گذشته تا به امروز با کلیدواژگانی همچون نهضت علمی،جنبش علمی و در سال های اخیر تجاری سازی دانش و فناوری هم جامعه ی دانشگاهی و هم صنعتی را به جهت گیری به این سمت و سو هدایت و توصیه نموده اند.چراکه موفقیت با جامعه ای همراه خواهد بود که به پیروی و تبعیت از حدیث العلم السلطان پرداخته وآن را منظور خاطر خود قرار دهد.

آیا علم و فناوری در یک کشور ابزاری برای قدرت و توان آن کشور به حساب می آید؟

بله قطعا.جامعه ای که در علم پیشرو هست بر سایر جوامع تسلط خواهد داشت.باوجود آنکه ایران در تولید علم در منطقه برتر دارد و در سطح جهانی هم رتبه ی خوبی را داراست ولی در جامعه خروجی و پیامد مطلوبی را شاهد نیستیم و این سوال شاید ذهن خیلی از افراد جامعه را درگیر خود نموده است.

در اینجا باید از وجود تحریم ها و فشارهای مختلف از سوی کشورهای سلطه به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت که در بسیاری از حوزه ها و بخش های علمی و صنعتی کشور اگر این تحریم ها و محدودیت ها نبود امروز به این میزان از شکوفایی و توانمندی نرسیده بودیم و ایجاد یک خودباوری جمعی در کشور را مدیون همین تحریم ها هستیم.

کشور در گام اول انقلاب دستیابی به علم و دانش و گام دوم را با هدف ورود به بازارهای جهانی و تجاری سازی محصولات دانش بنیان طی نموده است.بسیاری از دستاوردهای بخش های علم و فناوری به علت ضعف در این موضوع ناشناخته مانده و تاثیرواقعی خودش را بر سطوح جامعه نگذاشته است.

ایستادگی و مقاومت در شرایط کنونی ابتدا نیازمند شناخت توانمندی و باورفردی است و بعد تکیه بر این باورهاست.به عنوان مثال دستیابی به غنی سازی اورانیوم۲۰درصد نمونه ای ازجنگ باورها و اراده هاست که کشور به این موفقیت دست یافت.این اتفاق بزرگ در حالی افتاد که دشمن از هر سمت با اعمال فشار و محدودیت ها سعی بر عقب راندن این صنعت داشت.

دشمن در حال حاضر برای واگذاری محصولات و اقلام غیرنیاز هیچ امتناعی ندارد(محصولاتی مانند سیگار و نوشابه و ...)اما برای نقل و انتقال کالاهای استراتژیک بهانه تراشی دارد و تحریم را وسیله ای برای خود قرار داده است.

نتیجه این که علم و فناوری بزرگ ترین ابزار و درواقع سرمایه است برای کشور چرا که می توان با وجود آن به قدرت و اقتدار رسید.

محصولات دانش بنیان به چه میزان در وضع اقتصادی کشور تاثیر خواهد داشت؟

تا حد زیادی تاثیردارد.علت اصلی توسعه یافتگی کشورها اقتصاد بر پایه ی دانش ‌آن است.در کشورمان بیش از ۴هزار شرکت دانش بنیان ثبت و فعال گردیده است.کشور لازم دارد به اقتصاد دانش بنیان ورود نماید و این اتفاق مستلزم تعداد بیشتری شرکت دانش بنیان خواهد بود.دولت و دستگاه های ذی ربط مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی بسترساز گسترش و توسعه ی این جریان هستند و می بایست بیش از پیش به این حهت بروند که دانش به ثروت و درنتیجه سرمایه تبدیل بشود.

آینده ی علمی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

باوجود رشد و بالندگی در عرصه های علمی اگر پیش بینی بر مبنای روند گذشته باشد می توان به ارتقا این جایگاه امیدوار بود.در بحث تجاری سازی علم و دانش باید اقدامات بیشتر و موثرتر صورت پذیرد.به عنوان مثال می گویم در حال حاضر شرکت های زیادی در حوزه IT و فضای مجازی به فعالیت مشغولند باوجود نیازسنجی و شناخت بهتر نیازهای جامعه و بازار است که می توانند بطور وسیع فعالیت کنند و پابه عرصه های جهانی بگذارند درنهایت تاثیر بسزایی در اقتصاد کشور خواهند داشت و می تواند مارا از اقتصاد نفتی جدا کند.

مشکل اصلی پروژه ها علمی و پژوهشی از نگاه شما چیست؟

باتوجه به آمارهای جهانی که از هر هزار اختراع تعداد محدودی از آن به تجاری سازی می رسد لذا در کشور هم نباید توقع داشت که همه ی ایده ها و اختراعات تجاری سازی بشوند.

تکته ی دیگر این که در مسیر تجاری سازی اختراعات موانعی است که نمی توان آن هارا نادیده گرفت و انکار کرد.از نبود اراده کافی برای مخترعین تا نبود امکانات و شرایط مالی می تواند روند را به کندی یا بی نتیجگی برساند.

یک مساله ی مهم اصلاح شاخص های فضای کسب و کار است که متاسفانه رتبه ی کشور دراین موضوع رتبه ی رضایت بخشی نیست.بهبود فضای کسب و کار نیازمند تغییر اساسی و اصلاحیات است.بعدازآن می توان به جهش دراین حوزه امید داشت.

پیشنهاد شما برای تسریع در پیشرفت علمی و فناوری در کشور چیست؟

تمرکز برروی تجاری سازی دانش و در مرحله ی بعد ورود به بازارهای رقابت بین المللی دو راهکاری است که نیازمند آن هستیم.وابستگی به اقتصاد نفتی باعث شده تا حضورمان در بازارهای بین المللی کمرنگ بشود.ماباید از مرزهای جغرافیایی با دانش  و محصولات مرتبط به آن عبور نماییم.ان شاالله

 

انتهای متن/ع

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 77932

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب